Strona głównaWakacjePolska na wakacje: Biebrza - powrót do natury

Polska na wakacje: Biebrza - powrót do natury

W Polsce istnieje kraina jak z baśni. Dziki krajobraz, pełen bagien, rozległych mokradeł, borów i wierzbowych zarośli. Ludzie żyją tutaj podporządkowani naturze, zgodnie z rytmem przyrody. O tych, którzy wybrali życie w tej krainie mówi się „biebrznięci”.
fot. MSM MońkiDolina Biebrzy znajduje się w okolicach Białegostoku. Kierując się na północny – zachód dotrzemy do miejscowości Mońki, która znajduje się mniej więcej po środku biebrzańskiej doliny. Cały obszar objęty jest ścisłą ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz sieci Natura 2000. Torfowiska Doliny Biebrzy są największym kompleksem torfowisk dolinowych w Europie Środkowej i Zachodniej. Biebrzańskie bagna to też jedna z najważniejszych w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. BPN jest największym parkiem narodowym w Polsce, jego obszar rozciąga się na około 100 kilometrów.

Wykąp się w krystalicznej rzece

Piękno rzeki opiera się na jej zupełnie naturalnym charakterze. Silnie meandrująca, pełna zakamarków i starorzeczy Biebrza tworzy niesamowity, dziki krajobraz. Brak ingerencji człowieka sprawia, że rzeka żyje własnym rytmem, czego skutkiem są coroczne rozległe zalewy. Piękno rzeki najlepiej podziwiać od środka, siedząc w kajaku. Szlaki są bardzo dobrze przygotowane. Wyznaczono trasy kilkunastokilometrowe, na które może wybrać się każdy oraz dłuższe i trudniejsze – dla doświadczonych turystów. Woda w Biebrzy jest idealnie czysta, latem śmiało można się w niej . Jedynym utrudnieniem mogą być liczne komary… Jednak bezkresne widoki, sielskie krajobrazy i spotkania z dziką zwierzyną rekompensują wszelkie niedogodności.

Znajdź 700 motyli

Dolina Biebrzy to jedyne miejsce w całej Europie, w którym można spotkać jeszcze np. orlika grubodziobego, czy wodniczkę oraz niewielkiego nietoperza o wdzięcznej nazwie mopek. Zadomowiły się tam również bobry i wydry. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na ogromnego i pięknego łosia. Wokół Biebrzy zbierają się również ptaki, m.in. dubelt o bardzo długim dziobie oraz kureczka nakrapiana, czyli kropiatka. Dla fascynatów mniejszych okazów znajdzie się ok. 700 gatunków motyli, 448 gatunków pająków i ponad 500 gatunków chrząszczy. Próba zidentyfikowania jak największej ilości poszczególnych okazów może być świetną zabawą, ale też niezwykłą nauką.

Spróbuj prawdziwego sera

Częścią biebrzańskiej przyrody są też ludzie. Korzystają oni z jej dóbr, nie niszcząc przy okazji ekosystemu. Pyszności pochodzące z Doliny Biebrzy są już słynne w całej Polsce. Warto jednak skosztować miejscowych specjałów tam, gdzie powstają. Koniecznie trzeba skusić się na sękacza – przedziwnie wyglądające ciasto, którego historia sięga aż średniowiecza. W gminie Korycin obowiązkowo trzeba spróbować sera wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Smak korycińskiego zależy od wielu czynników, nawet pory roku, w której został wyprodukowany.

Poddaj się naturze


fot. MSM MońkiWybierając się w okolice Biebrzy warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ze względu na bagienny charakter, sieć dróg nie jest mocno rozwinięta. Poruszanie się komunikacją publiczną również nie jest najłatwiejsze. Świetną alternatywą jest rower, szczególnie jeśli wybieramy się tam w ciepłe dni. Najbardziej atrakcyjną porą roku dla turystyki przyrodniczej jest przedwiośnie i wiosna. Jeśli natomiast jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek, wybierzmy się nad Biebrzę latem. Pamiętajmy również, że wyruszamy do parku narodowego. Wstęp na szlaki turystyczne na terenie BPN jest płatny, a na niektóre spływy kajakowe w okresie wiosennym wymagana jest zgoda dyrektora parku. I najważniejsza sprawa, o której pamiętać musi każdy: nad Biebrzą człowiek jest gościem.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy