Strona głównaWakacjePopularne miejsca na wakacje - Czechy

Popularne miejsca na wakacje - Czechy

Sąsiadują z Polską od południa, więc dojazd nie przysparza większych problemów, podróż jest tania i relatywnie krótka. Są pięknie położonym krajem i mimo, że dzielimy z nimi te same góry, świetnie rozwinięta infrastruktura zachęca do przekraczania granicy w celu uprawiania sportów górskich. Poza tym mogą pochwalić się stolicą, która jest uważana za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Czechy to chętnie wybierane przez Polaków miejsce wakacyjnych wojaży.
Niewielkie Czechy wiele oferują turystom. Na terenie kraju jest 12 zabytków wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO, Praga pozostaje atrakcyjna także dla osób, które odwiedzały ją już niejednokrotnie, Brno i Pilzno także są bardzo ciekawe architektonicznie, a liczne ośrodki sportowe i rekreacyjne w górach należą do najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w Europie Środkowej.

© Ivo Brezina - Fotolia.comPraga to główny cel odwiedzających Czechy. Imponujące rozległością i różnorodnością miasto powstało w 1784 roku z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, choć powiązanych ze sobą miejscowości: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan. Zabytkowe centrum miasta w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Obowiązkowy" dla turystów jest spacer po Hradczanach. Mieści się tu Zamek Królewski stanowiący obecnie siedzibę urzędującego prezydenta Czech. Na wzgórzu zamkowym znajduje się również słynna gotycka Katedra Świętego Wita pochodząca z X-XI wieku i rozbudowana na przełomie XIX/XX wieku. W niedalekiej odległości widnieje również chętnie odwiedzany romański kościół Świętego Jerzego, którego początki sięgają X wieku. Na Hradczanach mieści się także słynna Złota Uliczka, która w XVI wieku stanowiła prawdopodobnie „królestwo" miejscowych złotników. Z czasem zupełnie zmieniła swój charakter, w XX wieku zyskała popularność wśród literatów, pisywał tu swoje dzieła Franz Kafka. Na Hradczanach znajdują się też pałace renesansowe i barokowe.

© Tomas Sereda - Fotolia.comW cieniu Pragi pozostaje „pamiętające" XI wiek Brno, jako największe miasto Moraw jednak także przykuwa uwagę turystów. Dzisiejsze Brno to prężny ośrodek przemysłowy, akademicki i największe w Czechach centrum targowe, ale miasto jest bogate także w historyczne miejsca atrakcyjne dla zwiedzających. Znajduje się tu wyróżniająca się smukłymi wieżami gotycka Katedra świętych Piotra i Pawła. Warto też wspiąć się na wzgórze Špilberk, by dostać się do XIII-wiecznego zamku, którego najmroczniejsze zakamarki są dostępne dla turystów i z którego widok zapiera dech w piersiach. Znajduje się tu także Muzeum Miejskie. Obowiązkowym przystankiem dla turystów jest też wzniesiony w XIII wieku ratusz, Muzeum Morawskie oraz słynne wśród architektów dzieło - zbudowana w 1930 roku luksusowa willa Tugendhatów (wpisana na listę UNESCO w 2001 roku).

W założonym w XIII wieku Pilźnie warto zwiedzić renesansowy ratusz z XVI wieku, gotycki kościół Madonna Pilzneńska z XIV wieku, a także gotycki klasztor. Centrum miasta obfituje w renesansowe, barokowe oraz klasycystyczne kamienice. Pilzno słynie także z tradycji piwowarskiej, warzone tu piwo cieszy się w Polsce znaczną popularnością.

©  Michal Kasparek - Fotolia.comNie mniej ciekawe są Czeskie Budziejowice. Można tu zobaczyć: zabytkowy rynek z podcieniami, barokowy ratusz, renesansowa Czarną Wieżą z XVI wieku, piwiarnię (dziś słynny browar produkuje piwo „Budvar") oraz zabytkowe kramy.

Czeskie Sudety oferują możliwość aktywnego spędzenia urlopu. Pod najwyższym szczytem Karkonoszy powstało centrum sportowo-rekreacyjne (Relaks Park Pec pod Śnieżką). Wybudowano tu tor bobslejowy czynny cały rok, a także zjeżdżalnie (także podziemną), trampoliny dla dzieci, park linowy, zjazdy na linie. Poza tym urlopowicze mogą wyruszyć w liczne szlaki turystyczne - od tych typowo rekreacyjnych po wymagające znacznej kondycji.

Czechy to dobry pomysł na aktywne wakacje. Bikepark Rokytnice nad Jizerou odległe od polskich granic w linii prostej zaledwie o kilka kilometrów oferuje możliwość uprawiania letnich sportów. Co roku organizowane są tu zawody kolarskie, poza tym można potrenować bowling, pograć w siatkówkę i tenisa. Nie będą się nudzić także miłośnicy raftingu lub paraglidingu.

Przewodnicy rekomendują też odwiedzenie dawnej kopalni w najwyższym szczycie Karkonoszy, z której od wielu wieków wydobywano żelazo, arsen i miedź. Wejście do kopalni znajduje się w pobliżu dawnego schroniska Kovárna w Obřím dole. Warto również zobaczyć hutę szkła w Harrachovie i zwiedzić tutejsze Muzeum Szkła. Na jej terenie zbudowano minibrowar z restauracją i hotel z piwnym spa.

Czechy to kraj obfitujący w przepiękne architektonicznie i ładnie położone zamki oraz dworki szlacheckie. Oprócz tych wymienionych powyżej, do najatrakcyjniejszych należą:
  • Zamek Karlsztejn należy najpopularniejszych, jest niemal symbolem kraju. Wzniesiono go na polecenie cesarza Świętego Imperium Rzymskiego Karola IV. Był wielokrotnie przebudowywany, swój obecny kształt zawdzięcza głównie pracom z końca XIX wieku. Największą atrakcją turystyczną zamku jest kaplica Świętego Krzyża znajdująca się w Wielkiej Wieży z bogatym wystrojem wnętrza.
  • Wczesnogotycki Zamek Konopiště przebudowany na renesansowy pałac, a pod koniec XIX wieku ponownie zmieniony dla arcyksięcia Františka Ferdinanda d´Este. Znajduje się tu muzeum św. Jiří, galerie i ogród różany.
  • XIII-wieczny zamek królewski Křivoklát wzniesiony w stylu gotyckim i przebudowany pod koniec XV uległ spaleniu w XVII wieku, ale został odbudowany na początku ubiegłego stulecia. Znajdują się tu zrekonstruowane wnętrza: kaplica, sala rycerska, sala królewska, fürstenberska biblioteka, więzienie.
  • Zamek w Lednicach. Pierwotnie na jego miejscu była wieża, w XVI wieku wybudowano pałac, który następnie kilkakrotnie przebudowywano - ostatecznie zyskał nowogotycki kształt W zamku zwiedzić można: sale reprezentacyjne, apartamenty książęce, pokoje dziecięce, grotę z kolekcją straszydeł.
  • Helfštýn to jeden z największych zamków w Czechach. Został zbudowany w XIII wieku, do XVII wieku służył jako wojskowa fortyfikacja, później pozostawał opuszczony, dziś ruiny są stopniowo rekonstruowane.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy