Strona głównaWakacjeWyjeżdżasz na święta do ciepłych krajów? Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej

Wyjeżdżasz na święta do ciepłych krajów? Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej

Warto używać kremów ochronnych nawet w czasie, gdy słońce słabo świeci, a tym bardziej, jeśli okres świąteczny zamierzasz spędzić w cieplejszym miejscu. Uważaj na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, bo może znacznie uszkodzić skórę i ją postarzeć.
Wyjeżdżasz na święta do ciepłych krajów? Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej [opalanie, © oigro - Fotolia.com] Istotna część energii słonecznej jest w formie promieniowania UV o fali krótkiej długości, które jest niewidoczny gołym okiem. Atmosfera Ziemi odfiltrowuje większość zanim dotrą do nas, część jednak się przedostaje i działa na skórę w ten sposób, że generuje i może uszkodzić DNA.

UVB powoduje oparzenia słoneczne i nowotwory, zaś promieniowanie UVA odpowiada za długotrwałe uszkodzenia skóry i starzenie się, jak również rozwój . Poza obydwa rodzaje tego pormieniowania mogą uszkadzać wzrok.

Nie wolno zupełnie chować się przed słońcem, jego działanie jest niezbędne dla naszego organizmu, pozwala m. in. syntetyzować . Niemniej, warto chronić się przed nadmierną ekspozycją na UV - taką rolę spełniają już same ubrania i , a także stosowanie kremów z filtrem. Kosmetyki te zawierają dwa rodzaje składników: nieorganiczne cząstki i filtry. Związki takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu tworzą fizyczną barierę, która odbija lub rozprasza promienie UV. Aby móc liczyć na dobrą ochronę przed działaniem słońca, trzeba stosować kremy co dwie-trzy godziny.

Warto też pamiętać, że określona dieta może mieć funkcje ochronne przed promieniowaniem UV. Jedzenie większej ilości produktów bogatych w pomaga skórze zwalczać negatywne skutki ekspozycji na słońce, w tym zaczerwienienia i .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X