Strona głównaWakacjePodróże seniora: przyjazne czeskie koleje

Podróże seniora: przyjazne czeskie koleje

Wakacje to tradycyjny czas urlopu, który coraz częściej spędzamy poza Polską. Podczas gdy niektórzy wybierają leżakowanie na plażach spora część z nas wybiera bardziej aktywne formy odpoczynku - wspinając się na mniej lub bardziej strome góry albo podziwiając zabytki kultury i architektury. Jeżeli wśród gór lub zabytków wybieramy te znajdujące się w Czechach, warto rozważyć podróże koleją, zwłaszcza, że ta oferuje serię zniżek dla seniorów i nie tylko.
Podróże seniora: przyjazne czeskie koleje [© millis - Fotolia.com] Jeżeli zamierzamy zwiedzać różne, często od siebie znacznie oddalone rejony Czech warto zaopatrzyć się w "Bank kilometrów" (Kilometricka banka). To wyjątkowy dokument w formie książeczki, którą podróżny wypełnia sam przed wejściem do pociągu, wpisując w kolejnych rubrykach stacje początkowe i końcowe. Zakupiona książeczka jest więc formą czeku na 2000 km, które można wykorzystać na dowolnych, ale dłuższych niż 100 km trasach w ciągu 6 miesięcy. Na jedną książeczkę mogą na raz podróżować trzy osoby (lub dwie dorosłe i 2 dzieci do 15 lat). W pociągu konduktor odejmuje z książeczki zużywane kilometry. Książeczka jest na okaziciela, kosztuje 1800 CZK (ok.240 zł), a nie w pełni wykorzystaną można przekazać znajomym lub krewnym.

Książeczka uprawnia do poruszania się wszystkimi pociągami, a miejscówki konieczne są tylko w pociągach klasy SC Pendolino.

Często ilość bagaży, które musimy zabrać uniemożliwia nam dotarcie do hotelu czy pensjonatu komunikacją zbiorową i wybieramy auto. Nic wszak nie stoi na przeszkodzie, żeby na jednodniowe wypady w góry lub pobliskiego miasteczka nie wybrać znacznie tańszą podróż czeską koleją (np. jako urozmaicenie pobytu w jakimś ośrodku wypoczynkowym).

Jeśli ów wypad zaplanujemy w weekend możemy skorzystać z biletu SONE+, który jest ważny przez cały dzień w sobotę lub niedzielę. Można na nim podróżować także koleją OKD Doprava, Viamnot i Connex. Bilet jest typu rodzinnego, pozwala na podróż dwóch osób dorosłych i trójki dzieci do 15 roku życia (lub jednej dorosłej i czwórki dzieci). Sprzedaje się go w dwóch wariantach. Za 130 CZK (20 zł) można przez cały dzień podróżować dowolnymi pociągami osobowymi i przyśpieszonymi (osobní a spěšný vlak). Bilet umożliwiający podróż pociągami wyższej kategorii (pośpieszne, IC, EC i SC) kosztuje 440 CZK (60 zł). W pociągach typu SC Pendolino obowiązuje rezerwacja miejsc. Osoby podróżujące na tym bilecie nie muszą być spokrewnione ani spowinowacone.

Ostatnie trzy zniżki ogólne to "Bilet tam i z powrotem" (Zpateční jizdenka), bilet grupowy (skupinová sleva) i sieciowy "NET". Planując dwu- lub jednodniową podróż warto od razu kupić bilet w obie strony. Tym sposobem uzyskamy od 25% do 50% zniżki. Identyczną zniżkę uzyskamy jeżeli razem jadę minimum dwie osoby i poproszę o jeden bilet dla dwóch (lub więcej) osób. Jest to tzw. zniżka grupowa.

Bilet sieciowy występuję w dwóch wariantach - jednoosobowym i pięcioosobowym. Za 440 CZK (60 zł) może przez cały dzień (poza SO i NE, gdzie obowiązuje tańsza taryfa SONE+) podróżować jedna osoba dowolnymi pociągami w wagonach klasy drugiej. Dokładnie dwa razy tyle (120 zł) kosztuje bilet sieciowy dla maksymalnie pięciu osób, bez względu na wiek.

Oprócz wyżej wymienionych czeskie koleje oferują zniżki seniorskie. Warunkiem ich uzyskania jest posiadanie dokumentu potwierdzającego, że podróżny jest emerytem. niestety taki dokument musi być przełożony sądowo do języka czeskiego. Równocześnie senior, który przekroczył 70 rok życia jest uważany za emeryta (wystarczy wtedy dowód osobisty). Zniżka ta sięga nawet 50%, ale nie można jej łączyć z wyżej wymienionymi zniżkami. Podobnie ze zniżki mogą korzystać dzieci do 15 roku życia.

Jeżeli planujemy, dłuższy i naprawdę aktywny pobyt w Czechach, związany z podróżowaniem w różne rejony tego malowniczego kraju warto rozważyć zakup chipowej In-karty z programem Senior. Kosztuje ona zaledwie 600 CZK (90 zł), ważna jest przez rok i uprawnia do bezpłatnej jazdy pociągami osobowymi i przyśpieszonymi oraz zniżki w wysokości 25% od wszystkich pozostałych biletów. Warunkiem jest ukończony 70 rok życia. Zniżka ta ponadto łączy się ze wszystkimi wyżej wymienionymi (SONE+, NET, grupowa oraz powrotna). Jeśli mamy jednak mniej niż 70 lat będziemy musieli kupić kartę IN z trzyletnim programem dla dorosłych (kosztuje 1800 CZK). Pomimo, że nie jest to mały wydatek warto rozważyć jej zakup jeśli planujemy odwiedzać Republikę częściej niż raz.

Karta IN ponadto występuje w wariantach dla młodzieży (15-26 lat; jednoroczna) oraz dzieci i wyżej wspomnianych dorosłych nie-seniorów (tylko trzyletnie). Warto pomyśleć o tych kartach jeżeli zabieramy ze sobą wnuki. Na Karcie IN dla dorosłych i dzieci obowiązuję nieznacznie różniące się zniżki oraz nie oferują bezpłatnej jazdy pociągami osobowymi.

Ostatnim programem do karty IN jest złoty (Gold). W zasadzie jest to system chipowego biletu sieciowego, pozwalającego na jazdę dowolnymi pociągami. Interesować nas mogą program tygodniowy (1200 CZK) oraz miesięczny 3900. Karta IN jest imienna, raz wydana może służyć do doładowywania jej różnymi programami.


Jakub Sowiński / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy