Strona głównaWakacjeWakacje z czworonożnym przyjacielem

Wakacje z czworonożnym przyjacielem

Często przed wyjazdem na wakacje, a nawet odwiedzinami u rodziny, czy znajomych powstrzymuje nas obawa, co zrobić z naszym czworonożnym ulubieńcem. A przecież coraz więcej hoteli, restauracji lub ośrodków wypoczynkowych przyjmuje gości ze zwierzętami. Wystarczy więc włożyć trochę wysiłku w przygotowanie i zaplanowanie podróży, a potem już można cieszyć się czasem spędzonym wspólnie z pupilem:
Wakacje z czworonożnym przyjacielem [© dara - Fotolia.com] Zdrowie

Umów się na wizytę do weterynarza. Sprawdź, czy Twój podopieczny jest zdrowy, gotowy do wyjazdu i czy wszystkie szczepienia są aktualne - szczególnie te przeciwko wściekliźnie. Zabierz ze sobą jego książeczkę zdrowia, by móc to, w razie czego, udowodnić. Pamiętaj o lekarstwach, jeśli Twój pupil przyjmuje jakieś leki, zadbaj o ich odpowiedni zapas.

„Dokumenty”

Upewnij się, że Twój przyjaciel ma obrożę i numerek. Jeśli będziecie podróżować osobno (np. w samolocie) numerek i obraża ułatwią jego identyfikację w razie problemów. Nie jest złym pomysłem umieszczenie na obroży dodatkowo Twoich danych: adresu, telefonu itp. Możesz też podać adres miejsca, do którego się udajesz. W razie nieplanowanego rozdzielenia wszystko to pomoże ludziom, którzy znajdą Twojego pupila, zwrócić Ci go jak najszybciej. Świetnym sposobem do oznaczenia zwierzęcia jest chip wszczepiany pod skórę. W wypadku wyjazdu za granicę to sprawa obowiązkowa.

W towarzystwie

Zastanów się, jak Twój przyjaciel zniesie podróż. Czy jest dobrze ułożony? Weź pod uwagę, że to, co jest do zniesienia we własnym domu, w drodze może stać się uciążliwe. Patrząc z drugiej strony, jeśli jedyną podróżą, jaką znał Twój zwierzak, była jazda do weterynarza, albo do parku, dłuższy wyjazd także dla niego może się okazać ciężką przeprawą. Poćwiczcie więc razem robiąc kilka dłuższych wypadów. To świetna okazja do sprawdzenia się w nowych sytuacjach i wypróbowania jego posłuszeństwa. Pomyśl też, czy Twój pupil jest przyzwyczajony do spotykania innych zwierząt i ludzi. Jeśli tak, łatwiej zniesie stres podróży; jeśli nie, pora to zmienić. Przyzwyczajaj go, że zostaje bez z Ciebie z kimś zaufanym, np. Twoim dobrym znajomym. Udane próby oczywiście nagradzaj.

Wybierz sposób podróżowania

Głównym sposobem podróżowania ludzi, którzy wybierają się w drogę ze swoimi zwierzętami jest ciągle samochód. Takie rozwiązanie jest na pewno najmniej uciążliwe i stresujące dla wszystkich uczestników wyprawy. Bardziej skomplikowana bywa podróż samolotem, ale tu wiele zależy od danej linii lotniczej. Musisz więc przed podróżą sprawdzić, jakie są warunki przewozu zwierząt. Konieczne będzie zaopatrzenie się w klatkę -transporter. Może być ona przydatna nie tylko w samolocie. Dlatego zwróć uwagę na jej wygodę. Sama podróż jest już wystarczającym stresem i nie warto dodawać do niego zbyt ciasnej klatki-transportera. Uwaga: wg przepisów obowiązujących w PKP, podczas podróży pociągiem pod opieką jednej osoby może się znajdować tylko jeden pies. Za to koty w polskich kolejach podróżują za darmo.

Odpowiednie miejsce

Rezerwując hotel lub inne miejsce wypoczynku upewnij się, czy można tam przebywać ze zwierzętami. Uwierz – w podróży niewiele jest gorszych uczuć, od tego, gdy po długiej i męczącej drodze okazuje się, że hotel nie chce nas przyjąć. Szukanie nowego noclegu późnym wieczorem na pewno nie jest tym, o czym marzysz.

Torba
Spakuj wszystkie potrzebne (lekarstwa, zaświadczenia o szczepieniu) rzeczy w jedną torbę. Dorzuć do nich ulubioną zabawkę. Niech wszystko, co jest związane z Twoim pupilem będzie w jednym miejscu.

I to już wszystko. Tak przygotowani możecie wyruszyć na „podbój” nowych wrażeń i terytoriów pewni, że powrót do domu będzie równie radosny i szczęśliwy.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy