Strona głównaWakacje10 (nie)oczywistych powodów, by odwiedzić Tunezję strona 4 / 4

10 (nie)oczywistych powodów, by odwiedzić Tunezję

strona 4 / 4


9. Ludzie

fot. JGJednym z największych tunezyjskich skarbów są sami Tunezyjczycy. Wychowani na styku kultur, pomiędzy Europą i Afryką, niemal od urodzenia przynajmniej dwujęzyczni (władają zarówno językiem arabskim jak i francuskim, często mówią też po angielsku oraz w innych językach), dumni ze swojego dziedzictwa ale nie skłonni do jego przesadnego wybielania. Mieszkańcy Tunezji są otwarci, gościnni i szczodrzy – nie tylko z „zawodowej” uprzejmości, ale po prostu w ten sposób funkcjonują.

fot. GGOczywiście Europejczykom, zwłaszcza z Północy, tunezyjski kod kulturowy może początkowo wydawać się szokujący – zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń osobistą czy „rytuały” związane z handlem, ale kiedy „zanurzysz się” w ten świat okazuje się że takie podejście do życia może być bardzo pomocne. Zawsze kiedy pytałam o drogę czy miałam jakiś problem, otrzymywałam więcej pomocy niż się spodziewałam.
fot. GGTunezyjczycy bardzo dobrze znają Polskę i naszą historię. To było zaskakujące, jednak ma swoje wyjaśnienie. Otóż uważają, że losy naszego kraju są bardzo podobne do ich przeszłości. A wydarzenia z 2011 roku i budującą się (ponownie) od tamtego czasu u nich demokrację porównują z naszym rokiem 1989. Chętnie rozmawiają o własnej, ale też polskiej i światowej polityce, mają do niej jednak trzeźwy stosunek. Przykładem jest postać pierwszego prezydenta wolnej Tunezji Habiba Burghiby – bardzo cenionego i poważanego za swój wkład w odzyskanie niepodległości i reformy, które legły u podwalin nowoczesnego państwa, ale także krytykowanego za dyktatorskie zapędy i liczne błędy w trakcie wielu lat sprawowania władzy. Tunezyjczycy kwitują to prostym „nikt nie jest doskonały” i nie starają się ani umniejszać zasług, ani negować błędów czy fatalnych w skutkach posunięć.

Jeśli to możliwe, rozmawiajcie z Tunezyjczykami – z obsługą hotelową, kelnerami, przewodnikami czy po prostu ze spotkanymi ludźmi. Oni opowiedzą Wam więcej o tym pięknym kraju, niż najlepsze przewodniki i pokażą Wam jego duszę…

10. Współczesność

fot. JGTunezja to nie tylko piękne krajobrazy, śródziemnomorskie plaże, doskonałe jedzenie, zabytki czy możliwość przeżycia „afrykańskiej przygody” Współczesność tego kraju jest równie fascynująca jak jego historia. Wprowadzone kilkadziesiąt lat temu rewolucyjne zmiany w Kodeksie Cywilnym (najważniejsze z nich to: zniesienie wielożeństwa, obowiązek edukacyjny dla dzieci bez względu na pleć oraz zrównanie w prawach cywilnych – w tym wyborczych - kobiet i mężczyzn) nie tylko zmieniły sytuację kobiet i dzieci, ale także przeorały sposób myślenia całego społeczeństwa. Dziś Tunezja należy do najbardziej liberalnych krajów w Afryce Północnej. Panie zasiadają w parlamencie i biorą czynny udział w życiu politycznym oraz społecznym. Nikogo nie dziwi kobieta na jednym z najważniejszych stanowisk ministerialnych (Minister Turystyki i Rzemiosła) czy niedawny wybór kobiety na stanowisko burmistrza stolicy kraju – Tunisu.

fot. GGLata po przewrocie w 2011 roku pokazują jasno, że Tunezyjczycy chcą się rozwijać, pielęgnować swoją (nadal młodą) demokrację i mieć coraz więcej związków ze światem. Rząd tunezyjski ściśle współpracuje z europejskimi i amerykańskimi instytucjami, chroniąc swój kraj – ale pośrednio i Europę – przed nielegalną migracją, radykalizmem religijnym czy transgraniczną przestępczością. Wprowadzane są także kolejne demokratyczne reformy wewnętrzne.

Tunezja nadal przeżywa wiele trudności gospodarczych. Wśród nich do najpoważniejszych należą te związane z załamaniem się turystyki po zamachach organizowanych przez radykalnych islamistów. Ogromne środki przeznaczone na zapewnienie wszystkim, którzy mieszkają i przebywają w tym kraju a także na promocję Tunezji w Europie i dynamiczny skutkują powolnym odwracaniem się niekorzystnego trendu, jednak nadal jeszcze sporo brakuje do poziomu sprzed kilku lat.



W dobie, kiedy ludzie coraz częściej „głosują swoimi pieniędzmi” warto rozważyć wsparcie kraju, który ceni sobie swoją historię, jest świadomy własnych korzeni, a równocześnie otwarty na innych i wspiera wartości bliskie nam wszystkim – wolność, pokój, demokrację i równość. A taka właśnie jest dzisiejsza Tunezja.
Strony : 1 2 3 4
 

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:11:35, 02-08-2018 ~gość: 196.185.59.xxx

    Jak korzystałem po przyjeździe z wycieczek na miejscu - można znaleźć firmy które obsługują polskich turystów a oferta jest cieakwasza niż ta z biur podróży.
  • 14:21:59, 31-10-2019 wesolysenior

    Ja byłam wiele lat temu i zdecydowanie polecam. Piękna jest.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy