Strona głównaWakacjeWakacje: gotówka i karty za granicą

Wakacje: gotówka i karty za granicą

Na zagraniczny wyjazd najbezpieczniej zabrać gotówkę i karty płatnicze. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej umieścić je w hotelowym sejfie lub depozycie. Jednak przede wszystkim, zanim wyjedziemy, powinniśmy zapoznać się ze zwyczajami płatniczymi w danym kraju.
Wakacje: gotówka i karty za granicą Grecja i Turcja – te dwa kraje są od lat najpopularniejszymi urlopowymi kierunkami wśród Polaków. Na dalszych miejscach znajduje się m.in. Malta, Chorwacja, Włochy. Coraz częściej wybieramy się także w najdalsze zakątki świata i odwiedzamy Kubę, Indie czy Japonię. Do każdego z tych wyjazdów należy się odpowiednio przygotować.

Co kraj, to finansowy obyczaj

Przed wyjazdem najlepiej wejść na stronę i wpisać w wyszukiwarkę kraj, do którego planujemy wyjechać. W efekcie otrzymamy garść niezbędnych informacji m.in. o wysokości wymaganej kwoty upoważniającej do wjazdu na teren danego kraju czy respektowanych kartach. Oto przykłady z poradnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Chorwacja. Waluta: kuna chorwacka

W poradniku, w kontekście finansów czytamy, że podróżując po krajach UE z gotówką w wysokości 10 000 euro lub większą albo równowartością tej kwoty w innej walucie należy ten fakt zgłosić celnikom. Poza tym „cudzoziemcy zobowiązani są do noszenia przy sobie ważnego dokumentu tożsamości i okazywania go na żądanie osób uprawnionych. Sankcją przypisaną za niemożliwość okazania dowodu lub paszportu na żądanie funkcjonariusza policji (lub innej uprawnionej osoby) jest kara pieniężna w wysokości od 500 do 3 000 HRK” - czytamy.

Cypr. Waluta: euro

Z poradnika MSZ dowiadujemy się, że na Cyprze jest bardzo dobrze rozwinięta sieć banków. Poza tym nie występują ograniczenia związane z pobieraniem waluty z bankomatów, „jednak najczęściej za takie transakcje naliczane są dodatkowe opłaty, które mogą być wyższe niż w innych krajach UE”. W punktach wymiany walut na Cyprze nie ma możliwości wymiany złotówek na inną walutę, dlatego euro należy kupić jeszcze w Polsce.

Grecja. Waluta: euro

Obecnie nie ma ostrzeżeń dla turystów, w kontekście wyjazdów do . Aktualnie w Grecji nie ma strajków, a kryzys z 2015 roku, który dotknął także turystów, został zażegnany.

Ministerstwo podaje jedynie, że sklepy są czynne od poniedziałku do soboty. Oznacza to, że nie warto zostawiać zakupów pamiątek na ostatnią chwilę, gdy wylot mamy zaplanowany na poniedziałek rano.

Indie. Waluta: rupia indyjska

„Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów” - czytamy w poradniku MSZ. Poza tym ministerstwo informuje, że należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką. „Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest sprawą bardzo trudną i wymagającą czasu oraz niejednokrotnie dodatkowych nakładów finansowych” - ostrzega ministerstwo.

Japonia. Waluta: jen

Osoby wybierające się do Japonii muszą z kolei liczyć się z kontrolą finansów na granicy. Chodzi o to, że celnicy mogą chcieć ocenić czy posiadane przez nas środki są w wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii.
Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii - przestrzega MSZ.

Kuba. Waluta: Peso kubańskie

Peso kubańskie (CUP), 1 CUP = 100 centavo; Peso kubańskie wymienialne (CUC), 1 CUC = 100 centavos.
Na Kubie podejście do turystów różni się w zależności od tego, czy przyjeżdżają razem z wycieczką, czy indywidualnie. W tym drugim przypadku turyści powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Ten warunek spełniają osoby, które posiadają kartę kredytową VISA.

Malta. Waluta: euro

W kontekście Malty ministerstwo alarmuje przede wszystkim, jak należy się zachować w przypadku kradzieży pieniędzy. Zgodnie z wytycznymi należy zadzwonić na numer alarmowy 112 oraz zgłosić kradzież na policji oraz jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe.

Maroko. Waluta: dirham

W przypadku wyjazdu do Maroka pieniądze można wymieniać po jednolitym kursie w bankach, kantorach i większych hotelach. Jednak ministerstwo uczula: „Banknoty muszą być w bardzo dobrym stanie, z nowych emisji (nie pomięte, bez stempli i odręcznych napisów), w przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia. Marokańskie punkty wymiany walut nie przyjmują również amerykańskich dolarów starej emisji, które niekiedy można jeszcze spotkać w obiegu w Polsce. Odradza się dokonywanie wymiany u pokątnych handlarzy walutą, których spotkać można przed prawie każdym punktem wymiany”.

Poza tym bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a także w ośrodkach turystycznych. Dobrze rozwinięta także sieć usług Western Union. „Czas oczekiwania na wypłatę od chwili wysłania pieniędzy z Polski wynosi ok. 3 godzin” - podaje MSZ.

W Maroku powszechne jest targowanie się w sklepach a nawet w restauracjach. Właśnie dlatego lepiej jest upewnić się co do ceny poszczególnych dań przed zamówieniem.

Tajwan. Waluta: nowy dolar tajwański

W Tajwanie w użyciu są karty płatnicze takie jak VISA, Master Card, American Express. Poza tym jest dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Zgodnie z informatorem bankomaty znajdują się m.in. w całodobowych sklepach popularnych sieci sprzedaży detalicznej np. 7-eleven, Family Mart, OK Mart, Hi Life. Jednocześnie zalecana jest ostrożność związana z używaniem kart płatniczych.

Tunezja: dinar tunezyjski

W Tunezji można płacić niemal wszystkimi kartami (problemy mogą wystąpić przy tzw. kartach płaskich). Pieniądze można wypłacać także w bankomatach - niektóre z nich znajduja się na terenie hoteli. Karty honorowane są w sklepach, restauracjach i kawiarniach, przede wszystkim w centrach miast i w ośrodkach turystycznych. Zazwyczaj trudno jest nimi zapłacić na lokalnych targach czy w małych sklepikach. Pieniądze można wymienić po jednolitym kursie i bez dodatkowej prowizji w hotelu lub w banku - należy raczej unikać prywatnych punktów wymiany, gdyż mogą tam być pobierane dodatkowe opłaty.

Turcja. Waluta: lira turecka

Po przyjeździe do Turcji w punktach sprzedaży na przejściach granicznych, należy uiścić gotówką opłatę za wizę. Ta wynosi wysokości 30 dolarów, 25 euro lub 20 funtów brytyjskich Wizę można kupić także przed wyjazdem przez stronę evisa.gov.pl. W Turcji w wielu hotelach, sklepach i lokalach można płacić w euro i w dolarach.

Karty i gotówka na wyjazd

Niezależnie od kraju na wyjazd należy zabrać dwie karty płatnicze - debetową i . Zdarza się bowiem, że wypożyczalnie samochodów nie akceptują kart debetowych, a oczekują karty kredytowej. Na rynku są także karty walutowe. Ze względów bezpieczeństwa, na spacery i wycieczki lepiej nosić w portfelu jedną kartę, a pozostałe przechowywać np. hotelowym sejfie. Poza tym warto mieć zapisany numer do infolinii banku lub ogólnopolski numer do systemu zastrzegam.pl (+48 828 828 828). W momencie utraty – zgubienia lub kradzieży - karty płatniczej, należy ją szybko zastrzec.

Wyjeżdżając za granicę najlepiej zabrać także gotówkę. W Polsce, w zależności od kraju, warto kupić euro lub dolary. Następnie te waluty należy wymienić na miejscu np. w Turcji na lirę turecką, na Kubie na peso kubańskie. Warto także sprawdzić, jakie są koszty wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Na wyjeździe bowiem łatwo o nieprzewidziane koszty.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 06:55:19, 25-06-2018 Adela12

  Najwygodniej i najtaniej jest wymienić pieniądze przed podróżą w kantorze online - Gieldawalut.com. Wtedy człowiek się nie martwi już niczym na wakacjach i sobie korzysta z urlopu.
 • 10:29:39, 03-07-2018 Dominik1957

  To prawda. Odkąd syn pokazal mi, ze walute mozna wymienic przez internet, robie to na Cinkciarzu. Jest sporo taniej, co przy mojej pensji akurat jest bardzo wazne. Z poczatku balem sie, ze to zbyt skomplikowane, ale skonfigurowal mi to sam i teraz tylko wystarczy, ze zasile kąto i wymienie. Fajna sprawa.
 • 09:53:31, 12-12-2018 babciairenka

  Jak sobie radzicie na wakacjach z komunikacją miejską? Ostatnio jechałam w Poznaniu i w biletomacie wymagali karty do bankomatu, której nie miałam, ale mimo wszystko to niezłe udogodnienie w porównaniu do tego co mam w Lesnej. Czytałam ciekawy wpis o automatach biletowych https://faar.pl/biletomaty-rodzaje-t...ow-biletowych/ mam nadzieję, że i u nas kiedyś zawitają. Jakie macie doświadczenia w tym temacie?
 • 20:57:40, 03-05-2020 Adrian23

  Warto skonsultować to z Doradcą Finansowym żeby później nie było niespodzianek, osobiście polecam - https://krakowkredyty.pl/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • Aktywni 50+
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy