Strona głównaWakacjeTureckie bazary - szkoła targowania

Tureckie bazary - szkoła targowania

Głośny i tłumny bazar to jeden z największych symboli Turcji. Będąc na wakacjach w tym kraju nie można odmówić sobie zakupów wśród nawoływań sprzedawców i kolorowych towarów. Ale tureckie targowisko rządzi się swoimi prawami, dlatego warto je poznać.
Tureckie bazary - szkoła targowania [Fot. Nikolai Link - Fotolia.com] Bazary to miejsca charakterystyczne dla całej – bez względu na miejscowość, jaką wybieramy na cel naszej podróży, jednego możemy być pewni – będzie tam bazar, a na nim przepych produktów spożywczych.

Bazary, choć wydają się nieformalną formą sprzedaży, funkcjonują według sprawdzonych od lat zasad. W każdej miejscowości targowisko działa w danym dniu tygodnia, a handel trwa od wczesnych godzin porannych przez cały dzień. Wszystko odbywa się w jednym miejscu, na ogół są to place czy parkingi, a czasem nawet główne ulice. Co można kupić? Przede wszystkim świeże warzywa i owoce. Nie brakuje także tradycyjnie wyrabianych serów czy oszałamiających swoją mnogością . Możemy tutaj kupić także ubrania, ręczniki, pościel oraz inne przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia, garnki czy sztućce.

Pamiątki również się zdarzają, ale takie stoiska należą do mniejszości. Popyt na tego typu produkty doskonale zaspokajają stacjonujące zwykle w centrach miasteczek stoiska.

Zasady targowania się

Wbrew popularnemu mitowi, ze sprzedawcą nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nie powinno się tego robić w przypadku towarów, których cena widnieje wyraźnie wypisana na karteczce. Jeśli już podchodzimy do tego procesu, warto przestrzegać kilku zasad, np. nie spieszyć się i nie być zbyt poważnym. Targowanie się jest swego rodzaju zabawą, która powinna przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku i przyjaźni. Robiąc większe zakupy u jednego sprzedawcy, czasem lepiej poprosić o dodatkową porcję bakalii czy przypraw, a nie o obniżkę ceny. Targowanie dla wielu sprzedawców to element ich kultury i folkloru – nie należy się więc dziwić, gdy właściciel straganu zaprosi nas na krótką pogawędkę, a przy tym poczęstuje czymś do picia.

Najważniejsze targowisko w Alanyi

W Alanyi, jednej z najpopularniejszych tureckich miejscowości wypoczynkowych, wielką atrakcją dla przyjezdnych może być Cuma Pazarı, czyli Bazar Piątkowy. Do kupienia tutaj są przede wszystkim owoce i warzywa lokalnych rolników, w bardzo korzystnych cenach. Nie brakuje także pamiątek, ubrań czy biżuterii, czyli wszystkiego, czego mogą szukać turyści. Dojazd do bazaru w Alanyi jest prosty, bo większość lokalnych autobusów kończy tam swój bieg lub obowiązkowo zatrzymuje się w jego pobliżu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy