Strona głównaWakacjeJesienne i zimowe wakacje

Jesienne i zimowe wakacje

Jesienno-zimowa pogoda w naszym kraju nie sprzyja naszemu dobremu nastrojowi. Nic dziwnego: dni stają się coraz krótsze, jest zimno, często pada deszcz i nie mamy na nic ochoty. Nie bez powodu lekarze mówią o tzw. depresji sezonowej, czyli spadku nastroju, który dotyka nas właśnie jesienią i zimą. Wyjazd właśnie o tej porze roku może być znakomitym lekarstwem na chandrę. Wciąż znajdziemy wiele miejsc, gdzie nadal jest ciepło i słonecznie. W dodatku, po sezonie nie ma tłumów turystów w kurortach i możemy w spokoju cieszyć się wypoczynkiem.
Jesienny wyjazd w słoneczne miejsce ma także znaczenie dla naszego zdrowia. W naszej szerokości geograficznej często występuje niedobór witaminy D, który powstaje w wyniku małego .

Gdzie najlepiej pojechać późną jesienią?

fot. AndrCGS - Fotolia.comDobrym kierunkiem na jest południowa część Cypru. Sezon turystyczny trwa tam jeszcze w listopadzie, a temperatury są wciąż zachęcające i wynoszą ok. 25 stopni. W sam raz na zwiedzanie i wypoczynek. Południowy Cypr zachwyca malowniczymi wioskami, w których mieszkańcy wciąż zajmują się rzemiosłem i rękodziełem. Pobyt na Cyprze dostarczy wielu wrażeń również miłośnikom historii starożytnej. Warto zwiedzić ruiny miasta Kurion oraz pobliskiego sanktuarium Apollina – oba zlokalizowane są niedaleko Limassol. Kurion jest jednym z największych kompleksów archeologicznych na wyspie.

Jednym z najbardziej interesujących miast Cypru Południowego jest Larnaka – w starożytności miasto nazywało się Kition i to właśnie stamtąd pochodził Zenon – założyciel filozoficznej szkoły stoików.

Najważniejszym centrum turystycznym południowego jest Pafos. Jeszcze w latach 70 było to niewielkie miasteczko, ale turystyczny boom sprawił, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych. Pomimo sporego ruchu zachowuje przytulny, kameralny klimat.

© urza - Fotolia.comInnym ciekawym kierunkiem, który polecamy na jesień jest… Izrael. To wyjątkowe miejsce, w którym duchowe przeżycia nabierają nowego wymiaru. Izrael jest wyjątkowy: jednocześnie jako państwo bardzo młody, z drugiej – bardzo stary. Nowoczesność w przepiękny sposób splata się tu z tradycją. W Izraelu znajdziemy miejsca święte dla wielkich światowych religii, a ponadto przepiękne krajobrazy i plaża. W Izraelu znajduje się aż 20 tysięcy stanowisk archeologicznych.

Najważniejszymi miejscowościami, które koniecznie trzeba odwiedzić w tym kraju są: Hajfa, Jerozolima i Tel Awiw.

W pierwszym z nich najważniejsze są Wiszące Ogrody – miejsce święte dla wyznawców bahaizmu, wpisane też na listę UNESCO. Z kolei Jerozolima to najbardziej charakterystyczne dla Izraela zabytki: Ściana Płaczu, Bazylika Grobu Pańskiego, a także jedyne w swoim rodzaju Stare Miasto. Dzieli się na cztery dzielnice: żydowską, ormiańską, chrześcijańską i muzułmańską. Można zwiedzać je z przewodnikiem lub na własną rękę. Szczególnie ciekawym przeżyciem jest spacer po Jerozolimie w dzień szabasu.

Tel Awiw to miasto mające zaledwie 100 lat, ale bardzo ciekawe. Jedna z jego dzielnic to Jafa – niegdyś było to bardzo ważne strategicznie miasto, które powstało 3500 lat temu. Sam Tel Awiw to kosmopolityczna metropolia i mieszanka wielu kultur i narodowości.

© javarman - Fotolia.comJeśli Izrael wydaje się zbyt dalekim kierunkiem, na jesienny urlop, polecamy Maltę. Wyspa zasiedlona przed tysiącami lat, jest państwem o powierzchni mniejszej niż niejedno polskie miasto. Na szczególnie ciekawe są święta – odbywają się bardzo często, na cześć rozmaitych świętych, gdyż mieszkańcy tego kraju cechują się żarliwą religijnością. Nikogo nie dziwią figurki i święte obrazki w miejscach publicznych, a nawet w autobusach!

Według ocen UNESCO stolica La Valletta to jedno z największych skupisk zabytków na świecie. Gdy cywilizacja Słowian nie była nawet w powijakach, mieszkańcy Malty wznosili zaawansowane konstrukcje architektoniczne. To tu 5 tys. lat temu zbudowano tzw. megalityczne świątynie uchodzące za najstarsze budowle kamienne na świecie.

Po zwiedzaniu obecnej warto udać się do Mdiny – pierwszej stolicy tego państwa. Założone 4 tysiące lat temu miasto otoczone jest kamiennymi murami. Dziś w Mdinie mieszka zaledwie kilkaset osób. Kościołem wartym odwiedzenia jest katedra św. Pawła z obrazem Najświętszej Marii Panny. Według legendy autorem obrazu był św. Łukasz. W Mdinie znajduje się także grota, w której podobno mieszkał św. Paweł po rozbiciu statku. Stał się on patronem Malty i według naukowców mógł tam faktycznie przebywać.

Zalety wyjazdu jesienią

Szczyt letniego sezonu to w wielu popularnych kurortach hałaśliwe tłumy turystów, krzykliwe zabawy maluchów w hotelach, wszędzie tłok i niemiłosierny upał. Jesień - nawet ta późna - może być pod tym względem jest znacznie bardziej przyjazną porą. Po pierwsze temperatury są znacznie bardziej umiarkowane. Po drugie – mniej turystów to mniejsze tłumy i kolejki do muzeów i innych atrakcji turystycznych. Jest to więc idealny czas na zwiedzanie i wypoczynek. Wrócimy naładowani słoneczną energią i wrażeniami, które są przecież bezcenne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy