Strona głównaWakacjeDokąd na wakacje? Najbardziej ufamy sobie, Szwajcarom, Włochom i Hiszpanom

Dokąd na wakacje? Najbardziej ufamy sobie, Szwajcarom, Włochom i Hiszpanom

Dla przeciętnego Europejczyka najbardziej zaufanym miejscem na wakacje jest Szwajcaria. Polacy natomiast najbardziej ufają swojej ojczyźnie, a także Włochom i Hiszpanii. Zaufanie do obu krajów potwierdza się również w popularności tych miejsc wśród polskich turystów. To, które kraje są zdaniem Europejczyków godnymi zaufania miejscami wakacyjnymi, a które nie, pokazują wyniki ósmej edycji badania European Trusted Brands.
Dokąd na wakacje? Najbardziej ufamy sobie, Szwajcarom, Włochom i Hiszpanom [© Yuriy Davats - Fotolia.com] Zdaniem Europejczyków krajem najbardziej godnym zaufania na wyjazd urlopowy jest Szwajcaria (74% wskazań). Oprócz samych Szwajcarów, kraj ten najczęściej wskazywali mieszkańcy krajów sąsiednich, czyli Niemcy i Austriacy (po 70% wskazań). Najmniejsze zaufanie względem Szwajcarii jako miejsca urlopowego deklarują Polacy i Rosjanie.

Poza Szwajcarią, Europejczycy z zaufaniem pojechaliby na urlop do Austrii i Francji, a także Hiszpanii, Niemiec oraz Szwecji. Większość badanych darzy zaufaniem również Włochy, Holandię, Wielką Brytanię i Finlandię. Najrzadziej natomiast Europejczycy deklarują zaufanie wobec Rumunii i Rosji. Tym krajom ufa zaledwie 17% badanych. Również niskim zaufaniem Europejczyków cieszy się Polska jako miejsce wakacyjne - ufa jej jedynie co trzeci ankietowany Europejczyk. Najmniejsze zaufanie względem Polski deklarują Rosjanie.

Aż 71% Polaków deklaruje największe zaufanie do swojej ojczyzny, jako do najbardziej zaufanego miejsca na wyjazd urlopowy. Wskazały tak przede wszystkim osoby młodsze (do 50 roku życia). Najwięcej niepewności co do Polski wykazali single.

W kwestii wakacji ufamy także krajom śródziemnomorskim. Jako drugi najbardziej zaufany kraj na wakacje Polacy wskazali Włochy (60%), a jako trzeci - Hiszpanię (57%). Ponad połowa badanych Polaków wskazuje Francję (54%) i Szwajcarię (51%) jako odpowiednie zaufane miejsca na urlop. Znacznym zaufaniem Polacy darzą także Czechy (48%), Szwecję (48%) oraz Wielką Brytanię (46%).

Wątpliwości wśród badanych Polaków budzą kraje takie jak: Belgia, Rumunia czy Portugalia, co do których blisko połowa z nas nie potrafi się ustosunkować. Niepewność co do zaufanego miejsca wypoczynku dotyczy również krajów takich jak: Finlandia czy Holandia. Jednak kraje te nie zostają zdecydowanie odrzucane przez badanych.

Zaledwie 28% badanych Polaków ufa Niemcom, jako miejscu, w którym warto wypoczywać. Ankietowani Polacy wykazują brak zaufania względem Rumunii, a szczególnie względem Rosji - niemal połowa badanych nie darzy zaufaniem tego kraju (45%), jako miejsca odpowiedniego na wypoczynek. W tej kwestii Polacy są zgodni z Europejczykami, którzy również najmniejsze zaufanie deklarują wobec Rumunii i Rosji.

Kwestię najbardziej zaufanego miejsca na wyjazd urlopowy podsumowuje prof. Janusz Capiński, psycholog społeczny: „Mimo rosnącej z roku na rok liczby zagranicznych wyjazdów turystycznych Polaków, znacznie rzadziej niż inne społeczeństwa stać nas finansowo na urlop nie tylko za granicą, ale także w kraju. W ubiegłym roku, z powodu braku pieniędzy, z wyjazdu wakacyjnego zrezygnowała aż połowa rodaków, a znaczna mniejszość tych, którzy wyjechali, wybrała jakieś miejsce za granicą. Ta dysproporcja między popularnością urlopów krajowych i zagranicznych nie wyjaśnia jednak w pełni, dlaczego takie kraje jak Włochy, Hiszpania lub Francja darzymy mniejszym niż ojczyznę Chopina zaufaniem, jako cel wyjazdu urlopowego. Wynikać to może z niechęci i uprzedzeń znacznej części Polaków do 'obcych’. Tłumaczy to zwłaszcza brak zaufania do Rosji i Rumunii, a także Niemiec. Świadczy o tym szczególnie duży odsetek osób deklarujących jednoznaczny brak zaufania w odniesieniu do tych właśnie krajów. W przypadku pozostałych krajów przeważa brak zdania nad brakiem zaufania, co może wynikać ze słabej znajomości języków. Gdy przewidujemy trudności w dogadaniu się z kimś, zachowujemy wobec niego daleko idącą rezerwę. A Polacy do poliglotów nie należą”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy