Strona głównaWakacje6 porad, które pomogą w przygotowaniu do egzotycznej podóży strona 2 / 2

6 porad, które pomogą w przygotowaniu do egzotycznej podóży

strona 2 / 2

6 porad, które pomogą w przygotowaniu do egzotycznej podóży [© magdal3na - Fotolia.com]
4. Bezpieczeństwo i zdrowie

Wybierając się do odległego kraju trzeba sprawdzić poziom bezpieczeństwa turystów w tym państwie. Tego rodzaju informacje widnieją na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych i warto wziąć je pod uwagę planując podróż. Dalekie kraje to także inna, zróżnicowana flora i fauna – odmienna niż w naszej szerokości geograficznej oraz inny klimat. Przed podróżą warto więc sprawdzić jakie są zagrożenia chorobowe i obowiązkowe szczepienia w danym kraju. Najczęściej są to: , tężec oraz dur brzuszny. Jeśli jedziemy na tereny zagrożone malarią, zaopatrzmy się w leki na tę groźną chorobę. Które szczepienia warto wykonać i w jakie leki się dodatkowo zaopatrzyć, można dowiedzieć się w Sanepidzie lub na wielu serwisach informacyjnych opisujących daną destynację. Za granicą zwracajmy też uwagę na to, co pijemy. Brudna czy zakażona woda może zawierać wirusy i pasożyty. Najlepiej więc pić wodę butelkowaną.

6. Jak radzić sobie z jet lag

Zmęczenie daleką podróżą najmniej odczujemy przemieszczając się na północ lub południe. Przekraczając strefy czasowe, możemy już intensywniej odczuwać bóle głowy, osłabienie, nerwowość i problemy ze snem – jest to tzw. jet lag. Należy pamiętać, że efekty jego występowania są bardziej dotkliwe w przypadku lotu na wschód niż w sytuacji podróży na zachód. Spowodowane jest to tym, iż organizmowi człowieka łatwiej przestawić się na dłuższy dzień niż odwrotnie.

Aby złagodzić skutki tych dolegliwości poleca się przyjmowanie melatoniny, zwanej hormonem snu. W przypadku lotów na zachód powinniśmy to robić zaraz po przylocie. Natomiast kiedy lecimy na wschód – jeszcze przed planowaną wycieczką (ok. 2 dni), ale również i po dotarciu do celu (4 dni).

Jeśli wybieramy się na zachód, warto kilka dni przed wylotem kłaść się spać później niż zazwyczaj, a w czasie podróży na wakacje – nie spać. Spożywajmy posiłki zawierające dużo białka, jak sery i ryby, które ograniczają chęć snu. Jeśli lecimy na wschód, postępujmy odwrotnie: chodźmy spać wcześniej, a w samolocie spróbujmy się zdrzemnąć.

Nasze menu powinno zawierać produkty bogate w węglowodany, jak ziemniaki, soki i herbaty owocowe, które stymulują potrzebę snu i relaksu. Po dotarciu do celu postarajmy się odpocząć i wyspać. Podczas pierwszych dni unikajmy męczących zajęć po to, by nasz organizm miał okazję przyzwyczaić się do nowego rytmu. Dużo spacerujmy na świeżym powietrzu – światło dzienne sprawia, że szybciej przystosujemy się do otoczenia.

6. Poznaj kulturę i zwyczaje danego kraju

na całym świecie jest ogromne. Wyjeżdżając na wakacje do dalekich krajów – jesteśmy tam gośćmi. Dlatego, by uniknąć „wpadek” powinniśmy zapoznać się powszechnie obowiązującymi tam zwyczajami. To, co u nas postrzegane jest jako coś normalnego, za granicą może być inaczej odbierane. Warto też pamiętać, że nie wszystko co kupiliśmy jako pamiątkę z urlopu w danym kraju, możemy zabrać ze sobą do Polski. Próba wywiezienia zakazanych przedmiotów może się skończyć karą finansową, a nawet więzieniem. Warto więc poświecić trochę czasu i zapoznać się z informacjami na temat kraju będącego celem naszej podróży.
Strony : 1 2
 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy