Strona głównaWakacjeWielkanoc inaczej - ciasta, czarownice i latynoski temperament

Wielkanoc inaczej - ciasta, czarownice i latynoski temperament

Już niedługo będziemy w Polsce malować pisanki i szykować ekwipunek na śmigus-dyngus. W tym samym czasie Anglicy pieką bułeczki z cynamonem, w Hiszpanii ruszą kolorowe procesje, a w Szwecji można spodziewać się wizyty... czarownic. Tradycje wielkanocne są niezwykle barwne i różnorodne.
Hiszpania - uroczyście i kolorowo

© robepco - Fotolia.comWielkanoc w Hiszpanii jest określana mianem „święta wszystkich świąt". Mieszkańcy tego kraju w wyjątkowo uroczysty sposób obchodzą cały Wielki Tydzień - Semana Santa. Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową i trwają do Wielkanocnego Poniedziałku. W tym okresie prawie w każdej części odbywają się procesje pątników - jedne z najsłynniejszych mają miejsce w stolicy Andaluzji, Sewilli.

Uczestnicy ubrani w długie szaty ze szpiczastymi czapkami na głowach idą z pochodniami ulicami, przy dźwiękach bębnów i w oparach dymu z kadzideł. W okresie poprzedzającym Wielkanocną Niedzielę procesje maja charakter pokutny, ale później zmieniają się w radosne korowody, podczas których podziwiać można pokazy tańca oraz przedstawienia okazujące radość ze Zmartwychwstania.

Meksyk - Wielkanoc z temperamentem

Do Meksyku tradycja wielkanocna przywędrowała wraz z hiszpańskimi konkwistadorami, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że obchody w tym kraju przypominają te z Andaluzji, czy Kastylii. Jednakże w Meksyku wszystko odbywa się niejako ze zdwojoną siłą ponieważ zostało wzbogacone przez ekstrawertyczną, pełną pasji meksykańską kulturę. To niezwykle piorunująca i zapierająca dech w piersiach mieszanka. Meksykanie mają kiedy wyrażać swoją radość ze Zmartwychwstania Pańskiego - z okazji Wielkiej Nocy Meksykanie mają aż dwa tygodnie wolne od pracy. W czasie Wielkiego Tygodnia barwne, pełne emocjonalnych akcentów procesje opowiadają i upamiętniają ostatnie dni życia Chrystusa oraz jego śmierć. W Wielką Sobotę odbywa się obrzęd palenia Judasza. Tydzień Paschalny, który następuje po , jest czasem świętowania radości ze Zmartwychwstania. Przez cały ten czas panuje w Meksyku niespotykane nigdzie indziej i zaskakująco harmonijne połączenie atmosfery refleksji nad ziemskim przemijaniem, z huczną karnawałową zabawą.

Święta po włosku: na słono i na słodko ale z serem

Południowe Włochy to nadal ostoja tradycji - również świątecznych i kulinarnych. Przed Wielkanocą w Neapolu nadal wypieka się więc casatiello i pastiery.

Pastiera jest ciastem przygotowywanym z użyciem z sera ricotta, kandyzowanych owoców oraz kwiatów drzewka pomarańczowego. Niezwykle trudne w wykonaniu ciasto przygotowuje się kilka dni wcześniej, by do niedzieli zdążyło nabrać niezwykłego aromatu.Każda szanująca się włoska mamma musi umieć samodzielnie upiec ten słodki smakołyk.

Nazwa casatiello od neapolitańskiego słowa "caso" czyli "ser", ponieważ jednym z głównych składników jest wytwarzany z owczego mleka ser pecorino. Na liście składników znajdują się oczywiście także mąka i drożdże, ale też smalec, zapiekane w całości jaja oraz salami. jest przepyszna, ale wysokokaloryczna i raczej ciężkostrawna. Warto jednak jej spróbować, choć w tym celu trzeba właśnie wybrać się na Wielkanoc do Neapolu.

Szwedzka Wielkanoc z czarownicami

fot. Qtravel.plW Szwecji w okresie przedwielkanocnym musimy przygotować się na wizytę... czarownic! Ta tradycja jest nieco podobna do „trick or treat" znanego z Halloween. Tradycja pochodzi z dawnych czasów, w których wierzono, że w Wielki Czwartek odbywają się zloty czarownic. Przed Świętami chowane były wszystkie miotły, rozpalano też ogniska, aby udaremnić wiedźmom wyprawę. Dzisiaj w rolę czarownic wcielają się szwedzkie dzieci - 10-13 letnie dziewczynki, z wymalowanymi piegami i rumieńcami, ubrane w charakterystyczne szaty. Grzecznie stukają do drzwi witając nas okrzykiem „Glad Påsk!" - Wesołej Wielkanocy. Należy poczęstować je słodyczami lub „wykupić się" drobnymi pieniędzmi.

Same Święta Wielkanocne są w Szwecji niezwykle barwne także dzięki tradycyjnym ozdobom. Szwedzi przyozdabiają wielkanocny stół gałązkami brzozy, wplatając w nie barwione na różne kolory piórka.

Angielskie bułeczki i jajka na górce

W Anglii przed świętami wypieka się objemy się słodki bułki z cynamonem, rodzynkami i lukrowanym znakiem krzyża - Hot Cross Buns. Są jedzone w Wielki Piątek na znak upamiętnienia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, choć tradycja ich wypiekania sięga czasów pogańskich. Również sama nazwa Świąt - Easter nawiązuje do anglosaskiej bogini wiosny - Eostre.

Mimo, że jajko nie jest tradycyjną angielską potrawa wielkanocną śród angielskich tradycji związanych z Wielkanocą nie brakuje zabaw z jajkiem w roli głównej. Na szczególną uwagę zasługuje zwyczaj turlania ugotowanych jaj ze wzgórza. Zawody, w których wygrywa właściciel najtrwalszego jaja, odbywają się w poniedziałek wielkanocny.

Bułgaria - Wielkanoc po raz drugi

A dlaczego nie cieszyć się świętami Wielkanocnymi dwa razy w roku? Żeby było to możliwe wystarczy wybrać się w okolicy 15 kwietnia na przykład do Bułgarii. Kościół prawosławny świętuje bowiem w tym roku Zmartwychwstanie Pańskie tydzień po Kościołach Zachodnich. W okresie Wielkanocy podobnie jak w Polsce, ważną rolę odgrywają w Bułgarii . Są malowane je w Wielki Czwartek na różne kolory, przy czym że pierwsze jajko musi być koniecznie pomalowane na czerwono. Kolor ten jest w Bułgarii stanowi symbol zdrowia i dobrobytu. Pierwszym malowanym na czerwono jajkiem, najstarsza kobieta w rodzie czyni znak krzyża na czołach najmłodszych domowników. Gest ten ma zapewnić dzieciom zdrowie przez cały rok.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy