Strona głównaWakacjeBezpiecznie na wakacje - sprawnym technicznie autem

Bezpiecznie na wakacje - sprawnym technicznie autem

Miesiące letnie to czas wakacyjnych urlopów, a co za tym idzie zwiększonego natężenia ruchu komunikacyjnego. Większa ilość aut na drogach ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w postaci korków, ale i w statystykach policyjnych. Opracowany przez Wydział Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 roku” jednoznacznie wskazuje, że sierpień to miesiąc, w którym zaraz po październiku i lipcu najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce. Zanim zatem wyruszymy w podróż poznajmy kilka faktów.
Bezpiecznie na wakacje - sprawnym technicznie autem [fot. nordglass.pl] Niezależnie od warunków pogodowych czy stanu nawierzchni sami możemy zadbać o kwestię stanu technicznego auta, często bagatelizowaną, a mającą ogromne znaczenie w podróży. Na co zwrócić uwagę zanim wsiądziemy do auta, by wyruszyć na wojaże?

Choć mają miejsce cały czas, to istnieje pewna prawidłowość co do okresu, kiedy ich ilość przewyższa średnią. Takie „czarne” miesiące to lipiec, sierpień i październik. W odniesieniu do miesięcy letnich głównym powodem jest zwiększony ruch na drodze. Mając tego świadomość, warto zawczasu podjąć wszelkie możliwe środki, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Planując wyjazd, niezależnie od tego, czy jest on dalszy czy bliższy, weźmy pod uwagę, że sezon urlopowy jest właśnie w pełni. Sierpień to popularny termin wyjazdowy. W zeszłym roku właśnie w tym okresie odnotowano ogółem aż 3 645 wypadków, co stanowi aż 10,2% wszystkich zdarzeń drogowych na przestrzeni całego 2013 roku. W raporcie przygotowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji znajdziemy informacje, że tylko w sierpniu 2013 roku w wypadkach drogowych zginęły 372 osoby, a 4 622 zostały ranne. To zatrważająco duża liczba na zaledwie 31 dni.

Choć na czynniki takie jak niekorzystna aura czy zły stan nawierzchni drogowej nie mamy wpływu - odpowiedzialność kierowcy oraz dbałość o stan techniczny auta mogą nas uchronić, a z pewnością zminimalizować ryzyko wypadku.

Paradoksalnie bardzo duży odsetek wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Prowadzi to do wniosku, że to nie aura bywa naszym największym wrogiem, ale my sami. I to właśnie zbytnia brawura kierowców, lekceważenie przepisów, ale i jazda autem, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia mogą być powodem wypadku.

Dlatego warto zadbać o każdy z tych aspektów. Nie śpieszmy się, gdy znaki wyraźnie informują nas o ograniczeniu prędkości, zwężeniu nawierzchni czy robotach drogowych. Za swój obowiązek uznajmy też skontrolowanie stanu silnika, płynów hamulcowych, oleju i… szyb samochodowych. Zwłaszcza te ostatnie traktowane są przez kierowców z dużą pobłażliwością. Niesłusznie, bo to przecież przez nie obserwujemy drogę i innych uczestników ruchu. Ich stan powinien być więc doskonały.

Liczby przedstawione w rejestrach policyjnych bez skrupułów obnażają fakt, że mimo nieznacznej poprawy względem lat ubiegłych, wciąż na tle innych krajów Unii Europejskiej mamy wiele do nadrobienia w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Pierwszym krokiem do zmiany będzie przywiązanie większej uwagi do stanu technicznego pojazdu.

Polska od lat plasuje się w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej, w których liczba wypadków drogowych jest wyższa od przyjętej średniej. Każdy z nas, poprzez większą świadomość możliwych zagrożeń, przestrzeganie przepisów drogowych, ale też zadbanie o dobry stan techniczny auta, może przyczynić się do tego, by w policyjnych rejestrach podsumowujących rok 2014 liczba wypadków była rekordowo niska.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy