Strona głównaWakacjeBezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Jak co roku przed wakacjami policjanci radzą jak bezpiecznie spędzić wakacje i jak uniknąć zagrożeń z nimi związanych. Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym, co zrobić aby wakacje upłynęły nam bez niespodzianek, przypomina Policja.
Bezpieczne wakacje Oszustwa przy zakupie oferty wypoczynku

Kupując atrakcyjne cenowo oferty wypoczynku, zapominamy o ostrożności i sprawdzeniu czy proponowana oferta jest prawdziwa. Okres wakacyjny to okres wzmożonej działalności oszustów. Ogłoszenia atrakcyjnych apartamentów, zwykle są wystawione na wcześniej rzeczywiście zarejestrowane podmioty gospodarcze tzw. słupy. Ogłoszenia często ukazują się na stworzonych przez oszustów własnych serwisach internetowych oraz na ogólnopolskich portalach z bazami noclegowymi. Oferty są dobrze przygotowane, często zawierają zdjęcia wnętrz obiektów. Takie oferty powodują, iż pokrzywdzeni tracą czujność i wpłacają zaliczki na poczet wynajmu apartamentów na podane przez oszustów konto. Niestety jak się później okazuje w wielu przypadkach „ atrakcyjne apartamenty „ w rzeczywistości nie istnieją. Decydując się na zakup wakacyjnych ofert wypoczynku, nie śpieszmy się i zanim wpłacimy pieniądze na podane konto, sprawdźmy czy oferta jest prawdziwa. Po zapoznaniu się z treścią oferty i sprawdzeniu zadzwońmy do właściciela domku letniskowego. Wszystkie formalności najlepiej załatwić na żywo a całość pieniędzy bezpieczniej wpłacić po przyjeździe, podpisując umowę.

Bezpieczna podróż

W okresie wakacji powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w . Jadąc własnym samochodem na urlop pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe.

W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek - złodzieje aranżując taką sytuację starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu, opuszczając przedział, zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej "podejrzanej" sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

Korzystasz z bankomatu? Płacisz kartą? Bądź ostrożny!

W trakcie urlopu pieniądze wydajemy szybciej niż zwykle. Gdy w portfelu zaczyna brakować gotówki zazwyczaj udajemy się do najbliższego bankomatu, bądź płacimy . Niestety, często czynimy to automatycznie, zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tymczasem, zachowanie przysłowiowego minimum ostrożności pozwala uniknąć skopiowania karty przez nieuczciwego kelnera, sprzedawcę czy "nakładkę" zainstalowaną na bankomacie. Dlatego musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej.

Zabezpieczmy mieszkania

Złodzieje wykorzystują różne okazje, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Wyjeżdżając na urlop, zabezpieczmy odpowiednio mieszkanie. Nie ma idealnego zabezpieczenia, ale możemy ograniczyć ryzyko do minimum, poprzez dobre zabezpieczenie drzwi i okien. Nie informujmy wszystkich, że wyjeżdżamy i nie będzie nas w domu przez dłuższy czas. Nie zostawiajmy także wiadomości na automatycznej sekretarce z informacją, że zaplanowaliśmy dłuższy wyjazd. Jeśli istnieje taka potrzeba, to powierzmy komplet kluczy zaufanym sąsiadom lub znajomym, którzy mogliby wejść do naszego mieszkania, otworzyć okno, czy zapalić światło od czasu do czasu. To będzie wyraźny sygnał, że mieszkanie nie jest pozostawione bez opieki. Zwracajmy również uwagę na mieszkania naszych sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy