Strona głównaWakacjeMaroko - tajemnica cesarskich miast strona 2 / 4

Maroko - tajemnica cesarskich miast

strona 2 / 4


Marrakesz

© seqoya - Fotolia.com

Marrakesz powstał w drugiej połowie XI wieku. Najpierw w miejscu dzisiejszego miasta stała warowna forteca, tzw. ksar. Ksar rósł, aż stał się miastem, które otoczono murami zbudowanymi z tabii – czerwonej gliny. Co ciekawe, pierwsze XII-wieczne mury dotrwały w niemal niezmienionym stanie aż do dzisiaj.

Kiedy dynastia Almohadów na przełomie XII i XIII wieku uczyniła Marrakesz stolicą swojego imperium, miasto przeżywało lata swojej świetności. Ziemie ówczesnego Cesarstwa ciągnęły się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię, na terytorium dzisiejszej Libii. Miasto rozbudowało się, choć już wkrótce miało doświadczyć lat „suchych” i stanąć w ogniu wojen domowych.

Miasto czekały kolejne wieki dziejowych zawieruch, podczas których to traciło, to znów odzyskiwało swoją pozycję. Tłuste lata nastały dla Marrakeszu na początku XVI wieku, kiedy to do doszła dynastia Saadytów. Miasto stało się wówczas stolicę imperium sięgającego od południowej aż po Timbuktu, w dzisiejszym Mali.

Kiedy do władzy doszła kolejna dynastia, Alawici (panują oni zresztą w Maroko po dziś dzień) Marrakesz musiał jednak oddać laur bycia stolicą Maroko na rzecz Meknesu.
Strony : 1 2 3 4

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy