Strona głównaWakacjePiesze wycieczki (hiking) są dobre i dla ciała, i dla umysłu

Piesze wycieczki (hiking) są dobre i dla ciała, i dla umysłu

Pandemia COVID-19 sprawiła, że piesze wędrówki stały bardzo popularne. I słusznie - to nie tylko świetny sposób spędzania czasu na łonie natury, ale też na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Piesze wycieczki (hiking) są dobre i dla ciała, i dla umysłu [fot. PublicDomainArchive from Pixabay]
Długie wędrowanie po zróżnicowanym terenie pochłania sporo energii i wymaga pracy różnych mięśni. Korzyści płynące takich ćwiczeń są zasadnicze: poprawią zdrowie fizyczne, pomagają dobrze spać sen i zmniejszają stres, ale także ograniczają ryzyko rozwoju niektórych chorób przewlekłych, takich jak , , , depresja i niektóre nowotwory. U osób starszych piesze wędrówki mogą poprawić poziom ciśnienia.

Wędrowanie jest też dobre dla osób z niektórymi schorzeniami. Badania pokazują, że piesze wędrówki wiążą się utratą na wadze i poprawą zdrowia układu krążenia u osób zagrożonych cukrzycą, prawdopodobnie zmniejszając ryzyko zachorowania na tę chorobę. Dowiedziono również, że poprawia siłę mięśni, równowagę i elastyczność u otyłych seniorów. Co istotne, nawet osoby, które mają problemy z równowagą lub ze stawami, mogą wędrować - ponieważ kijki trekkingowe zmniejszają obciążenie nóg.

Popularność zyskała forma znana jako Nordic walking. Angażuje ona górną część ciała i zwiększa intensywność marszu. Taka forma wędrówek jest dobra dla zdrowia krążenia, siły mięśni, jak również pomaga schudnąć i to zarówno u osób bez wcześniejszych schorzeń, jak i ludzi z chorobami przewlekłymi, takimi jak .

To nie wszystko, przebywanie godzinami na świeżym powietrzu, w naturalnym terenie ma pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, poprawia nastrój i zmniejsza objawy depresji w większym stopniu niż ćwiczenia w pomieszczeniach.

Z tych wszystkich powodów warto zalecać pacjentom piesze wędrówki jako tani sposób na poprawę stanu zdrowia. Jest łatwo dostępnym, niedrogim, możliwym niemal dla wszystkich rodzaje aktywności, która przełoży się na polepszenie różnych aspektów zdrowia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy