Strona głównaWakacjePięć kroków do udanego urlopu

Pięć kroków do udanego urlopu

Długo wyczekiwane dwa lub trzy wakacyjne tygodnie to dla większości z nas perspektywa udanego wypoczynku, zbierania nowych doświadczeń i „ładowania akumulatorów" na kolejny rok. Wizja wymarzonego wyjazdu sprawia, że przygotowując się do niego najczęściej nie dopuszczamy myśli o negatywnych scenariuszach. A problemy takie jak wielogodzinne opóźnienia lotów czy pojawiające się nagle kłopoty ze zdrowiem mogą popsuć każdy urlop. Na szczęście możemy skutecznie zabezpieczyć się przed większością przykrych zdarzeń zagranicą. Wystarczy pamiętać o pięciu uniwersalnych zasadach.
Pięć kroków do udanego urlopu [© Christophe Baudot - Fotolia.com] Problemy w czasie wyjazdów dotykają polskich turystów każdego roku. Najczęściej są to kłopoty ze zdrowiem wynikające ze zmiany flory bakteryjnej czy np. udaru słonecznego, ale zdarzają się też poważne w skutkach wypadki.

- Przygotowując się do urlopu powinniśmy pamiętać o pięciu zasadach, które zagwarantują spokojny i bezpieczny wypoczynek. Po pierwsze, skontrolujmy nasz stan zdrowia i przeprowadźmy niezbędne szczepienia. Po drugie, wystrzegajmy się tzw. wyjazdu „w ciemno" - przed podróżą poznajmy kulturę oraz zwyczaje panujące w kraju, do którego się wybieramy. Następnym krokiem, niezbędnym w przypadku wyjazdów zagranicznych, jest sprawdzenie kontaktu do polskiego przedstawiciela dyplomatycznego w kraju docelowym. Wielu Polaków wciąż niestety zapomina o kolejnym elemencie przygotowań, jakim jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Ostatnia zasada obowiązuje turystów poruszających się własnym pojazdem, którzy przed wyjazdem nie mogą pominąć kontroli samochodu i ubezpieczenia go - mówi Rafał Mrozowski z firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance.

Ostatnie dni przed wyjazdem to zwykle gorączkowy okres kończenia projektów w pracy, wymiany waluty, pakowania czy organizacji opieki nad zwierzętami domowymi. Jednak na liście niezbędnych do załatwienia spraw znaleźć powinny się także wszystkie wspomniane reguły związane z organizacją urlopu. Gwarantują, one bowiem, że wyjazd będzie bezpieczny, a przez to udany.

5 zasad bezpiecznego urlopu

1. Szlachetne zdrowie

Pierwszym punktem przygotowań powinno być zadbanie o zdrowie. Przed każdym wyjazdem warto rozważyć szczepienia, nawet jeśli nie mamy obowiązku ich wykonania. Wykaz znaleźć można m.in. na stronach rządowych (), jednak najbezpieczniej zasięgnąć porady lekarza. Kluczowa sprawą jest także skompletowanie apteczki, w której powinny znaleźć się środki dezynfekcyjne, maść przeciw oparzeniom słonecznym, preparaty łagodzące ukąszenia owadów, leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki przeciwko chorobie lokomocyjnej oraz chusteczki lub żel do mycia rąk z substancją dezynfekującą.

2. Bez faux-pas

Przed każdym wyjazdem niezwykle istotne jest również poznanie kultury i miejscowych zwyczajów. Niezbędnym minimum jest zapoznanie się z praktycznymi informacjami na temat kraju, do którego się wybieramy. Niezbędne dane znaleźć można na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


3. Dyplomacja przede wszystkim

Strony rządowe udostępniają także aktualny wykaz ambasad i placówek konsularnych. Adres czy numer telefonu polskiego przedstawiciela w kraju, do którego się wybieramy, może przydać się w sytuacjach, kiedy zgubimy lub utracimy paszport czy zostaną nam skradzione inne dokumenty lub pieniądze.

4. Dobre ubezpieczenie zamiast kota w worku

Mimo solidnych przygotowań, choroba czy wypadek zagranicą może zdarzyć się każdemu. To właśnie z tego powodu niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pomoc niezależnie od sytuacji i pokrycie kosztów z nią związanych. O tym, czy dana polisa turystyczna jest dobra świadczy jej zakres i limity świadczeń, do jakich ubezpieczyciel pokrywa koszty. Odpowiednia powinna zawierać takie elementy jak: pokrycie kosztów leczenia i assistance do wysokości co najmniej 80.000 zł, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę minimum 10.000 zł, ubezpieczenie utraty lub uszkodzenia bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z minimalnym limitem 100.000 zł. To właśnie z tytułu OC w życiu prywatnym wypłacane są najwyższe odszkodowania. Sumy ubezpieczenie powinny zostać podniesione, jeżeli przewidujemy uprawianie sportów ekstremalnych, np. nurkowania. Jeśli bowiem limity świadczeń będą za niskie lub ubezpieczenie nie będzie obejmować danego ryzyka, zmuszeni będziemy partycypować w kosztach, a mogą być one znaczące. Przykładowo, koszt wezwania karetki pogotowia waha się od równowartości 40 złotych w Egipcie do 2 tysięcy złotych w Hiszpanii. Gdy konieczne jest użycie śmigłowca, koszty organizacji pomocy mogą przekroczyć 20.000 zł, a przy długotrwałej hospitalizacji i leczeniu operacyjnym - 100.000 zł. Kompleksowe ubezpieczenie nie wiąże się z wysokimi kosztami ani nakładami organizacyjnymi - poczucie bezpieczeństwa zyskujemy już za kilka złotych za 1 dzień, a jego zakup zajmuje kilka minut, ponieważ umowę można często zawrzeć choćby telefonicznie lub przez Internet.

5. Sprawny sprzęt

Pojazd, którym zamierzamy się poruszać, musi zostać poddany specjalistycznym badaniom technicznym oraz zaopatrzony w wymagane wyposażenie. W Polsce są to trójkąt ostrzegawczy z homologacją, gaśnica oraz zapasowy komplet żarówek. Zalecana jest także apteczka zdrowia. Obowiązkowe wyposażenie nie wszędzie jest jednakowe, dlatego przed wyjazdem należy prześledzić przepisy obowiązujące w tym zakresie w kraju, do którego się wybieramy. Podróżowanie własnym samochodem zawsze wiąże się ponadto z ryzykiem takim jak awaria lub wypadek. Ich skutki można jednak zminimalizować wykupując przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie. Dobra polisa komunikacyjna powinna gwarantować specjalistyczną pomoc techniczną i medyczną - bez względu na miejsce zdarzenia oraz porę dnia. Wśród świadczeń ubezpieczeniowych wskazywanych przez kierowców jako najistotniejsze w podróży, znajdują się organizacja i pokrycie kosztów holowania, wynajmu samochodu zastępczego, wynajęcia i sprowadzenia kierowcy zastępczego, organizacja powrotu lub kontynuacji podróży, wynajęcie hotelu, wysyłka części zamiennych. Ważne, aby nasza polisa je obejmowała, ale taż obowiązywała na terenie wszystkich krajów, przez które będziemy przejeżdżać. W niektórych polisach wykluczony jest obszar takich krajów jak Ukraina czy Białoruś.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy