Strona głównaWakacjeWakacyjny dekalog. 10 wskazówek jak najlepiej wykorzystać urlop

Wakacyjny dekalog. 10 wskazówek jak najlepiej wykorzystać urlop

Pełnia sezonu wakacyjnego już za chwilę, ale Polacy już od dłuższego czasu są dobrze przygotowani do nadchodzących urlopów. Jak wynika z badania tripsta.pl, podróżni z Polski swoje letnie podróże rezerwują z aż pięciomiesięcznym wyprzedzeniem. Czy na pewno jednak wiedzą jak przygotować się do wyjazdu, aby go dobrze wykorzystać? Dla tych, którzy pragną w pełni naładować akumulatory w te wakacje, przedstawiamy krótki niezbędnik efektywnego odpoczynku.
Analiza ekspertów internetowego biura podróży tripsta.pl wykazała, że Polacy wcześnie zaczynają planować wakacyjne wyjazdy. Rezerwacji dokonują średnio pięć miesięcy przed datą wyjazdu – co oznacza, że już z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca zaczynają myśleć o wakacjach. Letni wyjazd jest też długi – średnio trwa pełne dwa tygodnie. Co więcej, tylko na bilet lotniczy Polacy wydają średnio 2300 zł. Jak więc się przygotować, aby nie zmarnować takiej inwestycji czasu i środków oraz w pełni wykorzystać wolny czas?

Serwis przygotował krótki niezbędnik, w którym podpowiada jak sprawić, by urlop stał się czasem wartościowego odpoczynku – jak się przygotować do wyjazdu, na co zwrócić uwagę w jego trakcie i, co jest ważne, gdy przychodzi czas powrotu do codziennych obowiązków.
  1. Odpoczynek wymaga przygotowań. Zarówno ciało, jak i umysł potrzebują czasu, aby przestawić się na nowy tryb funkcjonowania. Aby przygotować organizm do wakacji należy już kilka dni wcześniej kłaść się wcześniej . Dobrze jest też nie zostawiać wszystkich organizacyjnych spraw – jak wymiana pieniędzy czy znalezienie opieki dla pupila – na ostatni moment, co pozwoli wyeliminować stres w chwilach przed samym wyjazdem.
  2. Praca podczas urlopu. W miarę możliwości należy ukończyć pilne zadania w pracy oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za bieżące tematy podczas naszej nieobecności. Warto również pamiętać, aby zostawić jej wskazówki dotyczące możliwych zadań oraz ustalić zasady kontaktowania się podczas czasu wolnego. Takie podejście pozwoli zdystansować się od codziennych obowiązków w trakcie wyjazdu.
  3. Pomocny będzie . Odłożenie urządzenia mobilnego na bok pozwoli uniknąć ciągłego napływu stresujących informacji lub niepotrzebnego rozpraszania od rzeczy najważniejszej podczas urlopu – odpoczynku.
  4. Zbawienny wpływ natury. Spędzenie czasu na łonie natury pozwala organizmowi się wyciszyć oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie pozostawiając uczucie spokoju i wypoczęcia. Najbardziej kojąco zadziałają woda i kolor zielony.
  5. Jak odpoczywać? Plany wakacyjne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb – może to być zarówno intensywne zwiedzanie jak i opalanie się na plaży. Nie ma jedynej słusznej formy wypoczynku, więc najlepiej jest znaleźć taką, która odpowiada potrzebom danej osoby.
  6. Odczarowanie jedzenia. Na co dzień jedząc w stresie czy pośpiechu zapomina się o radości, jaką może sprawić dobry posiłek. Warto włączyć do diety świeże produkty regionalne oraz na ucztowanie przeznaczyć trochę więcej czasu niż zwykle. Jest to najlepsza recepta na włoskie dolce vita.
  7. Sen to zdrowie. Wartościowy sen jest po prostu niezbędny – daje mózgowi czas na usystematyzowanie wszystkiego, co wydarzyło się danego dnia.
  8. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Warto włączyć do odpoczynku . Nie jest zaskoczeniem, że wysiłek fizyczny podnosi poziom endorfin i wprawia w lepszy nastrój. Pozwala on także zredukować poziom stresu i stymuluje rozwój komórek w mózgu. Nie należy jednak próbować nadrobić sportowych zaległości z całego roku w dwa tygodnie – jeżeli sport nie jest stałym elementem rozkładu dnia, najlepiej zacząć z rozwagą. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy spacer lub pływanie.
  9. Marzenia do spełnienia. Nic tak nie poprawia nastroju i nie jest lepszym zastrzykiem energii niż sprostanie wyzwaniu, które od lat znajduje się na liście rzeczy do zrobienia. I nie ma znaczenia czy będzie to skok na bungee, czy przeczytanie książki Prousta.
  10. Powrót nie musi być ciężki. Podobnie jak rozpoczynanie urlopu, również powrót wymaga odpowiedniego okresu przejściowego. Nie należy wracać do codziennych obowiązków bezpośrednio po wakacjach. Najlepiej dać sobie dzień lub dwa na przełączenie się na nowo w tryb pracy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy