Strona głównaWakacjePrzed wakacyjnym wyjazdem sprawdź ważność paszportu

Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdź ważność paszportu

Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak paszportu dziecka to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. W ubiegłym roku 433 osobom odmówiono wyjazdu z kraju na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tylko na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę.
Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdź ważność paszportu [© whitelook - Fotolia.com] Mazowiecki Urząd Wojewódzki we współpracy z Lotniskiem Chopina oraz Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej przygotował komiks , aby rozpowszechnić wiedzę na temat najczęstszych problemów z wyjazdem za granicę.

W 2015 r. straż graniczna na przejściu granicznym Warszawa – Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności lub braku paszportu musiała odmówić wyjazdu 433 podróżnym. W rzeczywistości liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich z powodu nieważnego dokumentu podróży jest większa. Turyści powinni sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące okresu ważności dokumentu w wybranym kraju. Informacje te znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie bądź . Dodatkowo warto pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwośćwjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych.

W województwie mazowieckim kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o – większość z powodu wykupionej wycieczki. Tymczasem Ustawa o dokumencie paszportowym nie zakłada możliwości wydania paszportu w trybie pilnym. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Możliwe jest jedyne wydanie paszportu tymczasowego w przypadku choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, konieczności nagłego leczenia lub udokumentowanego wyjazdu służbowego.

Tagi: paszport, wakacje

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy