Strona głównaWakacjeKiedy boisz się latać. Jak zmniejszyć strach?

Kiedy boisz się latać. Jak zmniejszyć strach?

Jeszcze pół wieku temu przelot samolotem był wielkim życiowym wydarzeniem i właściwie niewielu ludzi miało okazję tego doświadczyć. Dzisiaj loty stały się tak powszechne, że korzystanie z tego środka transportu stało się niezbędne, by zaplanować wakacje, zmienić pracę na lepszą, czy odwiedzić dzieci mieszkające w innym kraju. Tym bardziej poważnym kłopotem staje się lęk przed lataniem.
Kiedy boisz się latać. Jak zmniejszyć strach? [© Voyagerix - Fotolia.com] jest dość powszechny. Czasem przyjmuje formę po prostu większego zdenerwowania czy rozdrażnienia, ale bywa, że wejście na pokład samolotu jest wielkim wyzwaniem i sama myśl o tym jest paraliżująca.

Aerofobia

Niektórzy ludzie cierpią na aerofobię, czyli strach przed powietrzem czy wznoszeniem się lub opadaniem w windzie czy samolocie. nie dotyczy samego przedmiotu, ale tego, co on sobą symbolizuje. Wyobrażanie sobie pozostawania w zamkniętym pomieszczeniu, które porusza się w przestrzeni staje się silnym „wyzwalaczem" i „wzmacniaczem" wielu fobii.

Objawy patologicznego leku przed lataniem obejmują: , napięcie mięśni, szybkie bicie serca, uczucie dniepokoju i dyskomfort, a także silny strach przed utratą kontroli nad tym, co się dokoła dzieje. Problem nieco częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn z powodu zwiększonej podatności pań na zaburzenia lękowe. Równocześnie jednak kobiety mają większą łatwość w rozpoznawaniu zjawisk natury psychicznej, więc łatwiej identyfikują problem.

Jak pokonać lęk?

Aerobfobię można jednak wyleczyć lub znacznie osłabić, choć nie zawsze łatwo to zrobić jedynie „na własną rękę". W każdym razie pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i zrozumienie jego psychicznej natury. Pierwszym krokiem może surfowanie w Internecie - na forach dotyczących lotnictwa często zawierają wskazówki z praktyczną pomocą dla tych, którzy boją się latać. Warto sprobować zracjonalizować strach - wyjaśnić samemu/samej sobie, że jest zupełnie nieuzasadniony, można sięgnąć po statystyki, każde podają, że lot samolotem jest bezpieczniejszy niż uważana za najzwyklejszy element codzienności jazda samochodem. Poza tym zerknij na flightradar - zobacz, ile tysięcy ludzi dziennie i mają się dobrze.

Co więcej, duża część naszego strachu dotyczy tego, co nieznane. Pierwszy lot odbądź więc z kimś, kogo dobrze znasz i lubisz, i kto już ma za sobą takie podróże, ta osoba będzie ci mogła dokładnie wyjaśnić, jak zachować się na lotnisku i czego się spodziewać w samolocie. Poza tym powiedz stewardesie o swoim starchu przed lataniem, personel pokładowy ma doświadczenie w takich sytuacjach i pomoże ci przetrwać . Wreszcie, postaraj się też uprzyjemnić sobie czas lotu, zaserwuj sobie szklaneczkę whiskey lub kieliszek wina, obejrzyj jakąś komedię na tablecie czy monitorze w samolocie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy