Strona głównaWakacjeWakacje na własną rękę - jak je zorganizować? strona 2 / 2

Wakacje na własną rękę - jak je zorganizować?

strona 2 / 2

Wakacje na własną rękę - jak je zorganizować? [© Scanrail - Fotolia.com]
Nocleg najbardziej korzystny?
Gdy już mamy bilet, musimy zadbać o nocleg. I tu wiele zależy od tego, jaki typ wakacji preferujemy. Łączymy wypoczynek ze zwiedzaniem? Tylko wypoczywamy? Czy tylko zwiedzamy? Najprostsze rozwiązanie jest wówczas, gdy chcemy odpocząć i decydujemy się na jeden hotel w sąsiedztwie plaży - tak żeby nie było konieczności codziennych dojazdów. W przypadku, gdy komuś zależy na wypoczynku połączonym ze zwiedzaniem, lepiej by zdecydował się na hotel położony bliżej centrum miasta - teoretycznie może ponieść nieco większe koszty rezerwacji, ale odejdą opłaty związane z dojazdami do miejsc, w których są największe atrakcje - w większości przypadków będzie można się do nich przespacerować. Ewentualny transport będzie związany z pojedynczymi wypadami na plażę.
Rezerwując nocleg warto zapytać, czy hotel oferuje swoim gościom transfer z/na lotnisko i jakie są jego koszty. Wiele hoteli zapewnia darmowy transport. Jest to kolejna możliwość zmniejszenia kosztów związanych z wakacyjnym wyjazdem, zwłaszcza, że często transfery nie są najtańsze.
Każdego dnia w innym miejscu?
Organizowanie wyjazdu na własną rękę pozwala na jeszcze większą elastyczność - oznacza to, że w zależności od potrzeb można zmienić hotel kilkakrotnie. Dobrze zaplanowana wyprawa pozwala np. objechać cały kraj lub wybraną jego część, spędzić czas zarówno na plaży, jak i w największych czy najbardziej atrakcyjnych turystycznie miastach, w każdym rezerwując hotel na kilka nocy. Osoby, które zdecydują się na taką formę wypoczynku nie muszą się nawet martwić o wynajęcie samochodu, dużo wygodniejszym i tańszym środkiem transportu jest pociąg.
- Większość państw europejskich ma dobrze rozwiniętą, nowoczesną sieć kolejową zatem podróżowanie pociągiem jest naprawdę wygodne. Dojeżdżamy do centrum miasta, nie martwimy się o to gdzie można zaparkować wynajęty samochód i czy ktoś go nie uszkodzi pod naszą nieobecność - tłumaczy Łukasz Neska z eSKY.pl - Warto też wiedzieć, że bilet na europejskie koleje - Rail Europe można kupić już w Polsce. I w zależności od tego, w jaki sposób planujemy zorganizować urlop wybrać np. bilet umożliwiający kilkudniową podróż z dowolną ilością przesiadek w absolutnie każdym miejscu na terenie wybranego kraju lub kilku krajów.
Praktyczne porady dla każdego
Gdy bilet i hotel są już zarezerwowane - ewentualnie jesteśmy już na etapie, że mamy wyznaczone kolejne punkty naszej podróży, to moment żeby możliwie najwięcej dowiedzieć się o kraju, w którym planujemy spędzić urlop. Dobry plan to podstawa! Ale w przypadku wyjazdu do mniej cywilizowanych miejsc sam plan nie wystarczy. Potrzebna jest też dobra orientacja w zwyczajach panujących w danym miejscu, informacja dotycząca tego, gdzie najlepiej robić zakupy czy gdzie jeść, by było to bezpieczne dla naszego zdrowia. Warto też poczytać o zasadach związanych z ochroną zdrowia panujących w danym miejscu czy o informacjach wizowych. Zdarza się, że zakupienie wizy w Polsce jest tańsze, niż staranie się o nią na granicy lub w państwie sąsiadującym z krajem, do którego się wybieramy. Dobrze też poczytać o przepisach celnych, żeby uniknąć niespodzianek i ewentualnych kosztów przy przekraczaniu granicy.
A co z walutą?
Pozostają kwestie związane z . Należy pamiętać, że wiele zagranicznych kantorów pobiera prowizję za wymianę waluty. Jest ona z reguły dość wysoka, więc wymiana pieniędzy nie jest opłacalna. Rozwiązania są trzy: można odwiedzić kantor jeszcze w Polsce i zatroszczyć się o to, by mieć potrzebną ilość waluty; lub płacić kartą. W tym drugim przypadku istotne jest, żebyśmy wiedzieli w jakiej walucie rozliczane są dokonywane przez nas transakcje - karta Visa rozliczana jest w dolarach, a Mastercard w euro. Co to oznacza w praktyce? Płacąc w Europie kartą Visa, jesteśmy przy każdej transakcji narażeni na dodatkową opłatę za przewalutowanie. Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie z o - jest ono bardzo dobre gdy znajdujemy się np. w strefie euro i mamy konto prowdzone w tej walucie. Zyskujemy wówczas korzystną wymianę waluty oraz możliwośc płacenia kartą prowadzoną do konta.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy