Strona głównaWakacjePomysł na weekend - zwiedzanie zamków

Pomysł na weekend - zwiedzanie zamków

W niedzielę, 8 listopada, w godz. 11.00 do 16.00 Zamek na Mirowie w Książu Wielkim oraz Zespół pałacowo - parkowy w Młoszowej zostaną otwarte dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć je za darmo, w ramach projektu Szlak Renesansu w Małopolsce.
Program drugiej odsłony tegorocznej edycji projektu obejmuje zwiedzanie obiektów w towarzystwie przewodników (o pełnych godzinach) oraz zabawy renesansowe i koncerty muzyki dawnej. O godzinie 14.00 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie dr Paweł Pencakowski poprowadzi wykład terenowy, połączony ze zwiedzaniem renesansowego założenia klasztornego.

Zamek na Mirowie w Książu Wielkim został wzniesiony w latach 1585 - 1595 przez biskupa krakowskiego i dziedzica Książa Wielkiego - Piotra Myszkowskiego i jego bratanka, Piotra - starostę Chęcińskiego według projektu włoskiego architekta i zarazem rzeźbiarza - Santi Gucciego, nadwornego artysty Zygmunta II Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego. Zamek został zaprojektowany w stylu późnorenesansowym, w późniejszych okresach otrzymał elementy późnobarokowe i neogotyckie. Położony jest na wyniosłym wzgórzu Mirowskim, oddalonym kilkaset metrów na wschód od Książa.
Średniowieczny klasztor Bożogrobców w Miechowie został całkowicie przebudowany po roku 1530. Powstały wówczas gotycko-renesansowe krużganki oraz centralna, kopułowa kaplica Grobu Bożego, wzorowana na współczesnej wawelskiej kaplicy biskupa Piotra Tomickiego. We wnętrzu kaplicy zachował się symboliczny grób Boży, a w kopule odkryto wspaniałe dekoracje przedstawiające kasetony z rozetami, a poniżej herby i figury świętych oraz inne przedstawienia. Odkrycie malowideł podczas prowadzonych prac konserwatorskich w 2008 roku stało się rewelacją sezonu.

Położony w pobliżu Katowic, wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany w XVIII i XIX wieku zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej ogrodzone jest wysokim, kamiennym murem z wieżyczkami i basztami. Najstarsze wzmianki o Młoszowej i jej właścicielach pieczętujących się herbem Nowina pochodzą z wieku XIV. Następnie, w XVIII wieku, majątek należał do starosty krakowskiego Hieronima Wielopolskiego, a w 1798 roku dobra zakupił adwokat Kajetan Florkiewicz. Kajetan i jego syn Juliusz Florkiewiczowie spędzili tu niemal cały swój żywot, nie szczędząc ani wysiłków, ani fortuny na uczynienie z szesnastowiecznego pałacu wielkopańskiej, neogotyckiej rezydencji. Kolejni właściciele, Witold i Juliusz Potoccy, dostosowali pałac i jego otoczenie do swoich gustów i potrzeb. Autorem projektu przebudowy rezydencji był znany krakowski architekt Zygmunt Hendel. Nadał on pałacowi wytworne formy architektury francuskiej z przełomu XVI i XVII wieku. Pałac wraz z kaplicą, budynkami oficyny i arsenału, a także Brama Królewska i baszta Florkiewiczów są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć