Strona głównaWakacjeSamolot, autobus, samochód - czym najlepiej dojechać na urlop?

Samolot, autobus, samochód - czym najlepiej dojechać na urlop?

Planując wakacje zastanawiamy się nie tylko nad terminem i miejscem, do którego chcemy się udać, ale także nad tym, jak dotrzeć do obranego celu. Wybór środka transportu uzależniony jest od kosztu przejazdu, czasu, niezawodności, dostępności przestrzennej, bezpieczeństwa.
Samolot, autobus, samochód - czym najlepiej dojechać na urlop? [© alma_sacra - Fotolia.com] Już przy wyborze oferty wakacyjnej biura podróży oferują różnego rodzaju transport. Daje to możliwość dostosowania oferty do potrzeb konkretnego klienta. Wiadomo, że każdy jest inny i cenić będzie sobie co innego. Jedni będą woleli dopłacić i udać się na urlop samolotem, a inni będą optowali za przeznaczeniem większej ilości pieniędzy na sam pobyt. Przy wyborze oferty warto porównać wszystkie opcje transportu.

- Może okazać się, że ceny będą zbliżone, a komfort podróżowania np. samolotem będzie o dużo większy niż kilkugodzinna podróż autokarem. - radzi Piotr Popczyński z biura podróży Uni-Tur.

Coraz więcej rodzin ma w posiadaniu samochód. Daje on dużą dyspozycyjność, pozwala na podróżowanie we własnym tempie, wybraną przez siebie trasą, nie zważając na czynniki zewnętrzne takie jak pora roku czy dnia, rozkład jazdy, zajętość szlaków komunikacyjnych. Daje on pełną możliwość przemieszczania się niezależnie od innych form transportu. Jednak ma też swoje mankamenty, do których można zaliczyć spory koszt podróży i ograniczoną ilość pasażerów.

Przy takiej podróży dochodzą jeszcze poszukiwania parkingów oraz obawa, że samochód zostanie uszkodzony bądź skradziony, dlatego też powinno się pozostawiać go w miejscach często uczęszczanych przez ludzi, najlepiej na przystosowanych do tego strzeżonych parkingach. Trzeba pamiętać, że samochód wypchany po brzegi bagażami, często też wartościowymi sprzętami jak laptopy, GPS'y, aparaty fotograficzne, pozostawiony w odludnym miejscu jest świetnym kąskiem dla złodziei. To, że tracimy nasz dobytek to jeden problem, ale większym problemem jest to co zrobić gdy daleko od domu, w połowie drogi na wakacje zostaniemy bez środka transportu i bez naszych rzeczy?

Transport kolejowy cechuje się stosunkowo dużą dostępnością, niezawodnością i regularnością połączeń. Można też uzyskać liczne zniżki, dzięki którym przejazd niejednokrotnie okazuje się dla nas o dużo tańszy. Jednak podróż koleją charakteryzuje relatywnie długi czas przejazdu, zależność od innych form transportu i przejazd po ściśle określonych trasach. Trzeba też często liczyć się z rożnym poziomem komfortu i obecnością współpasażerów.

Transport wodny możemy podzielić na krajowy i ten o zasięgu ogólnoświatowym. Daje on możliwość podróżowania większej ilości ludzi oraz przewozu sporych bagaży, w tym także samochodu. Jednak podróżowanie statkiem czy promem charakteryzuje się długim czasem podróży i niską punktualnością. Jest się też uzależnionym od innych środków transportu i warunków klimatycznych, a dostępność przestrzenna jest ograniczona. Na promie znajdują się sklepy, restauracje i bary, co może być dodatkowym atutem. Cena biletu jest uzależniona od godziny podróży i pory roku.

Latanie jest najszybszą formą przemieszczania się, co gwarantuje też punktualność i rytmiczność transportu. Charakteryzuje się zależnością od innych form transportu, dużą wrażliwością na warunki klimatyczne oraz ograniczoną dostępnością przestrzenną, ale widok otaczających chmur zapiera dech w piersiach i nie sposób zrezygnować z takiej atrakcji. Latanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak jak można to zaobserwować, tych pierwszych wciąż przybywa. Polacy w ślad za mieszkańcami innych zakątków świata zaczynają coraz częściej wybierać samolot jako środek transportu. Latanie przestaje być już synonimem bogactwa. Wraz z rozwojem linii lotniczych, także tych tanich przestrzeń powietrzna stała się bardziej dostępna. Ludzie cenią wygodę, no i oczywiście fakt iż można podróżować „z głową w chmurach". Podróż samolotem zaoszczędza nasz czas, ale także i pieniądze. W związku z tym, iż cena benzyny poza granicami Polski jest wyższa, przelot może okazać się zdecydowanie tańszy, zwłaszcza, że do ceny paliwa należy doliczyć również opłaty za drogi, autostrady, mosty, a także za ewentualny nocleg w razie długiej podróży. Dlatego dokonując wyboru należy poddać kalkulacji wszelkie ponoszone opłaty, mając też na uwadze komfort całej podroży.

Autokary są bardzo popularne, jeśli chodzi o wyjazdy zorganizowane. Dają komfort psychiczny, ponieważ nie musimy sami zajmować się kierowaniem pojazdem, jednak ograniczają odrobinę bardziej, niż podróż własnym samochodem, ponieważ musimy się dostosować do większej ilości współpasażerów. Stresujące bywają też usterki, dlatego należy wybierać sprawdzonych przewoźników, a przed wyjazdem wezwać odpowiednie służby w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Interesującym środkiem transportu jest również rower, który ma coraz więcej zwolenników. Ludzie organizują się w grupki i wyruszają nawet w bardzo dalekie podróże. Wyprawy takie są niesamowitą przygodą. Rower daje pełną niezależność, można podróżować w tempie w jakim się chce i dowolnie dobranymi ścieżkami. Wybierając rower podróżujemy zgodnie z naturą, nie zanieczyszczając środowiska. Dodatkowym atutem jest też to, iż nie trzeba szukać parkingów i ponosić dodatkowych kosztów związanych z opłatami drogowymi. Jednak takie podróżowanie wymaga dobrej kondycji. Trzeba też uważać na bagaże, które w żaden sposób nie są zabezpieczone przed kradzieżą.

Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety. To, że dla jednych najlepszy będzie samochód czy autokar nie znaczy, że dla innych też. Dlatego nie warto ulegać modzie i naciskom innych. Wybór środka transportu jest kwestią indywidualną, więc każdy sam musi podjąć decyzję jak lubi podróżować najbardziej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy