Strona głównaWakacjeUmiejętność odpoczywania zwiększa poczucie szczęścia

Umiejętność odpoczywania zwiększa poczucie szczęścia

Poczucie, że wypoczynek jest marnotrawstwem i czasem bezproduktywnym może oznaczać niższe poczucie szczęścia i wyższy poziom stresu oraz depresji.
Umiejętność odpoczywania zwiększa poczucie szczęścia
Zbadano efekty powszechnego we współczesnym społeczeństwie przekonania głoszącego, że produktywność jest najważniejsza, a dobra zabawa to strata czasu.

- Ludzie, którzy najbardziej zgadzali się z powyższym przekonaniem, nie tylko mniej cieszyli się wolnym czasem, ale także mieli słabsze wyniki w zakresie - mówi Selin Malkoc z Ohio State University.
Istnieje wiele badań, które sugerują, że daje korzyści dla zdrowia psychicznego i może sprawić, że będziemy bardziej produktywni i mniej zestresowani. Okazuje się, że jeśli ludzie zaczynają wierzyć, że relaks jest marnotrawieniem czasu, mogą w efekcie pogłębić u siebie objawy depresji i - dodaje Malkoc.
Jest tu pewna jasna strona: niektórzy sceptycznie nastawieni do relaksu ludzie mogliby się nim cieszyć, gdyby czas wolny był częścią jakiegoś większego przedsięwzięcia, a nie celem samym w sobie. - Jeżeli wypoczynek wpisuje się w jakiś produktywny cel, pomaga to tym, którzy uważają czas wolny za marnotrawstwo, uzyskać korzyści z odprężenia - mówi Rebecca Reczek, także z Ohio State.

- Żyjemy w globalnym społeczeństwie i wszędzie są ludzie, którzy słyszą ten sam przekaz - że ważne jest, aby być zajętym i produktywnym. Kiedy już w to uwierzysz i zinternalizujesz takie przesłanie, będziesz bardziej przygnębiony i mniej , bez względu na to, gdzie mieszkasz - ostrzega Reczek.

Badacze byli zdumieni tym, jak negatywne poglądy na czas wolny oddziałują na czerpanie przyjemności z jakiejkolwiek rozrywki, bez względu na sytuację i to, jak krótko trwa ten wypoczynek. W każdym razie mają na to radę. Trzeba znaleźć sposób na to, aby przyjemne, rekreacyjne zajęcia stały się częścią większego celu. Można nauczyć się o nich myśleć, jak o czymś produktywnym i użytecznym, zalecają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy