Strona głównaWakacjeWymarzony urlop - na co zwrócić uwagę?

Wymarzony urlop - na co zwrócić uwagę?

Zmiana ceny wycieczki, pensjonat o zaniżonym standardzie, zagubiony bagaż – co jeszcze może zdarzyć się podczas zaplanowanego wyjazdu za miasto lub za granicę? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach, obowiązkach i bezpłatnej pomocy.
Wymarzony urlop - na co zwrócić uwagę? [© Aleksandar Todorovic - Fotolia.com] Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na urlop radzimy na co zwracać uwagę wybierając oferty, w ostatniej chwili kupując wycieczkę w biurze podróży lub organizując wyjazd samodzielnie. Przypominamy również o prawie do reklamacji nie tylko zaniżonego standardu hotelu, ale również uszkodzonego bagażu czy opóźnionego lotu.

Wyjazd w ostatniej chwili , czyli co warto wiedzieć o Last minute

Promocyjna cenowo oferta nie powinna stanowić okazji do zmniejszenia obowiązków biura podróży wobec klientów. Pamiętajmy: fakt, że płacimy za wycieczkę mniej, ponieważ kupujemy ją w ostatniej chwili – nie oznacza, że mamy ograniczone prawa. Korzystając z tej formy zakupu zwróćmy uwagę na umowę, którą powinno przygotować nam biuro podróży. Jak czytać kontrakt? Zwracamy szczególną uwagę na prawa i obowiązki stron, warunki rezygnacji oraz sposób złożenia reklamacji. Szczególnie mając na uwadze ponad 340 klauzul wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych, które dotyczą turystyki. Rejestr, prowadzony przez Prezesa Urzędu, zawiera spis postanowień, które prawomocnym wyrokiem sądu uznane zostały za niezgodne z prawem i nie powinny być stosowane przez przedsiębiorców. Przed podpisaniem każdej umowy warto się z nimi zapoznać. Ponadto zanim opuścimy biuro podróży nie zapominajmy o wyjaśnieniu takich pojęć jak „blisko”, „tuż przy”, „niedaleko” – dla organizatora i klienta mogą mieć zupełnie inne definicje. Przy wyjazdach zagranicznych wątpliwości dotyczące standardu hotelu, wyrażone w lokalnych oznaczeniach, warto wyjaśnić jeszcze w kraju. Kupowanie „kota w worku” – nawet w promocji last minute – może okazać się ostatecznie kosztowne.

Urlop na własną rękę

Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić wybierając hotel czy motel podczas wycieczek organizowanych indywidualnie. Przeglądając w ostatniej chwili oferty w Internecie warto wiedzieć, że przepisy bardzo szczegółowo określają wymagania dotyczące wyposażenia, zakresu świadczonych usług, w tym gastronomicznych, jakie powinny spełniać takie obiekty. W Polsce mamy do wyboru osiem rodzajów obiektów hotelarskich: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko oraz pole biwakowe. Decydując się na pobyt w hotelu czy pensjonacie płacimy wielokrotnie więcej i mamy prawo oczekiwać, że usługi będą świadczone na określonym przez prawo poziomie. UOKiK przypomina, że w każdym hotelu i pensjonacie na widocznym miejscu powinny być umieszczone: nazwa i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi w tym obiekcie, tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu, informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami, informacje o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych. Przed wyjazdem warto zwrócić się do organizatora imprezy lub bezpośrednio do przedsiębiorcy świadczącego usługi z prośbą o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć