Strona głównaWakacjeZjednoczone Emiraty Arabskie - cel wycieczek seniora?

Zjednoczone Emiraty Arabskie - cel wycieczek seniora?

Nie da się ukryć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, a zwłaszcza Dubaj, stają się podróżniczym kierunkiem pożądania. Różnorodność dostępnych atrakcji, wysoka jakość, nowatorstwo i kreatywność gospodarzy przeplatane klimatem Starego Świata, to tylko kilka elementów, które w połączeniu z doskonałą infrastrukturą i wymarzoną pogodą zawładnąć mogą naszą wyobraźnią. Tylko w 2015 roku sam Dubaj odwiedziło 50 tys. Polaków. W przyszłym roku ma ich być o 10 tys. więcej. Patrząc na rynek turystyki wyjazdowej, jego obecne możliwości i ograniczenia oraz to, co oferują nam gospodarze znad Zatoki Perskiej i Omańskiej jest to bardzo możliwe.
Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), nie są podróżniczą nowością na polskim rynku. W sprzedaży są już dość długo, ale wydaje się, że właśnie nadszedł ich czas. Po masowym wycofaniu się Polaków z wyjazdów do Egiptu, Tunezji, po ograniczeniu wyjazdów do Maroka i jakże popularnej do niedawna Turcji, właśnie ZEA mają dużą szansę na przejęcie arabskiej pałeczki pierwszeństwa. Powodów ku temu jest wiele:
 1. ZEA to kierunek niemal całoroczny - seniorom polecamy okres od października do końca marca
 2. W sprzedaży dostępnych jest blisko 400 propozycji przygotowanych aż przez 11 touroperatorów,
 3. Do ZEA dolecimy bezpośrednio, szybko i wygodnie, m.in. wyjątkowymi w swoim standardzie obsługi liniami Emirates,
 4. Otrzymujemy gwarancję doskonałej pogody do i czynnego wypoczynku,
 5. ZEA to świetna alternatywa dla wyłączonych mentalnie kierunków ,
 6. Emiraty dysponują zróżnicowaną jakościowo, a co za tym idzie cenowo infrastrukturą pobytową,
 7. ZEA doskonale łączą nowoczesność technologiczną z kulturą i tradycją orientu,
 8. Stawiają ogromny akcent na bezpieczeństwo swoich mieszkańców i gości - w Emiratach nigdy nie miały miejsca zamachy terrorystyczne i inne zdarzenia niepożądane,
 9. Oferują wyjątkowe atrakcje, zarówno w skali jak i jakości dla każdej grupy wiekowej.
ZEA są stosunkowo młodym, bo zaledwie 45-letnim państwem. Administracyjnie składają się z 7 emiratów (Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra) tworzących wspólnie wyjątkową bliskowschodnią federację. Głową Państwa jest szejk, pełniący funkcję prezydenta, zaś na czele poszczególnych emiratów zasiadają, emirowie. Mimo swojego kulturowego podobieństwa i otwartych granic, każdy emirat zachowuje swoją autonomię i odrębne prawo lokalne. To, co łączy je w odbiorze turystycznym to otwartość na gości z całego świata, wysoki standard i bezpieczeństwo, którego w tej chwili pozazdrościć emiratom mogą niemal wszyscy.

Które Emiraty wybrać?

ZEA w aspekcie turystycznym, a zwłaszcza zabytkowym, nie starają się nawet konkurować z Egiptem, Tunezją, czy Turcją. Nie znajdziemy tu ani takiej liczby zabytków, ani miejsc historycznych, ani muzeów do jakich większość z nas może być przyzwyczajona. Tu akcenty rozłożone są zupełnie inaczej. Emiraty, szanując swoją kulturową, orientalną tożsamość, stawiają duży nacisk na teraźniejszość, nowoczesność, aktywność, dobrą zabawę, niezapomniane wrażenia i wysokie emocje. Jeśli zatem myślicie o wypoczynku w ZEA musicie dobrze oszacować swoje siły, bo tempo i liczba atrakcji tego kierunku może Was zadziwić. Jedno jest pewne. Wypoczynek w Emiratach ujmuje lat, dodaje wigoru i mnóstwo pozytywnej energii.

Abu Dhabi, fot. QtravelAbu Zabi (Abu Zabi/Abu Dhabi) - największy i wysunięty najbardziej na zachód emirat wchodzący w skład ZEA. Ulokowany zarówno na Półwyspie Arabskim, jak i na wyspach w Zatoce Perskiej. Obejmuje powierzchnię 67 340 km², co stanowi aż 86 proc. ZEA. W Abu Zabi mieszka około 1,4 mln ludzi, z czego ponad połowa w stolicy emiratu. Jest to jeden z największych regionów wydobycia ropy naftowej. W Abu Zabi nie znajdziemy co prawda zabytków, ale bez wątpienia warty odwiedzenia jest Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana i słynny tor Formuły 1.

Dubaj, fot. QtravelDubaj (Dubayy) - jest drugim wielkościowo, za to najbardziej zaludnionym, najbardziej luksusowym i najczęściej odwiedzanym turystycznie emiratem. Dubaj wyróżnia się na tle innych członków federacji niskim dochodem z wydobycia ropy naftowej. Jego główne dochody pochodzą z sektora finansowego - Jebel Ali Free Zone - oraz coraz więcej z turystyki. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym (wyspy palmowe z kompleksem hotelowym Athlantis the Palm, kryty tor narciarski, wieża Burj Khalifa, ) imprezom sportowym, konferencjom i licznym rekordom Guinnessa.

Szardża (Ash-Shariqah) - to trzeci pod względem wielkości emirat. Położony geograficznie na północny wschód od Dubaju. Z jednej strony, stanowi alternatywę sypialnianą dla osób pracujących w bardzo drogim mieszkaniowo Dubaju. Z drugiej, może stanowić idealną destynację dla wszystkich turystów zainteresowanych arabską historią tego regionu. Duża ilość muzeów, targowisk, słynne festiwale (wodny, światła). Warto przy tym pamiętać, że to jeden z najbardziej konserwatywnych emiratów, objęty całkowitą prohibicją i rygorystycznymi zasadami dotyczącymi ubioru.

Adżman (Ajman) - najmniejszy, satelitarnie ulokowany emirat ZEA. Składa się z trzech enklaw. Największej (460km²), stołecznej, ulokowanej niejako po środku północno zachodniej części Szardży nad Zatoką Perską. Drugiej, oazy Manama (26 km²) oddalonej od stolicy o 73 km, położonej na granicy Szardży i Fudżajry . Trzeciej, oazy Masafwat (185 km²), w odległości 110 kilometrów na południowy wschód od stolicy, położonej między Dubajem, Ras al-Chajmą i Omanem. Adżman spodoba się przede wszystkim poszukującym beztroskiego, leniwego, plażowego wypoczynku. Miejscem wartym zobaczenia jest XVIII wieczny Fort Ajman.

Umm al-Kajwajn (Umm al-Qaywayn) - ten położony na północny-wschód od Szardży emirat posiada 32 km linię wybrzeża. Podobnie jak Adżman składa się z terenu stołecznego, miasta Umm al-Kajwajn i satelitarnej oazy Falah ibn Mualla nad Wadi Midfak spływającej z gór Hadżar. Turystycznie mało znany. Główną atrakcją wypoczynkową jest słynny park wodny Dreamland Aquapark. Dzięki stosunkowo nowej i wygodnej autostradzie w dużej mierze pełni rolę tańszej sypialni dla pracowników drogiego Dubaju.

Ras Al Khaimah, fot. philipus - Fotolia.comRas al-Chajma (Ras Al Khaimah) - nazywany bywa najpiękniejszym emiratem federacji. Tę pozycję zawdzięcza szczęśliwemu ulokowaniu we wschodniej części ZEA, przedzielonej fantazyjnie w połowie swojej wysokości przez Fudżajrę. Geograficznie to emirat położony pomiędzy wysokimi górami, pustynią, zielonymi dolinami i fantastycznym wybrzeżem obfitującym w malownicze zatoczki i błękitne laguny. Wszystko to sprzyja wysokiej liczbie odwiedzin turystycznych. Statystycznie to jeden z najchętniej wybieranych emiratów wypoczynkowych także przez rodziny z dziećmi ze względu na wyjątkowe parki wodne i inne familijne atrakcje. Na terenie Ras al-Chajma ma powstać, za gigantyczną kwotę 265 milionów dolarów, komercyjny kosmodrom dla celów turystyki kosmicznej.

Fudżajra (Al Fujayrah) - najbardziej wysunięty na wschód emirat, nazywany częstokroć diamentem środkowego wschodu. Jako jedyny leży nad zatoką Osmańską, która stanowi o jego wyjątkowości, zwłaszcza dla wszystkich zainteresowanych nurkowaniem, snurkowaniem, morską fauną i florą. Rafa koralowa w tym miejscu z pewności jest jedną z najpiękniejszych na świecie. Terytorialnie graniczy on z Oceanem Indyjskim na wschodzie i górami Hadżar na zachodzie. Posiada aż trzy granice z Omenem. Połączenie wysokiej jakości hoteli z wyjątkowym zapleczem sportowym kusi przede wszystkim wszystkich miłośników aktywnej formy wypoczynku.
 
Strony : 1 2 3 4

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kosciol.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X