Strona głównaWakacjeZaplanuj zdrową egzotyczną podróż

Zaplanuj zdrową egzotyczną podróż

Stewardesa, policjant, mężczyzna z Pomorza Zachodniego, dziennikarka, starsza kobieta po powrocie z Nigerii, młody lekarz po pobycie w południowej części Afryki. Wszyscy umarli w ciągu ostatnich lat na malarię. Wspólnym mianownikiem tych tragicznych przypadków było zlekceważenie zdrowotnych zaleceń dla podróżnych udających się do egzotycznych krajów.
© pressmaster - Fotolia.comRozwój , poprawa kondycji finansowej Polaków, w miarę stabilna sytuacja polityczna większości turystycznych rejonów świata, „mocna” złotówka sprzyjają podróżowaniu: zwłaszcza wycieczkom do krajów o ciepłym i gorącym klimacie. Już nie tylko kurorty czy Tunezji - w pierwszej dziesiątce popularnych wyjazdów urlopowych znalazły się tak odległe miejsca jak Karaiby czy położona w sercu Afryki Kenia.

Starannie spakowani i dobrze zaopatrzeni turyści z pełnymi portfelami nie zawsze jednak pamiętają o zagrożeniach dla zdrowia. Konsekwencje zaniedbań mogą być bardzo poważne.

Kraje tropikalne i rejony o złych warunkach sanitarnych narażają na „egzotyczne” drobnoustroje, infekcje przenoszone przez owady, czy też dolegliwości związane z niskim poziomem higieny lokalnej gastronomii. Rejs po Nilu dla niektórych kończy się wirusowym zapaleniem wątroby typu A (czyli tzw. „żółtaczką pokarmową”), a niemal co drugi turysta zmaga się na wakacjach z „klątwą Faraona” albo „zemstą Montezumy”, czyli biegunką podróżnych.
Niemal co roku w naszym kraju turyści umierają z powodu malarii tropikalnej - choroby pasożytniczej powszechnej m. in. w Afryce oraz niektórych częściach Azji i Ameryki Łacińskiej.

Wszystkie te schorzenia łączy jedno: można im skutecznie zapobiegać.

14 przykazań podróżnego

  1. Udaj się do lekarza medycyny podróży (medycyny tropikalnej) na co najmniej 6 tygodni przed wyjazdem.
  2. Skorzystaj z odpowiednich szczepień obowiązkowych i zalecanych.
  3. Wykup odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne!
  4. W razie podróży w rejony zagrożone malarią, zaopatrz się w środki zapobiegające tej chorobie: wybrane podczas konsultacji lekarskiej preparaty przeciwmalaryczne oraz środki ochrony przed w tropiku.
  5. Zabierz ze sobą podręczną apteczkę podróżną, wyposażoną według zaleceń lekarza.
  6. W krajach o niskim poziomie higieny spożywaj tylko butelkowane napoje, sprzedawane w fabrycznie zamkniętych opakowaniach lub płyny świeżo przegotowane.
  7. Wybierając potrawy podczas egzotycznej wycieczki stosuj regułę: „ugotuj, zaparz, obierz albo zapomnij".
  8. Unikaj surowych i niedogotowanych pokarmów (m. in. sałatki, nieobrane owoce i warzywa, niedogotowane mięso i owoce morza) oraz posiłków przygotowanych w złych warunkach sanitarnych np. w jadłodajniach ulicznych.
  9. Przed wyjazdem poznaj zasady leczenia biegunki podróżnych, która przydarza się turystom nawet pomimo zachowania zasad higieny.
  10. W tropiku unikaj sytuacji sprzyjających niektórym chorobom pasożytniczym: chodzenia boso, kąpieli i brodzenia w wodach śródlądowych.
  11. Unikaj kontaktów ze zwierzętami w podróży, nie drażnij ich. W razie narażenia na wściekliznę, jak najszybciej zgłoś się do placówki opieki medycznej.
  12. Zrezygnuj z pokarmów pochodzenia zwierzęcego poddanych niewystarczającej obróbce.
  13. Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych lub zawsze używaj prezerwatyw w takich sytuacjach.
  14. W krajach rozwijających się unikaj usług kosmetycznych, zabiegów akupunktury i tatuażu, a w razie potrzeby korzystaj tylko z renomowanych placówek opieki medycznej.

Źródła informacji i przydatne adresy:
Centrum Informacji Medycyny Podróży (CIMP): www.cimp.pl
Centers for Disease Control and Prevention: www.cdc.gov/travel
Światowa Organizacja Zdrowia - zdrowie podróżnych: http://www.who.int/ith/en
Światowa Organizacja Zdrowia - choroby tropikalne: http://www.who.int/topics/tropical_diseases/en/
Informacje o malarii: www.malaria.com.pl
www.roik.pl

Materiał przygotowany na warsztaty z cyklu „Quo vadis medicina?" pt. „Zapobiegać i leczyć. Postępy w terapiach trudnych schorzeń", organizowane przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia", listopad 2012r.



Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy