Strona głównaWakacjeWakacyjne podróże: pierwszy raz na lotnisku

Wakacyjne podróże: pierwszy raz na lotnisku

Pierwsza wizyta na lotnisku nie musi się od razu wiązać z zabłądzeniem, przegapieniem lotu, czy, o zgrozo, nieświadomym złamaniem przepisów i popadnięciem w tarapaty. Wystarczy spokój, opanowanie i znajomość kilku podstawowych zasad by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń - radzą eksperci Centrum Lotniczego Sky4Fly.
Wakacyjne podróże: pierwszy raz na lotnisku Pierwsza podróż samolotem zawsze wiąże się z pewną dawką stresu. Miejscem, które budzi pośród nowicjuszy największe obawy, jest z pewnością lotnisko. Tłok, gwar i zamieszanie panujące w dużych portach lotniczych nie pomagają w uspokojeniu nerwów. Nie należy jednak popadać w desperację.

Przede wszystkim należy pamiętać by jeszcze przed wyjazdem na lotnisko zadbać o niezbędne szczegóły. Dokumenty tożsamości to podstawa. Jeśli udajemy się w podróż do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, wystarczy dowód osobisty, jeśli mamy zamiar opuścić strefę Schengen, niezbędny będzie również paszport. Obecnie wszystkie loty (poza lotami czarterowymi) obsługiwane są przy pomocy biletów elektronicznych, będących informacją zapisaną w bazie danych przewoźnika. Podróżny otrzymuje jedynie potwierdzenie rezerwacji wraz z planem lotu, które może wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Aby otrzymać kartę pokładową wystarczy w trakcie odprawy bagażowo-biletowej okazać dowód osobisty lub paszport.

Warto również zadbać o odpowiedni stój. Trzeba ubrać się wygodnie, niewiadomo bowiem ile czasu przyjdzie odstać w kolejce. Należy unikać stroju z dużą ilością metalowych elementów i metalowych akcesoriów, a także nie napełniać kieszeni metalowymi przedmiotami. Wszystko to bowiem przedłuży proces przechodzenia przez bramkę z wykrywaczem metali.

Dobra organizacja bagażu to kolejny ważny element. Trzeba wiedzieć gdzie schowało się niezbędne przedmioty i dokumenty; mieć je zawsze pod ręką. Gorączkowe przeszukiwanie kieszeni i walizek w poszukiwaniu paszportu zirytuje pozostałych pasażerów, opóźni kolejkę, a my najemy się niepotrzebnego wstydu. Należy koniecznie zapoznać się z regułami dotyczącymi zawartości bagażu, także podręcznego. Próba wniesienia niedozwolonych przedmiotów na pokład samolotu najpewniej skończy się nieprzyjemnościami i koniecznością ich wyrzucenia. Płyny i żele (z wyjątkiem płynnych leków i mleka dla dzieci), które zabieramy ze sobą w bagażu podręcznym należy umieścić w butelkach nie większych niż 100 ml i zapakować do przeźroczystych foliowych torebek.

Poruszając się po terenie portu lotniczego trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie tylko ze względu na wszędobylskich kieszonkowców. Na każdym kroku napotkamy tablice i wyświetlacze, które wskażą nam drogę i dostarczą cennych informacji. Odnajdziemy dzięki nim naszą bramkę (gate) albo dowiemy się o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu.

W kontaktach z obsługą lotniska należy zachowywać się w sposób uprzejmy i spokojny, a także wykonywać polecenia. W czasach podwyższonej kontroli bezpieczeństwa, pracownicy i ochrona portów lotniczych są zobowiązani do natychmiastowego reagowania na wszelkie zachowania budzące podejrzenia. Nie ma w tym cienia złośliwości, osoby te starają się dobrze wykonywać swoją pracę, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

Stosowanie powyższych porad w praktyce jest najlepszym sposobem na złagodzenie lub uniknięcie częstych problemów i niedogodności związanych z przechodzeniem przez kolejne procedury odprawowe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 17:36:12, 28-12-2020 podroze-seniora.pl

  bardzo przydatny artykuł. wiele ludzi obawia się co zrobić, jak zachować się na lotnisku.
  Nie mam tam nic trudnego, musimy tylko poświęcić chwilę czasu na przygotowanie. Odpowiednio się spakować, przygotować, nauczyć czytać komunikaty i tablice informacyjne oraz zastosować się do panujących na lotnisku zasad.
  Bez obaw, ruszajmy w drogę!
  ... zobacz więcej
 • 11:47:24, 16-11-2021 promienna

  Najważniejsze, to wiedzieć, czego nie pakować do bagażu podręcznego. Inaczej można być przykro zaskoczonym.
 • 18:30:45, 21-06-2022 aglaya

  Przede wszystkim zdejmij wszelkie metalowe rzeczy – na przykład pasek, zegarek czy biżuterię. Nie zapomnij również o kluczach czy innych przedmiotach ukrytych w kieszeniach. Do specjalnego pojemnika, który kładzie się na taśmę, wkłada się także sprzęt elektroniczny oraz bardzo często torebkę z płynami.
 • 17:27:32, 22-06-2022 sonosal

  Abyś nie miał problemów z transferem po przyjeździe, możesz tutaj https://unitaxi.pl/ taksówka z lotniska. To jest wygodne. Możesz więc od razu wybrać klasę samochodu i zobaczyć cenę. Po przyjeździe kierowca spotka się z Tobą i pomoże.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kosciol.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy