Polacy najchętniej spędzają wakacje w Europie, a do miejsca docelowego docierają samolotem, ponieważ cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Na urlopowy wypoczynek wydajemy na ogół nie więcej niż 2500 zł – wynika z raportu Tripsta.pl.
![Wakacje za granicą? Samolotem do Europy [© Giuseppe Porzani - Fotolia.com] Wakacje za granicą? Samolotem do Europy](http://www.senior.pl/Wakacje-za-granica-Samolotem-do-Europy_leadimg3fd4e71fee9e67a2e271d55eed9f4ba0.jpg?1333060890)
Połowa Polaków zaczyna konkretyzować plany urlopowe na 5 do 12 miesięcy przed wyjazdem. Jedna czwarta decyduje się na wykupienie wycieczki w biurze podróży, przy czym co drugi z nich czeka na atrakcyjne cenowo oferty last minute. Z kolei trzy czwarte Polaków wybiera samodzielne organizowanie wakacyjnego wypoczynku i sami rezerwują noclegi oraz bilety na środki lokomocji. Najchętniej wybierają bilety lotnicze.
– Taki stan rzeczy nie dziwi aż tak bardzo, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że Polacy są coraz bardziej mobilni – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Siatka połączeń z Polski stale się rozbudowuje, powstają nowe porty, np. pod Warszawą, Lublinem czy w Gdyni, co dodatkowo ułatwia planowanie i daje większe możliwości podróżowania liniami lotniczymi – dodaje.
65 proc. Polaków wybiera hotele do trzech gwiazdek a także pensjonaty i schroniska. Z noclegu o wyższym standardzie, w obiektach cztero- i pięciogwiazdkowych, korzysta niemal co piąty badany. Wakacje bez kosztów noclegu, połączone z wizytą u znajomych czy krewnych są wskazywane coraz rzadziej - wybiera je co dziesiąta osoba.
Na wakacje za granicę wyjeżdżają przede wszystkim ludzie z wykształceniem wyższym, w wieku do 40 lat. Wśród osób powyżej 55 roku życia na zagraniczny wyjazd decyduje się 12 osób na 100. Podróżujący Polak spędza wolny czas zwiedzając zabytki i poznając kulturę (71 proc.), wypoczywając na plaży (21 proc.), uprawiając sporty oraz bawiąc się do białego rana (niecałe 8 proc.).