Strona głównaWakacjeStrach przed relaksem - niektórzy naprawdę boją się odpoczywać

Strach przed relaksem - niektórzy naprawdę boją się odpoczywać

Chociaż wiele osób nie może się doczekać wyjazdu na wakacje lub po prostu weekendowego odpoczynku w domowym zaciszu, są tacy, którzy martwią się, gdy mają zaplanować czas na relaks.
Strach przed relaksem - niektórzy naprawdę boją się odpoczywać [fot. Oleksandr Pidvalnyi from Pixabay]
Ma Uniwersytecie w Cincinnati opracowano kwestionariusz nazwany Indeksem wrażliwości na relaks (Relaxation Sensitivity Index, RSI), aby sprawdzić, dlaczego niektórzy obawiają się odpoczywać i taka prespektywa wywołuje u nich .

- wywołany relaksem jest stosunkowo częstym zjawiskiem - mówi psycholog Christina Luberto. - Chcieliśmy opracować test, aby sprawdzić, dlaczego niektóre osoby boją się wydarzeń lub wrażeń związanych z odpoczynkiem - dodaje.

21-elementowy kwestionariusz badał obawy związane z przed relaksem w trzech kluczowych kategoriach:

  • Problemy fizyczne - „Przeraża mnie, gdy mój oddech staje się głębszy; nie znoszę masażu z powodu uczucia, jakie wywołuje, gdy moje mięśnie się rozluźniają..."
  • Problemy poznawcze - „Nie lubię się relaksować, ponieważ nie lubię, gdy moje myśli spowalniają; nie lubię odpoczywać, bo czuję, że nie mam wtedy nad niczym kontroli..."
  • Problemy społeczne - „Obawiam się, że kiedy pozwolę mojemu ciału się zrelaksować, będę wyglądać nieatrakcyjnie; martwię się, że jeśli się zrelaksuję, inni pomyślą, że jestem leniwy/a..."
Bez względu na dominującą kategorię, okazało się, że ludzie o wysokiej wrażliwości, jeśli chodzi o , mają również wysoką wrażliwość na lęk. - Sugeruje to, że dla niektórych osób każde odstępstwo od normalnego funkcjonowania, niezależnie od tego, czy jest to ekscytacja, czy relaks, jest stresujące - mówi Luberto.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy