Strona głównaWakacjeLotniska świata: tunezyjska Enfidha - nowoczesność w afrykańskim wydaniu

Lotniska świata: tunezyjska Enfidha - nowoczesność w afrykańskim wydaniu

Od 2009 r. w Tunezji funkcjonuje International Airport Enfidha. Wraz z jego otwarciem rozpoczęła się nowa era tunezyjskiego lotnictwa.
fot. JENLotnisko International Airport Enfidha-Hammamet położone jest w północno-wschodniej części kraju w środku dużego regionu turystycznego, około 80 km na południe od Tunisu i w połowie drogi pomiędzy Sousse (48 km) i Hammamet (40 km), które są głównymi ośrodkami ruchu turystycznego w Tunezji.

Airport Enfidha to duże, przestronne i nowoczesne lotnisko, zapewniające zarówno komfort dla pasażerów jak i wygodę dla . Zostało ono wybudowane głównie z myślą o obsłudze ruchu lotniczego. Robi ono naprawdę imponujące wrażenie i nie powstydziłoby się jego żadne z europejskich miast. Często z tego lotniska korzystają polscy turyści, gdyż ląduje na nim część samolotów czarterowych przylatujących z Polski.

Budowa lotniska zaczęła się w 2007 r. Otwarto je 1 grudnia 2009 r, a pierwszy samolot wylądował na lotnisku 4 grudnia 2009. Początkowo lotnisko nosiło nazwę International Airport Enfidha Zine El Abidine Ben Ali, na cześć, byłego prezydenta Tunezji. Po ustąpieniu przez niego z urzędu, w 2011 r. zmieniono nazwę lotniska na Enfidha-Hammamet.

fot. JENUdostępnienie nowego lotniska Enfidha nie oznacza zwieszenia funkcjonowania dotychczasowych lotnisk międzynarodowych: Tunis Carthage, Jerba-Zarzis, Monastir, Sfax El Maou, Tozeur-Nefta i Tabarka.

Lotnisko zostało zaprojektowane, aby pełnić rolę największego portu lotniczego w Afryce Północnej, nastawionego w pierwszej kolejności na obsługę czarterów z Europy oraz ładunków cargo. Najnowocześniejsze lotnisko może przyjmować największe samoloty świata takie jak Airbus 380, czy Boeing 747. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy jest ono zdolne obsłużyć rocznie 7 mln pasażerów. Dla porównania stołeczne Lotnisko Chopina w Warszawie w 2017 r. obsłużyło 15,5 mln pasażerów. Po dalszej rozbudowie lotnisko będzie mogło przyjmować do 10 mln turystów, a w perspektywie 40 lat - po zrealizowaniu kolejnych inwestycji - będzie zdolne przyjąć nawet do 22 mln gości rocznie.

fot. JGInwestorem portu lotniczego Enfidha jest turecka firma TAV Airports Holding, która w ramach uzyskanej koncesji ma zajmować się jego eksploatacją przez 40 lat. Umowa koncesyjna dla firmy TAV zapewnia również koordynację przewozów na odległym od Enfidha o 60 km lotnisku Monastir, aby nie stwarzać konkurencji dla nowego lotniska.

***

Cykl "Lotniska świata" poświęcony jest opisowi najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez Polaków lotnisk na całym świecie. Będziemy w nim pisać zarówno o wielkich portach lotniczych obsługujących loty z całego świata, jak i o lokalych "wakacyjnych" lotniskach.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy