Strona głównaWakacjeUkraina na wakacje. Jaremcze - Perła Karpat

Ukraina na wakacje. Jaremcze - Perła Karpat

Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy w obrębie Karpat Wschodnich. Obszar ten obejmuje nie tylko górski klin pomiędzy Bukowiną i Zakarpaciem, ale także wsie Zakarpacia na wschód od doliny Cisy i okolice Putyły na Bukowinie. Odrębność kulturowa Hucułów oraz unikatowe walory tutejszego krajobrazu stanowią o atrakcyjności turystycznej tych okolic. Olbrzymie obszary prawie dziewiczej przyrody są w takiej skali ewenementem we współczesnej Europie.
Polskie ślady

fot. JENOd panowania Kazimierza Wielkiego w XV w. do I rozbioru Polski, a później w latach międzywojennych XX w. Huculszczyzna wchodziła w skład Rzeczpospolitej. Jednym z głównych ośrodków turystycznych nie tylko na Huculszczyźnie, ale i na całej jest miejscowość Jaremcze. Położona jest ona ok. 65 km od Iwano-Frankiwska (dawny Stanisławów). Miasto usytuowane jest nad brzegiem rzeki Prut na wysokości ok. 550 m n.p.m.

fot. JENWieś Jaremcze została założona w 1788 r. Z czasem została przekształcona w wieś letniskową, a następnie w górski kurort. W 1928 r. miastu nadano status , w którym do dziś funkcjonuje sanatorium leczące chorych na . W okresie międzywojennym Jaremcze było popularnym, letnim i zimowym kurortem górskim Rzeczpospolitej, na równi konkurującym z Zakopanem i Krynicą. Wtedy też miejscowość ta zyskała wśród turystów miano Perły Karpat.
 
Strony : 1 2 3

JEN / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + OSIEM =

Komentarze

 • 10:31:53, 26-06-2017 ~gość: 94.254.158.xxx

  Obecnie UPAinę omijałbym z dala!
  ku przestrodze!
  Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X