Strona głównaWakacjeWakacje: jak wypoczywają seniorzy?

Wakacje: jak wypoczywają seniorzy?

Trwa sezon urlopowy, więc tradycyjnie już Pentor Research Interational zapytał Polaków, jak zamierzają spędzić trzy miesiące kalendarzowego lata. Czy wyjadą w tym czasie na urlop, jak zorganizują sobie wyjazd, gdzie pojadą i kiedy?
Tegoroczne lato będzie okazją do oderwania się od codziennie otaczającej nas rzeczywistości dla 30 procent Polaków - taki właśnie odsetek osób planuje wyjechać w tym roku na urlop. 40 procent badanych zamierza odpocząć biorąc urlop, ale pozostając w domu. Dla 18 procent okres wakacyjny będzie czasem pracy. W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek osób deklarujących wyjazd na letni wypoczynek utrzymał się na tym samym poziomie.

Ludzie młodzi są najczęściej podróżującymi, spośród nich zamierza wyjechać 47 proc. Wraz z wiekiem oraz z narastającymi obowiązkami i większą odpowiedzialnością finansową, udział wyjeżdżających urlopowiczów zmniejsza się, aż do osób najstarszych - po 60 roku życia - z których odpoczynek poza miejscem zamieszkania wybiera tylko 14 procent.

Porównując wykształcenie z wyjazdami okazuje się, że im wykształcenie respondentów jest wyższe, tym częściej planują oni wyjzd na urlop. I tak, najrzadziej na wakacyjny wyjazd decydują się osoby z podstawowym wykształceniem (18 procent), przy 52 procent wśród osób z wykształceniem wyższym.

Dodać należy, że biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania zachodzi podobna relacja. Spośród mieszkańców wsi wyjeżdża 20 procent a spośród mieszkańców dużych miast - 38 proc.

Jedną z najważniejszych kwestii w planowaniu urlopu, jest budżet rodzinny. Im gorsza sytuacja finansowa gospodarstw domowych, tym mniej respondentów decyduje się na wyjazd, bo tylko 6 procent przy dochodach najniższych. Przy większym dochodzie gospodarstwa domowego (2501-4000PLN) wyjeżdża już 38 procent. A w przypadku rodzin najbogatszych - ponad 4000 PLN - w wakacyjną podróż wybiera się najwięcej osób (63 procent).

Spoglądając na status społeczno-zawodowy, to na urlop najczęściej wybierają się studenci (57 procent) oraz osoby otrzymujące stosunkowo wysokie wynagrodzenie, a więc pracujące w biurach (43 procent) oraz menedżerowie (38 procent).

Brak możliwości zorganizowania dłuższego wyjazdu najczęściej wymusza pozostanie w domu, a robi tak 69 procent respondentów. Z problemem wyruszenia na dłuższą podróż respondenci radzą sobie dzieląc czas między domem a działką (15 procent), która wciąż jest bardzo popularną formą rekreacji w Polsce. Pozostali robią krótkie wypady poza miasto (16 proc.).

Wypoczynek w ogródku działkowym jest szczególnie popularny wśród osób powyżej 60 roku życia (19 proc.) oraz w wieku 40-49 lat (18 procent), z wykształceniem podstawowym (19 procent) i średnim dochodem gospodarstwa domowego (21 procent), oraz wśród gospodyń domowych (23 procent). Co ciekawe, ta forma odpoczynku najbardziej popularna jest wśród mieszkańców wsi, gdzie wybiera ją nieco ponad co piąty respondent.

Krótkie wypady i wycieczki poza miasto są zdecydowanie bardziej preferowane przez osoby młode, w wieku do 29 lat (37 procent), z wykształceniem średnim (26 procent), przez menedżerów (32 procent) i pracowników biurowych (30 procent).

Wśród Polaków wciąż najbardziej popularne jest samodzielne zorganizowanie wyjazdu, robi tak 64 procent respondentów. Są to przede wszystkim osoby w wieku 30 - 39 lat (69 procent) z wyższym wykształceniem (70 procent) oraz z dochodem gospodarstwa domowego powyżej 4000 PLN (70 procent)

Wyjazd do znajomych lub rodziny (23 procent) również jest popularny. Ten sposób wybierają przede wszystkim osoby w wieku 50-59 lat (43 procent), z wykształceniem średnim (30 procent) oraz z najniższym dochodem gospodarstwa domowego (48 procent).

Snując wakacyjne plany i wybierając cel podróży, Polacy najczęściej wskazują na odpoczynek w kraju. Wybiera go 78 procent Polaków. Podróże zagraniczne wybiera 19 procent osób. Taki sposób spędzania urlopu stosunkowo często wybierają osoby w wieku 50-59 (28 procent), z wyższym wykształceniem (17 procent), z najwyższym dochodem gospodarstwa domowego (26 procent) oraz menedżerowie (29 proc.).

Od kilku lat niezmiennie najbardziej atrakcyjnym regionem turystycznym jest nasze rodzime morze. W sumie nad Bałtyk wybiera się 17% wyjeżdżających, na drugim miejscu znalazły się Mazury gdzie wybiera się 12% urlopowiczów.

Wśród wyjazdów zagranicznych popularnością cieszy się wiele krajów, a ich wskaźnik jest bardzo rozłożony (poniżej 3 procent dla poszczególnych państw).

Najbardziej popularnym terminem na wyjazd jest najgorętszy miesiąc czyli lipiec, który wybiera 59 procent respondentów. Następnym w kolejności jest sierpień (43 procent), a zdecydowanie rzadziej wyjeżdżamy w czerwcu i wrześniu (odpowiednio 8 i 9 proc.).

www.pentor.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy