Strona głównaWakacjeWyjazd na wakacje konieczny dla zdrowia psychicznego?

Wyjazd na wakacje konieczny dla zdrowia psychicznego?

Wielu ludzi zapewne słyszało o muzykoterapii czy arteterapii - co jednak z „terapią podróżną"?
Wyjazd na wakacje konieczny dla zdrowia psychicznego?
Warto zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę - to nie tylko doświadczenie rekreacyjne, ale także aktywność, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne, mówią eksperci z Edith Cowan University (ECU).

Okazuje się, że wiele aspektów może mieć pozytywny wpływ na osoby z problemami psychicznymi.

- Medycy mogą zalecać osłabianie objawów demencji poprzez muzykoterapię, ćwiczenia, stymulację poznawczą, terapię reminiscencyjną, stymulację sensoryczną i dostosowywanie posiłków i środowiska do pacjenta. Te aspekty cechują też wyjazd wakacyjny - mówi dr Jun Wen, współautorka badań.

Wakacyjna zabawa a może terapia?

Według dr Wen zróżnicowany charakter turystyki oznacza, że istnieje wiele możliwości włączenia ich do terapii takich schorzeń, jak .

Przebywanie w nowym środowisku i zdobywanie nowych doświadczeń może zwiększać stymulację poznawczą i sensoryczną.

- Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym , a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, np. większą ilością spacerów - mówi dr Wen. - Ponadto pory posiłków często różnią się podczas wyjazdów: zwykle są to bardziej towarzyskie spotkania z wieloma osobami, a takie spędzanie czasu ma pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją. - No i zwykle jest świeże powietrze i słońce, które zwiększa poziom witaminy D oraz serotoniny. Wszystko, co składa się na całościowe doświadczenie turystyczne, sprawia, że pacjenci z demencją mogą zyskać na turystyce - dodaje.

Zmiana myślenia

Według dr Wen wpływ COVID-19 na podróże w ostatnich latach zrodził pytania o wartość turystyki poza stylem życia i czynnikami ekonomicznymi.

- Jak stwierdzono, turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Po pandemii zatem COVID nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym - i to nie tylko w przypadku osób zdrowych, ale także wśród wrażliwych grup.

- Trzeba sprawdzić w kolejnych badaniach sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub - mówi dr Wen.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy