Strona głównaWakacjeSmakowite Bory Dolnośląskie

Smakowite Bory Dolnośląskie

Bory Dolnośląskie to nie tylko rezerwaty przyrody, ścieżki konne i piesze, rowerowe wycieczki oraz ekomuzeum. To także bogata w smaki kuchnia, która menu czerpie z tego, co oferuje przyroda tych rejonów.
Smakowite Bory Dolnośląskie Bory Dolnośląskie to największy kompleks leśny w Europie Środkowej. Nazywane dawniej Puszczą Dolną, rozciągają się na terenie ponad 165 tys. ha. Na tym obszarze znajduje się niezliczone bogactwo dóbr przyrody. Owoce leśne, grzyby, zwierzyna łowna – wszystko to tworzy niezapomniany, lokalny smak. Co można zjeść w Borach Dolnośląskich?

Regionalne przysmaki

– Wyróżnikiem tej kuchni jest wykorzystanie regionalnych produktów, których smaku nie spotkamy nigdzie indziej – mówi Jerzy Ludwin z Fundacji Bory Dolnośląskie.

Charakterystyczne dla tego regionu było, i wciąż jest, duże występowanie zwierzyny leśnej. Stąd tak silne tradycje myśliwskie i łowieckie, które od wieków związane są z historią Borów. Wśród lokalnych smakołyków, znana jest m.in. kiełbasa wyrabiana z dziczyzny, boczku wieprzowego, czosnku i przypraw. Warto skosztować także comber z jelenia w śliwowicy, podawany z sakiewką naleśnikową nadziewaną borowikami.

Prawdziwym rarytasem jest pasztet z dzika w cieście, podany na musie borowikowym w tonacji konfitury z runa leśnego. Oprócz wymienionych potraw, na smakoszy czekają inne regionalne specjały: wyrabiane w Borach szynki i pieczenie, do których idealnie pasuje Bochen Chleba Starowiejskiego wypiekany na liściach chrzanu i kapusty.

Leśne specjały

Kolejnym rozpoznawczym smakiem Borów Dolnośląskich są grzyby rosnące w okolicznych lasach. Borowiki, maślaki, kurki, podgrzybki – nie sposób wymienić wszystkich potraw, których są częścią. Mają intensywny smak, który doskonale komponuje się z pozostałymi składnikami tradycyjnych dań. Skosztować można, m.in. pierogów i bigosu z grzybami, niepowtarzalnych zup oraz sosów. Dzięki swoim walorom smakowym, grzyby serwowane są też jako przystawki. Ich popularność w tych rejonach ma swoje odzwierciedlenie w corocznym Święcie Grzybów, organizowanym w miejscowości Węgliniec.

Ręcznie robione

Koneserzy regionalnych aromatów, którzy odwiedzą Bory Dolnośląskie, mogą skosztować też nalewek, win, soków, kompotów oraz powideł przygotowywanych z leśnych owoców: jagód, borówek, głogu, berberysu lub dzikiej jeżyny. Swym smakiem na pewno zachwycą lokalne wypieki, do których dodaje się naturalne przetwory. Powodem do dumy jest Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich, który został wpisany do unijnego systemu ochrony nazw produktów regionalnych. W systemie tym widnieje obok takich specjałów, jak oscypek i bryndza. – Na liście produktów tradycyjnych ministra rolnictwa znajduje się także Bochen Chleba Starowiejskiego wypiekany na liściu chrzanu lub kapusty, którego wytwórcą jest Władysław Giza z Bukowiny Bobrzańskiej – mówi Mariusz Leszczyński z Fundacji Bory Dolnośląskie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy