Strona głównaWakacjeNajpiękniejsze europejskie ogrody botaniczne

Najpiękniejsze europejskie ogrody botaniczne

Niektórym wydaje się, że ogrody botaniczne najpiękniejsze są wiosną, gdy wszystko kwitnie. Nieprawda! Są miejsca w Europie, gdzie urok ogrodów można docenić przez cały rok, albo wręcz zyskują one jesienią, kiedy liście na drzewach przybierają bajeczne barwy. Które europejskie ogrody botaniczne warto zobaczyć? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl poleca trzy miejsca, które zachwycą miłośników natury i nie tylko.
Królewskie Ogrody Botaniczne w podlondyńskim Kew to rozległy kompleks ogrodów i szklarni, które ze względu na swe walory zostały w 2003 roku wpisane na listę UNESCO. Mają one ponad 250 lat i na ich terenie zgromadzono największą na świecie kolekcję roślin – blisko 7 milionów okazów. Największą atrakcją tego miejsca nie są jednak same rośliny, a udogodnienia, które umożliwiają jeszcze lepszą ich obserwację. Możliwość spaceru ponad wierzchołkami drzew daje chodnik otwarty w 2008 roku – wysoki na 18 i długi na 200 metrów. Cała konstrukcja kołysze się na wietrze, co daje iluzję jeszcze większego zbliżenia się do natury. Na zbliżenie – tym razem do roślin wodnych – pozwalają liczne mostki i mosteczki przeciągnięte nad tutejszymi oczkami wodnymi.

© ihervas - Fotolia.com


Miejscami godnymi odwiedzenia są też z pewnością: palmiarnia i specjalnie zaprojektowany budynek z roślinami alpejskimi, a także konserwatorium Księżnej Walii z dziesięcioma strefami klimatycznymi – od pustyni po tropiki. Jest tu też tzw. dom umiarkowany, tj. budynek z roślinami z klimatu umiarkowanego. Będący największą na świecie zachowaną wiktoriańską strukturą ze szkła. Są też przepiękne budynki, z oczkami wodnymi, w których pływają rozmaite gatunki lilii wodnych – w tym Wiktorii Królewskiej o liściach o średnicy do 4 metrów. W naturalnych warunkach na takim liściu może stanąć bez problemu człowiek ważący do 75 kg – i nie zanurzy się on w wodzie. W ogrodzie tym warto też zwrócić uwagę na obiekty architektoniczne – 50 metrowa Pagoda wzniesiona została w 1762 roku; Brama Japońska jest repliką tej znajdującej się w świątyni Nishi Hongan-ji w Kioto; japoński Dom Minka z otaczającym go japońskim ogrodem; Domek Królowej Charlotty, który monarchini otrzymała w prezencie ślubnym od Jerzego III; a także Pałac Kew, który został zbudowany na sposób flamandzki.

Na terenie Kew Garden są też dwie galerie sztuki. W ogrodach nie można się nudzić, nawet jeżeli ktoś zdecyduje się tu spędzić więcej niż jeden dzień. Wiele osób może zainteresować fakt, że przeszkoleni wolontariusze codziennie – poza Bożym Narodzeniem – zapewniają bezpłatne oprowadzanie po Kew. Natomiast bilet wstępu do ogrodów dla osoby dorosłej to 15 funtów.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy