Strona głównaWakacjeTurystyka slumsowa - badania nad kontrowersyjną, nową formą wakacji

Turystyka slumsowa - badania nad kontrowersyjną, nową formą wakacji

Europejski naukowiec przyjrzy się wzrostowi liczby wycieczek do miejskich obszarów nędzy, często nazywanych slumsami, fawelami lub gettami. Dr Fabian Frenzel, wykładowca Ekonomii Politycznej Organizacji na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu w Leicester, podda analizie nasilające się zjawisko turystyki slumsowej, aby sprawdzić, czy jest ono jedynie specyficzną formą rozrywki dla bogatych turystów, czy też może pomóc w uporaniu się z globalnym brakiem równości i sprawiedliwości.

- Taka forma turystyki może wydawać się niespotykana, ale w ostatnich latach coraz większa liczba zwiedzających wybierała się na wycieczki do slumsów, głównie w Afryce Południowej, Brazylii i Indiach, a także coraz częściej w innych miastach na całym świecie - zauważa naukowiec - ciekawość slumsów często budzi wątpliwości natury moralnej, zwłaszcza że turystyka jest kojarzona z zabawą i rozrywką. Wiele osób podniosłoby argument, że oglądanie ludzi cierpiących biedę to gonienie za niezdrową sensacją. Moje badania umieszczą turystykę slumsową w kontekście pytań o charakterze społecznym i politycznym o globalną sprawiedliwość i .

Dr Frenzel przeprowadzi studia przypadku na podstawie wywiadów z turystami, ludnością lokalną i operatorami turystycznymi. Głównym przedmiotem badań będzie sprawdzenie, w jakim zakresie turystyka slumsowa stanowi jedynie formę rozrywki dla turystów z rozwiniętych krajów oraz czy może pomóc w uporaniu się z globalnym brakiem równości i sprawiedliwości.

Niemniej takie trendy turystyczne nie są żadną miarą nowym zjawiskiem. Wydaje się, że już za czasów wiktoriańskich odbywało się "slumsowanie" polegające na zwiedzaniu slumsów położonych we wschodnim Londynie w formie zorganizowanych wycieczek, których przewodnikami bywali często przedstawiciele policji lub branży turystycznej.

- Te zapuszczone miejsca długo podsycały powszechną wyobraźnię - mówi dr Frenzel - wiele osób doświadczyło ubóstwa nie literalnie w czasie wycieczek, ale w sposób literacki, na przykład za pośrednictwem dzieł Charlesa Dickensa. Obecnie postępuje konwergencja literalnego i literackiego slumsowania. Najnowsza fascynacja filmami 'Dystrykt 9', 'Miasto Boga' czy '' pokazuje, że te pragnienia są ciągle w nas żywe. Tak naprawdę na dzisiejszej 'planecie slumsów' kwitnie turystyka slumsowa.

Na przykład turyści w Rio de Janeiro zadawalali się kiedyś pstrykaniem zdjęć przy klasycznych atrakcjach turystycznych, takich jak pomnik Chrystusa Odkupiciela czy Głowa Cukru, ale teraz fawele stały się równie popularne wśród osób wybierających się na wycieczkę do drugiego pod względem wielkości miasta Brazylii.

W Ameryce Południowej podobnie, turystyka slumsowa przekształciła się w zjawisko masowe, włącznie z zapewnieniem turystom gościny w slumsach.

fot. Cécile Geng / sxc.huW toku badań dr Frenzel podejmie próbę wyciągnięcia wniosków na temat tego, co uznajemy za , bowiem slumsy są odwiedzane ponadto przez różnego rodzaju osoby, w tym wolontariuszy pracujących na rzecz organizacji pozarządowych (NGO) i organizacji charytatywnych, profesjonalnych pracowników pomocy społecznej i naukowców akademickich. Dr Frenzel ma nadzieję zanalizować, jak również i takie osoby wpisują się w tę problematykę.

Dr Frenzel, otrzymał stypendium podoktorskie Marie Curie na przeprowadzenie badań na Uniwersytecie w Poczdamie, który jest czołowym ośrodkiem niemieckim prowadzącym badania nad turystyką na miejskich obszarach nędzy.

Program stypendiów podoktorskich Marie Curie pomaga naukowcom w realizacji projektu badawczego, szkoleniu się w metodach badawczych i zwiększaniu mobilności europejskiej poprzez pokrywanie kosztów dwóch pierwszych lat badań.


Więcej informacji:

Uniwersytet w Leicester:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy