Strona głównaWakacjeBezpieczne wakacje: co powinno znaleźć się w bagażu

Bezpieczne wakacje: co powinno znaleźć się w bagażu

Szybkie zakupy nowych strojów kąpielowych, szaleństwo pakowania, by wreszcie odetchnąć na plaży lub na górskiej łące. Marzymy o tym cały rok, ale o czym warto pomyśleć aby drobne niedogodności nie popsuły ci urlopu?
Bezpieczne wakacje: co powinno znaleźć się w bagażu [© petert2 - Fotolia.com] Apteczka

Poza przyjmowanymi aktualnie lekami, warto mieć . W kraju nie zawsze znajdziesz czynną czy blisko położoną aptekę, a za granicą leki są często dużo droższe i nie znasz lokalnych marek, a wytłumaczenie farmaceutce w małym, włoskim miasteczku czego dokładnie potrzebujesz może wymagać sporo czasu i kreatywności.

Co warto zabrać do apteczki?
 • Plastry i bandaż elastyczny
 • Krem lub żel na urazy i stłuczenia
 • Tabletki i przeciwgorączkowe
 • Spray na katar
 • Tabletki na ból gardła
 • Preparat przeciw biegunce
 • Preparat na
 • Kremy z wysokim filtrem i maść lub spray na oparzenia z pantenolem
Jeżeli wyjeżdżasz w egzotyczne miejsce – dowiedz się dużo wcześniej w Instytucie Medycyny Tropikalnej o obowiązujące i zalecane szczepienia.

Środki przeciwko owadom

Niestety , meszki i kleszcze nie szanują twoich wakacji i potrafią zepsuć humor. Aby na wieczornym ognisku na plaży albo na wyprawie na grzyby nie stresować się chmarami owadów i nie bać się przenoszących groźne choroby kleszczy, koniecznie zabierz środki na owady:
 • w formie sprayu jeżeli chcesz zabezpieczać się szybko i masz różne warstwy odzieży,
 • w formie kremu gdy będziesz miał zazwyczaj odsłonięte ciało, mają one też tę zaletę, że zazwyczaj mniej intensywnie pachną niż spraye,
 • w formie wtyczek do kontaktu gdy chcesz spać spokojnie,
 • w formie dymiących spirali gdy planujesz długie wieczory na tarasie.
Aby , do lasu zakładaj wyższe buty i skarpetki, bo kleszcze czekają na ofiarę w trawie lub niskich krzakach (nie spadają z drzew). Jeżeli już złapiesz kleszcza najlepiej usunąć go specjalnym przyrządem – w formie haczyka z nacięciem (kleszczołapki) lub urządzenia podobnego do strzykawki, które zasysa powietrze. Nigdy nie smaruj kleszcza żadną substancją (to nie pomaga, a może zaszkodzić). Pamiętaj jednak, że jeżeli pojawi się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, musisz niestety jak najszybciej iść do lekarza. Można też kupić w aptece testy na boreliozę – bada się wyjętego kleszcza.

Za granicą – polisa i EKUZ

po prostu trzeba mieć, nie jest to duży wydatek, a chroni nas przed olbrzymimi kosztami w razie kontuzji lub wypadku. Jeżeli kupujesz wycieczkę w biurze podróży koniecznie sprawdź zakres i kwoty ubezpieczenia. Sprawdź, czy ubezpieczenie oferowane przez organizatora obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów.

jest bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Niestety poszczególne kraje różnią się zakresem bezpłatnych świadczeń oraz sposobem korzystania ze świadczeń, na przykład mogą one wymagać zapłacenia, a potem w Polsce otrzymasz zwrot wydatków na podstawie rachunków. Warto ją jednak mieć z jednego powodu - w przypadku dłuższego leczenia, komercyjne ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów, a jest szansa, że pokryje je EKUZ. Więcej informacji można uzyskać w oddziale NFZ lub na www.ekuz.nfz.gov.pl.

Karta ICE

To plastikowa karta, z międzynarodowym oznaczeniem „in case of emergency” (w razie wypadku), zawierająca kontakty do 3 osób, które należy powiadomić w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Kartę ICE można kupić za 5 zł w oddziałach PCK lub na stronie www.pck.pl.

Warto również w telefonie dopisać skrót ICE przy kontaktach do osób, które chcemy zawiadomić w razie wypadku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • eGospodarka.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy