Strona głównaWakacjeTureckie zabytki UNESCO można zobaczyć w ... Warszawie

Tureckie zabytki UNESCO można zobaczyć w ... Warszawie

Jeśli zastanawiasz się, czy warto spędzić wakacje w Turcji, albo już się tam wybierasz i chcesz zaplanować także zwiedzanie ciekawych miejsc, ta wystawa może bardzo Ci pomóc. Od 30 kwietnia na Placu Zamkowym mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli podziwiać wystawę zdjęć poświęconą tureckim zabytkom wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tureckie zabytki UNESCO można zobaczyć w ... Warszawie [fot. collage Senior.pl/ Turcja] , Góra Nemrut, Troja to zaledwie trzy z aż siedemnastu obiektów znajdujących się na tej prestiżowej liście. Spośród nich piętnaście miejsc stanowi dziedzictwo kulturowe, natomiast pozostałe dwa mają charakter kulturowo-przyrodniczy.

Najstarsze obiekty na liście

Pierwsze tureckie obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1985 roku. Jednym z nich jest Wielki Meczet i szpital Divriği powstałe w XIII wieku na zamówienie emira Ahmeta Szacha i jego żony MelikeTuran z rodu Mengucekli. Wysoce skomplikowana konstrukcja sklepień i bogato rzeźbione portale mocno kontrastują z pozbawionymi wszelkich ozdób wnętrzami budynku – co czyni to miejsce wyjątkowym.

Podobnie jak Wielki Meczet również Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji znalazły się na liście w 1985 roku. Baśniowa kraina w – bo tak możemy nazwać ten obszar – swoją niezwykłość zawdzięcza obecności tufu – charakterystycznego rodzaju skały osadowej i uformowanych z niej przez wiatr i deszcz baśniowych kominów. Jednymi z charakterystycznych atrakcji Kapadocji są także podziemne miasta, a także popularne wśród turystów loty balonem o wschodzie słońca.

20 lat temu na liste została natomiast wpisana Troja. Region Troi, nazywany inaczej „Wzgórzem Hisarlık", znajdujący się w granicach województwa Çanakkale został odkryty podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierownictwem niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w 1871 roku, a znaleziska tam odkryte świadczą o ponad 3000-letniej historii tego miejsca. 27 lat później - w roku 1998 - miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Co roku około 500 tysięcy zwiedzających spaceruje pomiędzy runiami Troi, która obecnie stanowi część utworzonego tam w 1996 roku Parku Narodowego, po to, by poczuć klimat starożytnego miasta.

Wspólne dobro ludzkości

Tak niektórzy określają Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ustanowioną w 1972 roku w Paryżu, a do stycznia 2017 roku przyjętą lub ratyfikowaną przez 193 państwa w tym Turcję – 16 marca 1983 roku. Komitet Światowego Dziedzictwa realizujący postanowienia Konwencji za główny cel stawia sobie ochronę znajdujących się na niej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości”.

Wystawa poświęcona tureckim obiektom znajdującym się na liście UNESCO będzie prezentowanaod 30 kwietnia do 20 maja na Placu Zamkowym w Warszawie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy