Strona głównaWakacjePodróże zwiększają poczucie szczęścia

Podróże zwiększają poczucie szczęścia

W czasach pandemii COVID-19 wielu ludzi marzy o jak najszybszym powrocie do normalności, która obejmuje też możliwość podróżowania. Okazuje się, że wycieczki to istotny element życia, teraz uczeni odkryli, że zwiększają one poczucie szczęścia.
Podróże zwiększają poczucie szczęścia
Nowe badanie opublikowane w magazynie Tourism Analysis pokazuje, że osoby często podróżujące są szczęśliwsze niż te, które w ogóle nie podróżują.

Badacze z Washington State University przeprowadzili ankietę, która miała na celu określenie, dlaczego niektóre osoby podróżują częściej niż inne i na ile podróże oraz doświadczenia turystyczne mają wpływ na i dobre samopoczucie.

Wyniki pokazują, że osoby, które przywiązują większą wagę do informacji związanych z turystyką i często omawiają swoje plany z przyjaciółmi, częściej też wyjeżdżają na regularne wakacje niż ludzie nie myślący ciągle o kolejnej wycieczce.
Co więcej, uczestnicy regularnie podróżujący na odległość co najmniej 75 mil (nieco ponad 120 km) od domu, byli o 7 proc. szczęśliwsi niż ludzie podróżujący bardzo rzadko lub wcale.
Choć takie czynniki, jak praca, życie rodzinne i odgrywają większą rolę w ogólnych ocenach dobrostanu, kumulacja doświadczeń z podróży wydaje się mieć niewielki, ale zauważalny wpływ na satysfakcję z życia deklarowaną przez samych uczestników - mówi prof. Chun Chu Chen z Washington State University. - To ilustruje wagę możliwości wyjścia z rutyny i doświadczenia nowych rzeczy - dodaje prof. Chen.
Wcześniejsze badania dotyczyły łagodzenia stresu oraz korzyści zdrowotnych związanych z turystyką, ale zazwyczaj badano wpływ jednej podróży czy wakacji. Teraz postanowiono iść o krok dalej, bo oceniono trwałe korzyści płynące z różnych podróży odbywanych w ciągu roku.

Uczestnicy badania zostali zapytani o znaczenie podróży w ich życiu, o to, ile czasu spędzali na szukaniu i planowaniu przyszłych wakacji oraz ile podróży odbyli w ciągu roku. Poproszono ich także o ocenę . Spośród kilkuset uczestników badania, nieco ponad połowa przyznała, że wybiera się na więcej niż cztery wycieczki rocznie. Tylko 7 proc. respondentów nie wyjeżdżało na wakacje.
Te badania pokazują, że im więcej ludzie rozmawiają i planują wakacje, tym większe jest prawdopodobieństwo, że się na nie udadzą - mówi prof. Chen. - Jeśli jesteś podobny do mnie i masz ochotę zobaczyć coś nowego, te badania mogą być dodatkową motywacją do rozpoczęcia planowania następnych wakacji - wskazuje prof. Chen.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy