Strona głównaWakacjeSenior na pokładzie: 14 wskazówek jak przygotować się do lotu samolotem? strona 2 / 2

Senior na pokładzie: 14 wskazówek jak przygotować się do lotu samolotem?

strona 2 / 2

Senior na pokładzie: 14 wskazówek jak przygotować się do lotu samolotem? [© Kara - Fotolia.com]
Po dziewiąte, postaw na wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. Wynika to z faktu, że podczas wielogodzinnego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba zdejmować buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym. Im Twoje obuwie i ubranie będzie wygodniejsze, tym większy komfort podróży. Na dodatek warto ograniczyć również ubranie wierzchnie.

Po dziesiąte, samodzielnie lub przy pomocy zaufanej osoby odpraw się przez Internet. Wcześniej odprawiony bagaż oraz wydrukowana karta pokładowa pomogą Ci uniknąć niepotrzebnego zdenerwowania. Oprócz tego, szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych da Ci to pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka związana z uiszczeniem dodatkowej opłaty za check-in na lotnisku. Zmniejszysz ryzyko nie wpuszczenia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów, czyli tzw. overbookingu.

Po jedenaste, pamiętaj, że niektóre linie lotnicze dają też możliwość odprawy wieczorem na dzień przed wylotem. Można jej jednak dokonać nie wcześniej niż na 23 godziny przed startem samolotu, odprawiając bagaż w stanowisku odpraw lub automacie odpraw.

Po dwunaste, planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, ubezpiecz lot od kosztów rezygnacji. Trudno przewidzieć, czy wykupiony przez Ciebie rejs będzie możliwy z powodu ewentualnej choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych. W przypadku niespodziewanej sytuacji życiowej ubezpieczyciel za sprawą ubezpieczenia zwróci Ci pieniądze za zakup biletu lotniczego.

Świadomy senior = Szczęśliwy senior


Po trzynaste, zanim wsiądziesz na pokład samolotu, zapoznaj się z prawami pasażerów. Pamiętaj, że jeśli Twój , opóźniony o ponad trzy godziny lub nie wpuszczono Cię na pokład samolotu, masz prawo domagać się rekompensaty finansowej od przewoźnika od 250 nawet do 600 euro. Do jej uzyskania wystarczy jedynie bilet elektroniczny. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie, warto przekazać swoją sprawę wysoko wyspecjalizowanym adwokatom.

Po czternaste, pamiętaj, że niezależnie od faktu czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zdarzenie, czy też nie, mają podstawowe obowiązki wobec pasażera, którego lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż 2 godziny. W ramach tzw. opieki nad pasażerami przewoźnik ma obowiązek zapewnić podróżnemu posiłki i napoje w wymiarze odpowiednim do czasu oczekiwania na lot. Kiedy alternatywny rejs przypada bowiem na kolejny dzień, linie lotnicze są zobligowane zaoferować pasażerowi nocleg w hotelu, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne. Ale to nie wszystko! Mają one również obowiązek zapewnić poszkodowanemu alternatywne połączenie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych.

Adwokat Piotr Ratnicki-Kiczka, ekspert Opoznionysamolot.pl
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy