W ksiegarni
kliknij aby zobaczyć szczegóły
Terminarz Osobisty 2010
Nasza cena:18.00

wszystkie książki »

Polskie uzdrowiska - Szczawnica

W Polsce mamy szeroki wybór górskich uzdrowisk, jednym z najpopularniejszych jest leżąca w Pieninach Szczawnica. Malowniczo położona miejscowość nad Dunajcem w dolinie Grajcarka przyciąga kuracjuszy szeroką ofertą terapeutyczną - leczy się tu m. in. choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia alergiczne, dolegliwości reumatyczne i choroby wieku dziecięcego.
Szczawnica oferuje trasy narciarskie, snowboardowe, kolej liniową i wyciągi, a poza tym stanowi jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce.

Historia uzdrowiska

Historia miejscowości sięga XV wieku, ale jako uzdrowisko Szczawnica zaczęła funkcjonować w XIX wieku. Wówczas związany z miastem dr Józef Dietl (mieszkańcy nazwali plac jego imieniem) wybudował tu pierwsze łazienki, nowe budynki zdrojowe oraz pensjonaty, a także unowocześnił górny park zdrojowy. Na początku XX wieku zdrój został nabyty przez Adama Stadnickiego, która doprowadził do budowy nowych ujęć źródeł wody, inhalatorium i rozwoju Parku Górnego . W okresie PRL-u uzdrowisko upaństwowiono, w 2005 roku uzdrowisko wróciło do rodziny przedwojennego właściciela.

Terapie

Miasto, dzięki położeniu i infrastrukturze, spełnia kryteria stawiane uzdrowiskom. Znajduje się na znacznej wysokości nad poziomem morza i w klimacie, który działa zarówno pobudzająco, jak i kojąco. Pobyt w kurorcie polecany jest przede wszystkim pacjentom cierpiącym na choroby dróg oddechowych, schorzenia alergiczne dróg oddechowych, schorzenia układu ruchu, choroby reumatyczne.

Wyjątkowość Szczawnicy zasadza się na prozdrowotnych walorach środowiskowych miejsca i tutejszych surowcach balneologicznych (balneoterapia obejmuje zabiegi rehabilitacyjne wykorzystujące wodę) - wodach mineralnych.

Wśród świadczeń zdrowotnych oferowanych w uzdrowisku są:
  • kąpiele mineralne i kwasowęglowe
  • inhalacje indywidualne nosa lub gardła, inhalacje ultradźwiękowe, inhalacje solankowe celkowe
  • płukanie nosa i gardła
  • kąpiele 4-komorowe, perełkowe
  • terapuls, jontoforezę, diadynamik, ultraton
  • masaż podwodny całościowy oraz masaż wirowy nóg
  • okłady parafinowe i borowinowe
  • leczenie laserowe biostymulacyjne
  • magnetron, krioterapię
  • kurację pitną wodami mineralnymi
W uzdrowisku znajduje się 12 źródeł wód mineralnych. Są to: szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe. Poleca się ich picie przy rozmaitych dolegliwościach, m. in. w leczeniu: dróg oddechowych, nieżytów żołądka, zaparć, skazy moczowej, miażdżycy tętnic, osteoporozy. Rekomenduje się je także osobom z wysokim poziomem cholesterolu.

Senior.pl

24-01-2012

SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Nazwa: Hasło:

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + CZTERY =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

ARTYKULY PROMOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE W DZIALE

NAJNOWSZE NA FORUM

WARTO ZOBACZYĆ

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy