Strona głównaWakacje10 (nie)oczywistych powodów, by odwiedzić Tunezję strona 3 / 4

10 (nie)oczywistych powodów, by odwiedzić Tunezję

strona 3 / 4

6. Kultura

Tunezja to miejsce wyjątkowo ciekawych i różnorodnych festiwali. Opisywane już pozostałości historycznych budowli stanowią tło dla niezwykłych wydarzeń z dziedziny muzyki, teatru czy performance. Ale wydarzenia artystyczne odbywają się w bardzo różnych miejscach. Oto kilka przykładów.
  • Festiwal Jaśminu w miejscowości Hammamet (Yasmine Hammamet Festival) – odbywa się w pierwszej połowie czerwca w jednej z najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Składają się na niego występy muzyczne na żywo, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji oraz wiele innych wydarzeń, które ukazują dawna i współczesną tunezyjską kulturę.
  • Przez kilka tygodni od połowy lipca niemal do końca sierpnia odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Hammetu, z udziałem licznych artystów z całego świata. Różnorodny repertuar od jazzu po teatr i uliczne happeningi pozwala każdemu znaleźć interesujące wydarzenie.
  • Kolejna turystyczna miejscowość – Sousse – może również pochwalić się międzynarodowym letnim festiwalem, trwającym kilka tygodni. Na Międzynarodowym Festiwalu Sousse dominuje muzyka etniczna świata, połączona z prezentacją różnorodności kulturowej.
  • Na przełomie czerwca i lipca w miejscowości Tabarka od 1973 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Wysoki poziom święta miłośników jazzu przyciąga nie tylko Tunezyjczyków, ale także melomanów z całego świata.
  • W samym środku lata ożywają zabytki Kartaginy. Międzynarodowy Festiwal Kartaginy to ponad miesiąc wydarzeń przede wszystkim muzycznych, zarówno kameralnych jak i monumentalnych koncertów. Głównym miejscem festiwalu jest amfiteatr, który na kilka tygodni odzyskuje swoje pierwotne przeznaczenie.
  • Również w innym rzymskim mieście w połowie lipca odbywa się bardzo ciekawe wydarzenie. Międzynarodowy Festiwal Dougga to połączenie muzyki, tańca i klasycznego teatru, a jego oprawę stanowi majestatyczny amfiteatr w tym miejscu. Świetna akustyka oraz tło w postaci pozostałości rzymskich budowli umożliwiają odkrywanie na nowo nawet najbardziej znanych dziel z kanonu teatru.
  • Na koniec chyba najważniejszy z tunezyjskich festiwali i najbardziej spektakularne miejsce – Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Symfonicznych, który od niemal 30 lat co roku na przełomie lipca i sierpnia przyciąga do amfiteatru w El Jam najlepsze orkiestry i słynnych dyrygentów. Tegoroczny festiwal rozpoczął się 7 lipca i potrwa do 11 sierpnia. Biorą w nim udział między innymi orkiestry symfoniczne z Tunezji, Korei Południowej, Włoch, Rosji czy Hiszpanii. Koncerty rozpoczynają się już po zapadnięciu zmroku, o godzinie 22 i stanowią niezwykłe przeżycie zarówno muzyczne jak i wizualne.

Oczywiście tunezyjska kultura i sztuka to nie tylko festiwale. Możemy ją spotkać w zasadzie wszędzie – w muzeach i galeriach, ale też na stoiskach czy w sklepach – lokalne wyroby artystyczne urzekają swoją autentycznością i pięknem. Ceramika, wyroby skórzane, biżuteria czy tkaniny – codzienne przedmioty często nadal są wytwarzanie tak, jak dzieła sztuki.


7. Filmy

fot. GGTunezja to raj dla miłośników X muzy. Mogą tu z łatwością trafić na plenery i miejsca realizacji licznych i bardzo różnorodnych filmów, w tym takich hitów jak „Gwiezdne Wojny”, „Gladiator”, „Indiana Jones”, „Angielski Pacjent”, „Piraci” czy „Matrix”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Tunezja (a konkretnie Ribat w Monastirze oraz okolice Matmaty) była także planem filmowym dla wielu scen jednego z pełnometrażowych filmów grupy Monty Pythona – „Żywot Briana”. Sceny walk na arenie w „Gladiatorze” kręcono w El-Jam, a Kairouan przemienił się w Kair, na potrzeby „Poszukiwaczy zaginionej arki”.
fot. GGTunezyjskim „Hollywood” jest miejscowość Matmata, a do najczęściej wykorzystywanych plenerów należą pustynne okolice Douz czy Jeziora Słonego.

To na tunezyjskiej Saharze znajduje się górska oaza Chebika czy charakterystyczna skała „Szyja wielbłąda” znana choćby z „Angielskiego pacjenta”.

fot. GGTu również znajdziemy zabudowania filmowej Mos Espa – wioski zbudowanej na pustyni na potrzeby drugiej trylogii Georga Lucasa, czy kanion Sidi Bouhel, znany doskonale miłośnikom historii z odległej galaktyki, ale także innej serii, której bohaterem był Indiana Jones. Zaś bliżej Matmaty możemy odwiedzić oryginalne wykute w skałach osady Berberów, w tym miejsce, gdzie rozpoczęła się cała historia „Gwiezdnych wojen” – dom ciotki i wuja Luke’a Skywalkera.
W kinowej przygodzie z tym krajem nie może zabraknąć też polskich akcentów –w Ribacie kręcone były niektóre sceny „W pustyni i w puszczy” z 2001 roku, zaś majestatyczny amfiteatr w El Jem stał się rzymskim Koloseum w ekranizacji innej powieści Sienkiewicza – „Quo vadis”.

8. Pustynia

fot. GGMówi się, że pobyt na pustyni nikogo nie pozostawia takim samym. Tunezyjska Sahara zmienia nawet tych, którzy widzieli już wiele pustynnych krajobrazów.

Biało-złocisty piasek, niemal pył tworzący wydmy i fale. Oazy, które nie przypominają tych „filmowych” tylko są tętniącymi życiem miastami, z ogrodami pełnymi palm i drzew owocowych – albo górskimi wioskami z własnym wodospadem, w którym znajduje się centrum rozrywki dla miejscowych dzieci. Dromadery, przed którymi ostrzegają znaki na drodze przecinającej pustynną równinę. Wyschnięte słone jezioro, skrzypiące pod stopami gdy w chłodnym wietrze obserwujesz wschód Słońca.
fot. GGW nocy tajemnicza i romantyczna, w dzień pełna światła. Pustynia w Tunezji budzi zachwyt, wymyka się stereotypom i po prostu jest miejscem, do którego chce się wracać.
Jeśli chodzi o turystykę pustynną, coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy surviwalu jak i osoby na jednodniowej wycieczce z tunezyjskich kurortów. Można wybierać pośród licznych aktywności, wśród których znajdują się odpowiednie także dla dzieci czy osób starszych.

fot. GGWarto tylko pamiętać o odpowiednim obuwiu i kremach z filtrem. I o dużej ilości wody – na pustyni naprawdę potrzeba jej sporo.

Strony : 1 2 3 4

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:11:35, 02-08-2018 ~gość: 196.185.59.xxx

    Jak korzystałem po przyjeździe z wycieczek na miejscu - można znaleźć firmy które obsługują polskich turystów a oferta jest cieakwasza niż ta z biur podróży.
  • 14:21:59, 31-10-2019 wesolysenior

    Ja byłam wiele lat temu i zdecydowanie polecam. Piękna jest.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy