Strona głównaWakacjeWakacje na własną rękę - jak je zorganizować?

Wakacje na własną rękę - jak je zorganizować?

Jedno z pytań, jakie powinny zadać sobie osoby, które jeszcze nie zaplanowały urlopu to: czy wyjechać z biurem podróży? Przy kolejnych bankructwach pojawia się coraz więcej wątpliwości. Zatem organizujemy samodzielnie! Ale jak to zrobić?
Wakacje na własną rękę - jak je zorganizować? [© Scanrail - Fotolia.com] - Już w roku ubiegłym zauważyliśmy, że zainteresowanie samodzielnie zorganizowanymi wyjazdami znacznie wzrosło. Myślę, że przyczyn można doszukiwać się na różnych płaszczyznach, z pewnością nie bez wpływu były liczne bankructwa biur podróży i fakt, że zaufanie do tour operatorów spada - mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl - Polacy zauważyli, że samodzielne zorganizowanie wyjazdu nie jest trudne, a jednocześnie, że taki urlop w większym stopniu dostosowany jest do ich potrzeb. I tak, w roku ubiegłym liczba samodzielnie zorganizowanych podróży wzrosła o 14 proc.Kiedy bilety lotnicze są najtańsze?
Decyzja numer jeden - dokąd? Gdy to już wiemy, czas zacząć polować na bilety lotnicze. Jeżeli pomyślimy o nich wcześniej, zaczniemy obserwować ceny i pojawiające się promocje mamy duże szanse na kupienie czegoś naprawdę taniego. Zasada, mówiąca że im wcześniej kupimy bilety tym ich koszt będzie mniejszy, nie zawsze się sprawdza. Z reguły najlepsze ceny na loty rejsowymi i pojawiają się na miesiąc przed planowaną podróżą. Ważne jest, by w momencie, gdy cena będzie atrakcyjna nie zwlekać z dokonaniem zakupu. Liczba biletów w promocji jest zawsze bardzo ograniczona! Organizowanie wyjazdu samodzielnie pozwala też na większą elastyczność, dlatego już na etapie wyszukiwania biletu warto wybrać opcję pozwalającą sprawdzić ceny na kilka dni w przód i w tył, bo zdarza się tak, że różnice między pojedynczymi dniami są znaczące.
Warto też zwrócić uwagę na to, że czasami kupując tańszy bilet oszczędzamy tylko pozornie. Po pierwsze do tanich biletów przewoźników low cost, należy doliczyć jeszcze koszt przewozu bagażu - a ten bywa i dwukrotnie większy niż sam bilet - a także opłaty związane z dotarciem z lotniska do miejsca docelowego - linie oferujące tanie z reguły latają na lotniska znacznie oddalone od centrum miasta więc tuż po wylądowaniu podróżny ponosi dodatkowe koszty. Zdarza się jednak tak, że lotniska na które latają tani przewoźnicy są wygodniejsze dla podróżnych i umożliwiają łatwiejszy dojazd do miejsca docelowego, dlatego warto już na wstępie sprawdzić, z którego portu lotniczego najłatwiej będzie można dostać się do zarezerwowanego hotelu. Przykładowo lecąc na Costa del Sol niekoniecznie trzeba lądować w Maladze, można też sprawdzić loty do Grenady, Almerii czy Murcji. Na zmianie trasy oszczędzamy więcej niż na ewentualnych przesiadkach przesiadkach. Podobnie jest w przypadku miejsca wylotu, zawsze warto sprawdzić jakie są ceny biletów z innego, łatwo dla nas dostępnego miejsca w Polsce.
W przypadku przesiadek warto zwrócić uwagę na ich ilość i długość. Najczęściej loty wymagające przesiadki są tańsze więc podróżni kupują bilet, a dopiero potem zaczynają się zastanawiać nad różnymi kwestiami... Tu również oszczędność może być pozorna, bo przesiadki wydłużają podróż od kilku do kilkudziesięciu godzin, a także zmuszają podróżnego do zadbania o nocleg i zapłacenie za niego. By lot z przesiadką najbardziej się opłacał powinien być realizowany przez jednego przewoźnika. Zakup biletów łączonych, w których poszczególne odcinki realizują różne linie, najczęściej jest mało korzystny.
Ostatnia zasada dotycząca zakupu biletów, mówi, że lepiej zarezerwować przelot w dwie strony niż w jedną. Dlaczego? Lot w jedną stronę kosztuje zazwyczaj połowę najdroższego połączenia w obie strony. Dlatego bilety lotnicze kupowane w taryfach powrotnych są tańsze niż kombinacja dwóch traf w jedną stronę. Zatem planując przelot w jedną stronę, warto sprawdzić obie opcje, nawet kosztem niewykorzystania biletu powrotnego.
 
Strony : 1 2

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy