Strona głównaWakacjeWyjazd za granicę: czego nie obejmie EKUZ

Wyjazd za granicę: czego nie obejmie EKUZ

Dzięki tanim liniom lotniczym wiele osób spędza wakacje i długie weekendy poza Polską. Przypominamy, aby w natłoku spraw organizacyjnych nie zapomnieć o wyrobieniu sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zwracamy też uwagę, że nawet jej posiadanie nie zwalnia z wszystkich opłat. Poniżej kilka przykładów kosztów, które pokryje tylko dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
Wyjazd za granicę: czego nie obejmie EKUZ [© Pio Si - Fotolia.com] Niestety na wczasach nie zawsze wszystko wychodzi, tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Zwykle obawiamy się, że pogoda będzie niezbyt dobra lub tego, jakie będą warunki w hotelu czy pensjonacie. Jednak prawdziwe kłopoty mogą pojawić się, jeśli dopadną nas jakieś problemy zdrowotne. W wielu krajach koszty opieki medycznej są znacznie wyższe niż w Polsce. Na szczęście w tych należących do Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii i Islandii możemy korzystać z publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach, jak ich mieszkańcy. Prawo do tego daje właśnie Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego.

Jak uzyskać EKUZ?

Wydanie jest bezpłatne. Najszybciej można ją otrzymać, udając się do wojewódzkiego oddziału NFZ. Tam składamy wniosek i o ile jesteśmy ubezpieczeni, od razu otrzymujemy kartę. Jeśli ktoś mieszka daleko od takiego oddziału, to karta może do niego zostać wysłana pocztą. Zawnioskować o nią w takim przypadku można mailem, poprzez system ePUAP, pocztą lub faksem. Później wystarczy już tylko czekać na przesyłkę.

Czego EKUZ nie obejmuje

Warto zaznaczyć, że nie działa poza Unią Europejską i trzema wspomnianymi już krajami. Jeśli więc wybieramy się np. do USA czy Turcji, to nie daje ona żadnych korzyści. Kolejną ważną informacja jest to, że EKUZ nawet na terenie Unii nie pokrywa wszystkich kosztów, jakie mogą się pojawić w związku z problemami zdrowotnymi. Karta zapewnia jedynie możliwość korzystania z opieki zdrowotnej w UE na takich samych zasadach, jak w przypadku obywateli danego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie publiczna służba zdrowia jest zupełnie bezpłatna. W pewnych krajach trzeba będzie samodzielnie pokryć część ceny wybranych usług medycznych.

Dla przykładu, we Francji w niektórych przypadkach pacjent pokrywa aż 20% kosztów leczenia w szpitalu i aż 40% kosztów badań laboratoryjnych. We Włoszech czy Hiszpanii będziemy musieli ponieść pełne koszty leczenia stomatologicznego. Niezależnie od kraju zawsze musimy też samodzielnie pokryć koszty transportu medycznego do Polski. Jeśli odbywa się on samolotem, koszty mogą być bardzo wysokie. Niezależnie od kraju problemem może też być to, że w miejscowościach turystycznych lekarze przyjmują zwykle prywatnie. Dlatego, mimo posiadania EKUZ, możemy być narażani na wysokie koszty. I w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, w ramach którego możemy otrzymać pokrycie wskazanych powyżej kosztów, których nie obejmuje EKUZ.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Nawet jeśli wybieramy się do jednego z krajów Unii Europejskiej warto więc zabrać ze sobą nie tylko EKUZ, ale również . Zwykle pokrywa ono koszty leczenia, transportu medycznego i akcji poszukiwawczych w górach czy na morzu. Trzeba jednak dodać, że standardowo nie obejmuje chorób przewlekłych, więc jeśli na taką cierpimy, to warto dokupić dodatkową ochronę. Ubezpieczenie można też rozszerzyć o polisę OC, czyli na wypadek, gdyśmy my wyrządzili komuś szkodę. Można też ubezpieczyć swój bagaż podróżny lub sprzęt sportowy.

Jak kupić tanie, ale dobre ubezpieczenie


Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, wybierając takie z niską ochroną. Lepiej zastosować inne sposoby na obniżenie kosztów. Jeśli ktoś często podróżuje, sposobem na to może być wykupienie ubezpieczenia turystycznego na cały rok z góry. W ten sposób zapłacimy znacznie mniej niż za kilka tygodniowych pakietów. Jeśli na wakacje wybieramy się z rodziną czy znajomymi, warto kupić jedno ubezpieczenie dla wszystkich. Również w tym przypadku zaoszczędzimy, gdyż cena jednego pakietu dla grupy będzie niższa niż dla kilku indywidualnych umów, a dzieci i członkowie rodziny mogą liczyć na dodatkowe zniżki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:53:37, 27-05-2016 ~gość: 77.252.189.xxx

    Dokładnie - niektórzy myślą, że EKUZ w zupełności im wystarczy, a tu się okazuje, nie jest to takie łatwe. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wakacje to konieczność. Zwłaszcza, że koszty leczenia nie są takie małe, jak mogłoby się wydawać. Więcej o tym pisałam na moim blogu - http://bezpieczna-podroz.pl/polisa-turystyczna/jak-wybrac-polise-turystyczna/, zapraszam do lektury.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy