Strona głównaWakacjeDlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem?

Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem?

Od dawna uważa się Finów za prowadzących jeden z najszczęśliwszych stylów życia, a Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Visit Finland prezentuje cztery aktywności czy przedsięwzięcia, które sprawiają, że mieszkańcy tego kraju przodują w rankingach poziomu dobrostanu.
Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem? [fot. Finmiki from Pixabay]
Finlandia zachowała prestiżowy tytuł "najszczęśliwszego kraju" czwarty rok z rzędu. Wygląda na to, że fiński wysokim poziom szczęścia jest stały i można go przypisać różnym czynnikom, a wielu Finów przypisuje je kontaktowi z naturą, co jest o tyle ułatwione, że ponad 90 proc. Finlandii jest pokryte lasem lub wodą.

- Fińskie szczęście nie jest widoczne od razu - jest głęboko zakorzenione w nas. Trwałe szczęście to nasza supermoc, oznacza ono, że mamy tendencję do przyjmowania życia takim, jakie jest - ta cecha pomaga nam przetrwać trudne czasy. Doceniamy małe rzeczy w codziennym życiu, takie jak spokojne siedzenie na ławce i wpatrywanie się w jezioro po relaksującej sesji w saunie lub poranna kąpiel w morzu przed rozpoczęciem dnia pracy - mówi Heli Jimenez z Business Finland, "reklamując" swój kraj.

Vistifinland.com przekonuje, dlaczego Finom łatwiej jest utrzymać wyższy poziom szczęścia:

Łączność z matką naturą

75 proc. powierzchni Finlandii pokrywają lasy, więc przyroda odgrywa dużą rolę w lokalnym stylu życia. W kraju jest 40 parków narodowych i prawo stanowi, że każdy może swobodnie przebywać na łonie natury, niezależnie od tego, kto jest właścicielem danego obszaru. Latem Finlandia zachęca do pływania, pieszych wędrówek, i biwakowania, zimą można spróbować narciarstwa biegowego, czy nowego trendu biegania w wełnianych skarpetach...

Udowodniono naukowo, że spędzenie zaledwie 15 minut wśród zieleni może zmniejszyć odczuwnaie .

Korzystanie z dobrodziejstw natury to stan umysłu

Latem i jesienią Finlandia jest dobrym miejscem do odkrywania pobliskich lasów i wód w poszukiwaniu jagód, grzybów, czy ziół. Jednocześnie wędkarstwo jest popularną aktywnością przez cały rok.

Wędrówka po lasach i polach w poszukiwaniu owoców czy grzybów może wydawać się czymśą banalnym, ale takie zbieranie darów natury może być uspokajające, przyjemne, kształcące. Może też mieć wydźwięk terapeutyczny, pomagając ludziom zwolnić i docenić otaczający świat przyrody.

Lecznicze mocy wody

Finlandia to kraina 188 tysięcy jezior. Dla aktywnych podróżników wiosłowanie po nich kajakiem to jeden z najciekawszych sposobów zwiedzania kraju. Wśród tak licznych jezrio wyróżnia się Oulujärvi, które można zwiedzać np. parowcem czy znajdujące się w sercu kraju jezioro Saimaa, gdzie żyje Nerpa fińska (Saimaa ringed seal) - jedna z najrzadszych i najbardziej zagrożonych fok na świecie.

Sauna a poczucie szczęścia

Jedynym fińskim słowem, które weszło do codziennego języka angielskiego, jest „sauna". W Finlandii zbudowano 3 miliony , a "sunowanie się" to rytuał wykonywany od tysięcy lat. Gromadzi on i łączy przyjaciół i rodzinę wszystkich pokoleń. Fińska kultura saunowania została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Finowie uważają, że sauny są dobre dla umysłu i dają poczucie . Postrzega się je też jako przestrzeń medytacyjną i miejsce odcięcia się od świata zewnętrznego. Najlepszą częścią procesu sunowania jest według Finów stan „błogości po saunie" - przyjemne uczucie oczyszczenia umysłu i ciała.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć