Strona głównaWakacjeCity break - krótki spontaniczny urlop. Na każdą kieszeń

City break - krótki spontaniczny urlop. Na każdą kieszeń

Październik i listopad to najlepsze miesiące na wyjazdy „city break” - trwające od dwóch do maksymalnie czterech dni ekspresowe podróże, ukierunkowane na zwiedzanie dużych miast i weekendowy relaks w ciekawych miejscach. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością również wśród Polaków.
City break - krótki spontaniczny urlop. Na każdą kieszeń [© sborisov - Fotolia.com] W roku 2013 jedna trzecia dorosłych Polaków (33 proc.) przynajmniej raz uczestniczyła w wyjeździe długoterminowym (5 i więcej dni), a ponad jedna czwarta (27 proc.) w wyjeździe krótkoterminowym (2–4 dni). W tym roku, na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych zamierza wyjechać ponad połowa badanych – wynika z raportu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2013 i plany na rok 2014”. Nie dziwi zatem, że wyjazdy typu „city break”, to popularny sposób podróżowania dla osób, które cenią nie tylko swój czas, ale również rozsądne wydatki.

Gdzie i kiedy na „city break”?

Pośród najpopularniejszych destynacji wybieranych przez Polaków na krótkoterminowy wyjazd w miesiącu październiku i listopadzie znajdziemy: Paryż, Amsterdam oraz Frankfurt, wynika z danych Tripsta. W dalszej kolejności pojawiły się Ateny, Lizbona oraz Praga. Na bilet ze stolicy do Paryża średnio wydaliśmy 665 pln, natomiast do Amsterdamu 621 pln. Port Lotniczy Frankfurt, zajmujący pierwsze miejsce pod względem obsługiwanych połączeń międzynarodowych, stanowi doskonałą „bazę wypadową” do dalszych wypraw w kierunku europejskich stolic. A w tych, nawet podczas jesiennych dni - jest co robić. W samym Paryżu w listopadzie mamy szansę wziąć udział w Paris Photo lub stać się częścią Le Beaujolais Nouveau, czyli jedynego w swoim rodzaju festiwalu młodego wina. W stolicy Francji w tym czasie warto również wziąć udział w Lancement des Illuminations, kiedy to uruchamiane jest świąteczne oświetlenie na Champs-Elysees.

Jak destynacje najczęściej wybierają mieszkańcy innych krajów? Rosjanie, za cel weekendowych podróży najchętniej wybierali Berlin. Równie chętnie dokonywali rezerwacji biletów do Wiednia i Stambułu. Grecy z kolei upodobali sobie najbardziej na „city break” Rzym, i Paryż, a Rumuni Ateny i Amsterdam. Ceny biletów wahały się od 580 pln (lot z Rumuni do Aten) do 1764 pln (lot z Rosji do Berlina).

Najlepszym terminem na „city break” w Polsce był pierwszy weekend października, natomiast w listopadzie popularność krótkoterminowych rezerwacji wzrosła między 8, a 11 listopada – informuje Tripsta. Fakt ten nie dziwi, że względu na przypadające w dniu 11 listopada Święto Niepodległości. W tym roku jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu zyskujemy 4 dni wolnego oraz możliwość komfortowego wyjazdu zagranicznego. Również wśród Rosjan pierwszy weekend października cieszył się największą popularnością. Z kolei Grecy najwięcej krótkoterminowych rezerwacji dokonali między 17 a 19 października, a Rumuni miedzy 7 a 9 listopada.

Niskie koszty krótkich podróży

Jak wynika z danych Tripsta, Polacy zdecydowani na krótkoterminowy wyjazd, podobnie jak mieszkańcy Grecji i Rumunii, najczęściej rezerwują bilet lotniczy na dwa tygodnie przed planowaną datą wylotu. W ten sposób postępuje aż 11 proc. polskich podróżujących. Decyzja użytkownika o wyjeździe podjęta jest niemal natychmiastowo i wielu przypadkach wiąże się z niską ceną . Wykorzystując takie okazje Rosjanie najczęściej rezerwują lot na tydzień przed podróżą.

Coraz częściej myśląc o „city break” korzystamy usług z tradycyjnych przewoźników. Do najpopularniejszych przewoźników w Polsce należą PLL LOT, Lufthansa, czy Air France. Przewoźnicy oferują w okresach poza szczytem, czyli od lutego do maja oraz od końca września do grudnia korzystne cenowo połączenia do europejskich stolic. Natomiast podróżujący tanimi liniami lotniczymi, czyli tak zwanymi liniami „low cost” mogą liczyć na dodatkowe oszczędności. W przypadku spakowania się tylko w bagaż podręczny o wadze do 10 kg, zwykle nie muszą dopłacać za bagaż.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy