Strona głównaWakacjeJedź na wakacje. Zmniejszysz stres i unikniesz chorób serca

Jedź na wakacje. Zmniejszysz stres i unikniesz chorób serca

Niby nikogo do wyjazdu wakacyjnego nie trzeba zachęcać, a jednak kult pracy staje się na tyle powszechny, że niektórzy niechętnie odpoczywają. W każdym razie, aby być efektywnym zawodowo, trzeba też umieć się relaksować, do tego zaś urlop jest niezbędny. Oto kolejny powód, by udać się „pod gruszę" - poprawisz zdrowie fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Po raz kolejny potwierdza się wpływ wakacji na samopoczucie. W jednym z badań przez dziewięć lat monitorowano mężczyzn w średnim wieku. Jak odkryto, panowie, którzy częściej udawali się na wakacje, rzadziej umierali z przyczyn sercowo-naczyniowych, w tym z powodu . Inne testy pokazały z kolei, że korzystanie z oznacza niższe ryzyko i zmniejszony .

Lekarze zaznaczają, że trudno jest oddzielić efekty wakacji od innych czynników mających wpływ na nasze samopoczucie. Być może ci, którzy częściej decydują się na urlop, odznaczają się jednocześnie takimi czynnikami, jak wyższy status finansowy czy komfortowa sytuacja prywatna i zawodowa, które także oddziałują na stan zdrowia. Niemniej jednak, bez wątpienia wakacyjne wyjazdy oznaczają zwykle obniżenie stresu, co jest wyjątkowo korzystne dla pacjentów kardiologicznych i osób z ryzykiem .

Stres może podnieść ciśnienie krwi i puls, prowadzić do arytmii, jak również intensyfikować instniejące już problemy zdrowotne. Jakkolwiek dobrą stategią jest regularnie się relaksować, wakacje to szczegolnie dobra okazja do zdystansowania się od codziennych obowiązków i pełne odprężenie.

Jak mówią badacze, dobre odpoczywanie stało się prawdziwą sztuką, bo codzienne obowiązki często pochłaniają nas tak, że trudno jest się od nich oderwać nawet na „wywczasach". Podkreślają, że wcale nie trzeba wyjeżdżać do egzotycznych krajów, by uciec od rutyny, konieczne jest po prostu nauczenie się mentalnego separowania od standardowych zawodowych zobowiązań, np. rezygnacja z codziennego sprawdzania poczty elektronicznej czy komunikatorów. Zmiana otoczenia w tym pomaga, ale może być to działka pod miastem czy oddalona o 30 kilometrów od domu agroturystyka.

Według uczonych, warto wyrobić sobie nawyk regularnego „urlopowania", podczas którego zmienia się swoje przyzwyczajenia. Nie muszą to być długie wyjazdy, choćby kilkudniowe przerwy w standardowym zabieganym sposobie funkcjonowania. To skuteczny sposób osłabiania stresu i objawów depresyjnych, przekonują autorzy badań.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy