Strona głównaWakacjeBagaż podręczny: linie lotnicze zmieniają warunki. Uważaj co bierzesz na pokład

Bagaż podręczny: linie lotnicze zmieniają warunki. Uważaj co bierzesz na pokład

Aż 72% Polaków nigdy nie zapłaciło za nadbagaż – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie momondo, wyszukiwarki lotów, hoteli i wynajmu samochodów. Tego lata warto zwrócić uwagę na zmieniające się procedury dotyczące naszych walizek. Dwie z najbardziej popularnych linii lotniczych – Wizz Air i Ryanair, zmieniają zasady przewożenia bagażu podręcznego. Aby nie pogubić się w nowych przepisach, podajemy zestawienie zmian i obecnych reguł w najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce. Prezentujemy też kilka wskazówek, jak się spakować, by zabrać wszystko, czego naprawdę potrzebujemy.
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie momondo zapytano Polaków o najczęściej wybierany rodzaj bagażu. Nasi rodacy wydają się być dość oszczędni i wnikliwie sprawdzają regulacje obowiązujące w danej linii. Wielu z nas podróżuje tak, by nie martwić się dodatkowymi opłatami – 27% ankietowanych jako zabiera jedynie lekką torbę, by mieć pewność, że wejdą z nią na pokład. Z drugiej strony, 23% badanych jest gotowych zapłacić za dodatkową walizkę, jeżeli wybiera się w dalszą podróż. Tylko 4% Polaków wybiera linie, które posiadają pełen pakiet bagażu rejestrowanego wliczonego w opłatę za przelot.

Bagaż podręczny – co się zmieni?

Jak wykazało badanie, koszt bagażu to jeden z najważniejszych, po cenie, dostępności dogodnych terminów i ilości przesiadek, czynników decydujących o wyborze danego lotu. Prawie ⅕ respondentów z Polski wskazała, że gdy podróżuje w celach rekreacyjnych, zwraca uwagę na to, czy dany przewoźnik oferuje bagaż w cenie biletu. Obecnie linie lotnicze optymalizują koszty, ale też starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Coraz popularniejsze stają się specjalne programy i dodatkowo płatne usługi, które pozwalają pasażerom na wcześniejsze wejście na pokład, a także na zabranie dodatkowej torby.

Największe zmiany szykuje dla podróżnych węgierski Wizz Air, który do tej pory był jednym z najbardziej restrykcyjnych przewoźników. Od 29 października tego roku linia ta wprowadzi jeden rozmiar walizki, którą można zabrać na pokład, rezygnując tym samym z polityki małego bagażu podręcznego. Nieco bardziej liberalny Ryanair ze względu na wysokie obłożenie lotów i nadużywanie przez podróżnych limitów, wprowadził następujące rozwiązanie – tylko 90 pierwszych osób ma możliwość wniesienia walizek na pokład.

By uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wsiadania na pokład, poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych linii lotniczych i wprowadzonych przez nie zasad dotyczących przewożenia bagażu podręcznego.

Fot. momondo

Jak spakować bagaż podręczny

rzadko należy do ulubionych czynności związanych z wyjazdami. Stres spowodowany podróżą i tym, że zapomnimy czegoś ważnego, nie pomaga w przygotowaniach. Niejednokrotnie będąc w drodze na lotnisko orientujemy się, że nie zabraliśmy dokumentów, nie zamknęliśmy okna, a klucze zostały w drzwiach. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy zabieramy ze sobą jedynie bagaż podręczny i możemy wziąć ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto złapać głęboki oddech i zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą sprawnie spakować się, uniknąć niepotrzebnych nerwów oraz sprawią, że nasz wyjazd będzie niezapomniany. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek.

Przygotuj listę
Wiele osób uważa to rozwiązanie za stratę czasu, jednakże, warto poświęcić przynajmniej 10 minut na spisanie tego, co absolutnie musimy ze sobą zabrać. Lista musi być krótka i dobrze przemyślana - stanowi to początek udanych wakacji!

Bagaż podręczny – jedna para butów powinna wystarczyć
Jeżeli celem podróży nie jest paryski tydzień mody, ogranicz liczbę spakowanych ubrań. Idealnym rozwiązaniem na wyjazd jest strój „na cebulkę”- załóż na siebie kilka warstw, a dzięki temu zaoszczędzisz przestrzeń. Wyjeżdżając pamiętaj o zabraniu czegoś ciepłego, stroju na co dzień i alternatywy na wieczorne wyjście. Choć dla niektórych może się to wydać trudne, to jedna para uniwersalnego obuwia zazwyczaj wystarczy.

Kosmetyki - 100 ml to pojemność optymalna
Jeżeli nie chcemy zrezygnować z ulubionego kremu w czasie wyjazdu, to w większości drogerii kupimy zestawy podróżne pojemników do 100 ml. Możemy w nie przelać nasze kosmetyki i bez obaw zabrać je ze sobą na pokład.

Ostre przedmioty zostaw w domu
W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty o ostrych krawędziach oraz te posiadające kolce. Odpadają więc żyletki, golarki, ostrza czy druty do szydełkowania. Sprzęt medyczny taki jak skalpele, igły i strzykawki też lepiej zostawić w domu. Zastanówmy się także czy, oby na pewno otwieracz do wina jest nam tak niezbędny?

Zakazane pamiątki
Wracając z wyjazdu często chcemy , a wiadomo, że nic nie cieszy bardziej niż regionalne przysmaki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku mięs i serów istnieje ryzyko, że zostaną one skonfiskowane podczas kontroli. To samo dotyczy muszli i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Najważniejsze rzeczy miej zawsze pod ręką
Dowód osobisty, paszport i karta kredytowa - miej kontrolę nad swoimi dokumentami! Idealnie byłoby trzymać je w zapinanej kieszeni, wewnątrz kurtki lub płaszcza lub w specjalnej saszetce - tak zwanej nerce. Dobrym rozwiązaniem są też przegródki w walizce. Jeżeli zabierasz ze sobą sporą ilość gotówki to warto podzielić ją na dwie części – zdecydowanie mniej bolesne będzie zgubienie połowy.

Waga - sprawdź limity
Standardowa waga bagażu podręcznego to ok. 10 kg, ale niektórzy przewoźnicy, jak np. easyJet nie stosują żadnych obostrzeń. Musisz tylko być w stanie samodzielnie wrzucić walizkę do schowka.

Pakuj się z głową!
Jak się spakować, by zaoszczędzić przestrzeń w walizce? Rolować! Zwijanie usprawni pakowanie się do bagażu podręcznego, to zdecydowanie dobra alternatywa dla układania rzeczy jedna na drugiej. Możesz też skorzystać z woreczków strunowych lub specjalnych worków próżniowych. Dodatkową przestrzeń zawsze możesz wykorzystać na to, co kupisz na wyjeździe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy