Strona głównaWakacjeUbezpieczenie na wakacje? Bardzo potrzebne

Ubezpieczenie na wakacje? Bardzo potrzebne

Problemy zdrowotne to ponad 80 proc. wszystkich szkód zgłaszanych ubezpieczycielom w podróży. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia wyjeżdżającym refundację tylko podstawowych świadczeń, a i te są różne w zależności od kraju. Dodatkowe ubezpieczenia oferowane przez biura podróży okazują się często nawet dwukrotnie za niskie. Na zakup dodatkowego pakietu decyduje się obecnie tylko co piąty wyjeżdżający za granicę.
Ubezpieczenie na wakacje? Bardzo potrzebne [© el.rudakova - Fotolia.com] Organizując wakacje czy inną , nie sposób do końca przewidzieć na jakie niebezpieczeństwa będziemy narażeni. Mogą być one związane z amatorskim uprawianiem sportu, nagłą chorobą, czy też z nieszczęśliwym wypadkiem. Publiczne ubezpieczenie w ramach EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego), z którego najczęściej korzystamy podczas zagranicznych, nie gwarantuje refundacji wszystkich świadczeń.

Należy pamiętać, że w większości krajów unijnych, opłaty pośrednio związane z leczeniem, jak np.: koszty przewozu karetką, koszt wybranych leków, wyżywienie pacjenta, wymagają dopłaty z własnej kieszeni. Jeżeli za granicą korzystamy z usług placówek niepublicznych, koszty leczenia ponosimy we własnym zakresie. Tak jest np. na niektórych wyspach greckich, gdzie publiczna służba zdrowia praktycznie nie funkcjonuje. Również mając wykupione standardowe ubezpieczenie oferowane przez biura podróży, także nie możemy mieć pewności, że pokryje ono wszystkie ewentualne koszty. Realne wartości rynkowe usług medycznych za granicą często przekraczają jego wysokość. Różnicę musimy oczywiście dopłacić sami.

Rynkowe standardy ubezpieczenia

Z analizy Travelplanet.pl wynika, że touroperatorzy oferują najczęściej pokrywające koszty leczenia na maksymalną sumę 20 000 EUR, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków od 3 000 do 10 000 PLN, a nieliczni wyłącznie ubezpieczenie bagażu od kradzieży do 1 000 PLN lub koszty poszukiwania i ratownictwa maksymalnie do 5 000 EUR. Czy jest to na pewno wystarczające?

Realne koszty
  • KL (koszty leczenia) są bardzo istotne w przypadku, gdy ulegamy wypadkowi. Ubezpieczenie KL powinno wynosić min. 40 000 EUR. Rzeczywiste koszty przebywania na oddziale szpitalnym mogą osiągnąć wysokie kwoty, np. dzienny pobyt na oddziale we francuskim szpitalu to koszt rzędu ok. 400 EUR za każdą dobę, natomiast na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej nawet 2.500 EUR. Kosztowne jest także doraźne leczenie schorzeń, np. 8-dniowy pobyt w szpitalu w Grecji spowodowany kamicą nerkową, to koszt rzędu 12 000 EUR. Generalnie ubezpieczenie w kwocie 20 000 EUR wydaje się być wystarczające. Jednak w przypadku poważnych wypadków, kwota ta jest już kroplą w morzu rzeczywistych potrzeb. Na ubezpieczeniu kosztów leczenia nie warto więc oszczędzać zwłaszcza, że podwyższenie tej sumy nie stanowi dużej różnicy w samej składce. - Przy pakietach z ubezpieczeniem KL na kwoty od 40 000 do 80 000 EUR, koszt ubezpieczenia zaczyna się od kilku złotych dziennie na osobę, w zależności od wybranego regionu świata - informuje Radosław Damasiewicz z Travelplanet.pl.
  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), które są związane z ochroną majątkową zdrowia i życia, powinny być nie mniejsze niż 6 000 EUR. Ubezpieczenie to związane jest z utratą zdrowia na skutek nieszczęśliwego wypadku, np. długa rehabilitacja. Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym skutki wypadku będą dla nas mniej dotkliwe finansowo.
  • OC (odpowiedzialność cywilna), która pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim - nawet do kwoty 100 000 EUR. Takie ubezpieczenie zabezpiecza sytuacje powstałe na cudzym mieniu lub osobie z naszej winy. Np. podczas wypadku komunikacyjnego spowodowanego przez nas, poszkodowana zostanie inna osoba, może się ona domagać od nas rekompensaty kosztów leczenia lub odszkodowania nawet na drodze sądowej. Ubezpieczenie OC zabezpiecza właśnie takie roszczenia osób przez nas poszkodowanych.
  • pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach i na morzu - do kwoty 6 000 EUR, gdyż np. sam start śmigłowca ratunkowego wycenia się na 5 000 EUR.
  • Warto zwrócić także uwagę na limity kwotowe w przypadku transportu ubezpieczonego lub zwłok do kraju zamieszkania, co jest dosyć dużym kosztem i np. transport pacjenta ze złamaną nogą z Chin do Polski kosztuje 12 000 EUR.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:43:50, 28-04-2014 ~gość: 213.241.4.xxx

    Ciekawy artykuł. Co do EKUZ to nawet na rządowej stronie EKUZ czytałam, że mimo posiadania karty EKUZ dobrze mieć polisę turystyczną. Korzystając z http://wakacyjnapolisa.pl przy opcji wybrania zakresu ubezpieczenia znalazłam informację, a wpłaciciwie możliwośc wybrania dodatkowej opcji jak choroby przewlekłe. Czyli żeby ubezpieczenie pokryło np. jakieś medyczne konsekwencjie wynikające chociażby z cukrzycy (na która choruję) trzeba to dodatkowo zgłosić. Myslę, ze warto o tym pamiętac.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć